Herdon István milliárdos debreceni vállalkozó, a Xanga-cégcsoport tulajdonosa kilátásba helyezte: pályázik a felszámolásra jutott Tungsram egyes vagyonelemeire – mondta el a HVG érdeklődésére, hozzátéve, azért még egyeztet erről a vezetőtársaival. A minap jelent meg a felszámoló árverési felhívása a Tungsram kisvárdai telephelyére, az ottani üzemi berendezésekre, továbbá a repülőgép-karbantartással foglalkozó Aero Space Power Kft. 67 százalékos üzletrészére – mindennek a kikiáltási ára 1,8 milliárd forint. Az Aero Space kisebbségi befektetője történetesen Herdon, így a döntése arról szól, életképesnek tartja-e és megszerzi-e a teljes, veszteségbe fordult, de még mindig kétmilliárdos vagyonú céget. Amelyről nem árulja el, hogy pontosan mit s milyen piacokra szállítva jutott tavaly 2,6 milliárdos árbevételhez.
Kisvárdán eredetileg autólámpa-izzókat és halogénlámpa-égőket gyártott a Tungsram. Majd 2021-ben megalapította az Aero Space-t, amelybe nem sokkal később beszállt a száz leggazdagabb magyar között nyilvántartott Herdon egyik érdekeltsége 33 százalékkal.
A Tungsramról már akkor hírlett, hogy pénzügyi gondokkal küzd, talán ez volt az oka, hogy Herdon kifejezetten jó kondíciókat harcolt ki: a társasági szerződés szerint elővásárlási és együttértékesítési joga is van, ha harmadik fél meg akarja szerezni a többségi részesedést. Innen nézve nincs jelentősége, hogy indul-e az árverésen vagy sem, ha akarja, övé lehet a cég, persze nem mindegy, milyen áron. És az sem mellékes, hogy a felszámolásból tisztán kaphatja meg a Tungsram főhitelezője, az Eximbank jelzálogjogával terhelt üzletrészt.
Egyenesen csoda kellene viszont ahhoz, hogy a Tungsram gyártóegységei túléljék a csődöt.