Akkor most pontosan mit is akar az Orbán-kormány az energiaitalokkal? Tilt vagy támogat?

6 perc

2023.10.12. 04:30

Mintha tesztelnék, hogy népszerűséget hozhat-e a kormánypártoknak, ha megtiltanák a 18 éven aluliaknak az energiaitalok vásárlását. Eddig kevés jele volt annak, hogy aggasztja őket ezen termékek egészségkárosító hatása, sőt milliárdos támogatásokat ítéltek meg a legnagyobb hazai gyártónak. Az alkoholfogyasztás mérséklése sem prioritás, a házi pálinkafőzést adómentessé tette, a borivás népszerűsítésébe is alaposan besegít.

Egyszerre lépni a gázra és a fékre beláthatatlan következményekkel jár – mondják a kardiológusok arra a jelenségre, hogy sok fiatal egyidejűleg fogyaszt alkoholt és energiaitalt. Előbbi tompít, utóbbi serkent, és a kettő együtt azt eredményezi, hogy az ember minden tudatos kontrollt elveszít. Nagyjából ez zajlik a kormányzati politikában is. Bár néhány konzervatív-kereszténydemokrata képviselő korlátozni akarja az energiaitalok fogyasztását, a kormány évek óta önti a pénzt a hozzá közel álló energiaital-gyártóra. Ahelyett pedig, hogy az állam az egészségtudatos életmódot támogatná a plakátkampányaival, elengedte a házi pálinkafőzés adóját, és lelkesen beszáll a borfogyasztás népszerűsítésébe.

 

Nehezen értik meg a fiatalok, mi a baj az energiaitalokkal, ha látják, hogy a felnőttek mennyi alkoholt isznak

Szakemberek szerint a gyártók és a forgalmazók hiába hárítják a felelősséget azokra, akik „nem rendeltetésszerűen" fogyasztják az italt, ez nem mentség arra, hogy készítményeik károsak a fiatalok egészségére. A tiltás azonban kevés, hangsúlyozzák, meg kell tanítani a fiataloknak, miért nem ajánlott energiaitalt inniuk.

„A kormánypárti frakciószövetség jelenleg vizsgálja a javaslatunkat – mondja a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója, Hollik István –, amely megtiltaná, hogy a boltokban 18 éven aluliak energiaitalt vásárolhassanak. Szeretnénk, hogy a népjóléti kabinetünk vegye napirendre az indítványt.” Azt azonban kategorikusan leszögezi: nem szerepel a javaslatukban, hogy az energiaitalokat kisöpörjék a boltokból, és a cigarettához hasonlóan csak a trafikokban lehessen azokat megvásárolni.

Mivel még a kezdeményezők sem tudják, mikor tárgyalják az előterjesztést, egyelőre az sem világos, mikor lépne életbe a szabályozás. Úgy tűnik, hogy a kormánypártok a szokásos módon szondázzák a közvéleményt: kutatásokkal és a közösségi médiában futtatott algoritmusokkal mérik fel, vajon akkor lesznek-e népszerűbbek, ha a rendpártiak kedvében járnak, vagy akkor, ha nem zavarják meg a fiatalok önfeledt szórakozását.

Simicskó István rendkívül szomorúnak tartja, hogy a fiatalok reggeliként tekintenek az energiaitalra

2010 óta már többször felmerült a kérdés, hogyan szabályozzák a fiatalok energiaital-fogyasztását, úgy tűnik, most a kormánykoalíció kisebb pártja teljesen beleáll a témába.