Nézi az EU, kire vessen ki adót, mert 2027 után pénzzavarba kerülhet

4 perc

2023.05.23. 08:00

Az EU 2021-2027-re vonatkozó költségvetéséről és a Covid miatt összeállított 750 milliárd eurós helyreállítási csomagról szóló, 2020-as megállapodással az Európai Parlament, a Bizottság és a Tanács egyezségre jutott az új uniós bevételekről. Ilyen lenne például a műanyagokra kivetett adó és egy új digitális díj, amelyet a techóriások fizetnének. Most azonban úgy tűnik, hogy még több pénzre lesz szüksége az EU-nak.

Az EU költségvetésének finanszírozása szinte teljes egészében saját forrásokból történik, ezt írja elő az uniós alapszerződés. A nemzeti kormányok költségvetésével ellentétben az EU esetében az éves bevételeknek teljes mértékben fedezniük kell az éves kiadásokat.

A bevételi forrásokról a Tanács az Európai Parlament (EP) véleményét figyelembe véve egyhangúlag határoz, és azt a tagállamoknak is támogatniuk kell. Így született meg a 2020-as alku is.

Mindenki győztesnek érzi magát és a "történelmi" jelzőt emlegeti a brüsszeli alku után

Az indulatok nyílt felszínre törésével színezett, maratoni csúcstalálkozóján az EU állam- és kormányfői végül olyan egyezséget kötöttek a hétéves költségvetésről és a mentőalapról, hogy mindenki győztesként térhet haza. A magyar és a lengyel kormányfő például azzal, hogy országuk úgy jut újabb eurómilliárdokhoz, hogy sikerült elmismásolni a jogállamiság kritériumának alkalmazását.

A saját források rendszere nagyjából három évtizedig változatlan maradt, a koronavírus utáni közös hitelfelvétellel („Next Generation EU”) megnyitott 750 milliárd eurós helyreállítási alap miatt azonban ehhez a rendszerhez hozzá kellett nyúlni. Sőt, az a veszély fenyeget, hogy a két és fél éve elhatározott saját források új rendszere is kevés lesz, mert az infláció meghaladta a várakozásokat.