HVG: Több nyelvet is beszél, dolgozott az Európai Bizottságban, hogyan látja a woke frontvonalát Magyarországon?
Rodrigo Ballester: Közép-Kelet-Európa valamilyen szinten még tartja magát, de Nyugaton – például Spanyolországban vagy az Egyesült Királyságban – komoly problémát jelent a woke eszménye. Magyar kontextusban inkább úgy ismerjük, mint elhallgattatáskultúra, politikai korrektség, identitáspolitika. Mivel eredetileg a gyarmatosítás és a rabszolgatartás kritikájaként indult a mozgalom, egzotikusnak számít Magyarországon, ahol nincsenek faji kérdésen alapuló problémák. A transzkérdés azonban már sokkal kézzelfoghatóbb. Hogyan oldjuk meg annak a problémáját, hogy nők ezrei levágatták a mellüket, és utólag már bánják?
HVG: Magyarországon néhány ezer transznemű emberről beszélhetünk, viszont több százezer roma él mindennapi diszkriminációnak kitéve. Miért tartja mégis fontosabbnak a transzneműekről szóló diskurzust?
R. B. : Azért, mert kézzelfogható politikai és gazdasági következményei vannak Magyarország és az EU kapcsolatát tekintve. Az egyik ilyen a genderpropaganda kitiltása az iskolákból. Magyar gyarmatosítók nincsenek, de gyermekek vannak. Ha egy fekete bőrű ember azt vallja, hogy a bőrszíne miatt hátrányos megkülönböztetésben részesül, azon el lehet gondolkozni, és talán igaz is. De ha azt mondom, hogy én mostantól nő vagyok, az egyértelműen abszurd. Nehezebb a woke lényegét a rasszizmuson és a gyarmatosításon keresztül bemutatni Magyarországon. Ráadásul nem sok „woke-vezért” látok, aki figyelmet fordít a romákra. Egyszerűen nem érdekli az embereket.
Cikkünk a woke magyarországi helyzetéről, ehhez készült ez az interjúnk Rodrigo Ballesterrel, illetve a woke mellett érvelő Márton Jocival (alább olvasható):
Orbán Viktor fürkészi a témákat, amelyek mögött a Fidesz táboránál is nagyobb többség áll. Most egy olyan amerikai vitát állít propagandája szolgálatába, amely érzelmeket vált ki, és előállítani is olcsó. A woke Magyarországon kiütéses vereséget szenvedett, mielőtt bárkit elért volna.
HVG: Talán abban különbözünk a Nyugattól, hogy itthon egyáltalán nem divat woke-nak lenni, sőt.