Rodrigo Ballester, az MCC műhelyvezetője: "A woke egy szekta, de nem kínál feloldozást"
Napi szinten játszhatná az áldozatot mint heteroszexuális fehér férfi, akit nem kezelnek egyenlőként, mondja magáról Rodrigo Ballester, az MCC Európai tanulmányok műhelyvezetője, aki 2014-2019 között Navracsics Tibor EU-biztosi kabinetjének tagja volt, és az általános és középiskola oktatásért felelt. Magyarországon a romák százezreinek hátrányos megkülönböztetésénél fontosabbnak tartja a transzneműekről vitázni. A floridai kormányzó, Ron DeSantis Stop Woke-törvényjavaslatát túlzásnak tartja, de szerinte az csak válasz azokra a tanításokra, hogy fehérnek lenni bűn. HVG-interjú.
HVG: Több nyelvet is beszél, dolgozott az Európai Bizottságban, hogyan látja a woke frontvonalát Magyarországon?
Rodrigo Ballester: Közép-Kelet-Európa valamilyen szinten még tartja magát, de Nyugaton – például Spanyolországban vagy az Egyesült Királyságban – komoly problémát jelent a woke eszménye. Magyar kontextusban inkább úgy ismerjük, mint elhallgattatáskultúra, politikai korrektség, identitáspolitika. Mivel eredetileg a gyarmatosítás és a rabszolgatartás kritikájaként indult a mozgalom, egzotikusnak számít Magyarországon, ahol nincsenek faji kérdésen alapuló problémák. A transzkérdés azonban már sokkal kézzelfoghatóbb. Hogyan oldjuk meg annak a problémáját, hogy nők ezrei levágatták a mellüket, és utólag már bánják?
HVG: Magyarországon néhány ezer transznemű emberről beszélhetünk, viszont több százezer roma él mindennapi diszkriminációnak kitéve. Miért tartja mégis fontosabbnak a transzneműekről szóló diskurzust?
R. B. : Azért, mert kézzelfogható politikai és gazdasági következményei vannak Magyarország és az EU kapcsolatát tekintve. Az egyik ilyen a genderpropaganda kitiltása az iskolákból. Magyar gyarmatosítók nincsenek, de gyermekek vannak. Ha egy fekete bőrű ember azt vallja, hogy a bőrszíne miatt hátrányos megkülönböztetésben részesül, azon el lehet gondolkozni, és talán igaz is. De ha azt mondom, hogy én mostantól nő vagyok, az egyértelműen abszurd. Nehezebb a woke lényegét a rasszizmuson és a gyarmatosításon keresztül bemutatni Magyarországon. Ráadásul nem sok „woke-vezért” látok, aki figyelmet fordít a romákra. Egyszerűen nem érdekli az embereket.
Cikkünk a woke magyarországi helyzetéről, ehhez készült ez az interjúnk Rodrigo Ballesterrel, illetve a woke mellett érvelő Márton Jocival (alább olvasható):
Importált konteóktól és kultúrharctól remél olcsó sikert Orbán
Orbán Viktor fürkészi a témákat, amelyek mögött a Fidesz táboránál is nagyobb többség áll. Most egy olyan amerikai vitát állít propagandája szolgálatába, amely érzelmeket vált ki, és előállítani is olcsó. A woke Magyarországon kiütéses vereséget szenvedett, mielőtt bárkit elért volna.
HVG: Talán abban különbözünk a Nyugattól, hogy itthon egyáltalán nem divat woke-nak lenni, sőt.