Kínozták, bebörtönözték, de kommunista maradt a Rákosi- és a Kádár-rendszerben is

Cambridge-ben lett kommunista, megjárta a Rákosi-rendszer börtönét, és ott indult el a tudományos karrierje. Hatvany József báró a haláláig hű maradt a Kádár-rendszerhez, miközben megalapozta Magyarországon a számítástechnika tudományát.

Kínozták, bebörtönözték, de kommunista maradt a Rákosi- és a Kádár-rendszerben is

Kész regény, vagy inkább dráma a Hatvany család legtöbb tagjának története, amit nemcsak saját tehetségük és különlegességük, hanem a XX. század viszontagságai is írtak. A Nyugat folyóirat legnagyobb mecénásának, Hatvany Lajosnak vagy testvérének, a festő és műgyűjtő Ferencnek a sztorija közismert. Hatvany Bertalanra kevésbé emlékszünk, legfeljebb a Szép Szó és József Attila mecénásaként emlegetjük, pedig bár formális képzésben nem részesült, jeles orientalista is volt, aki számos könyv szerzőjeként és a kínai filozófus, Lao-ce munkája, a Tao Te King fordítójaként is érdemeket szerzett.

Apának azonban nem volt annyira elsőrendű, mint tudósnak. Unokájának, Hatvany Helgának most megjelent Viharos idők című könyvéből kiderül, hogy Bertalan a fia, József nevelését annyival intézte el, hogy a kora délutáni fürdője közben az ajtórésen keresztül diskurált vele egy órát, ám vélhetően inkább ő beszélt lassú, vontatott stílusában. Miután nagy gonddal felöltözött és elfogyasztott egy-két pohárka whiskyt, elindult egy elegáns bárba, hogy ott töltse a nap további részét.

József anyja szintén dúsgazdag volt, ő német bőriparos famíliából származott. A házasságuk nem tartott sokáig, József ötéves volt, amikor kimondták a válást, mert az anyja „minden létező társadalmi normát megszegett” – írja Hatvany Helga a könyvében. Az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor egy fiatalember kegyeiért harcba szállt, és egy bárban összeverekedett egy színésznővel, majd a fotó a bulvárlapok címoldalára került. A bensőséges szülői szereteten kívül azonban mindent megkapott József, széles körű nyelvtudásáról – angol, francia és német – nevelőnők gondoskodtak.

Nem jachtokat vettek, a Nyugatot, a Szép Szót támogatták - interjú Hatvany Helgával családja történetéről

Milyen volt egy egykori főúri családban felnőni Magyarországon a hatvanas években? Miért maradt itthon az ÁVH börtönéből szabadulva édesapja, Hatvany József fizikus, a számítógépes tervezés egyik atyja? És mit szól ahhoz, hogy a hatvani kastély vadászati múzeum lett, a Hatvanyak pedig mindössze egy emlékszobát kaptak?

A pompás orbánhegyi villa sofőrrel, szakáccsal, kertésszel azonban egyik pillanatról a másikra a múlté lett. Bertalan ugyanis az első zsidótörvény 1938-as bevezetésekor pontosan tudta, hogy nincs többé biztonságban Magyarországon, és elindult egy kilenc hónapos keleti tanulmányútra, 11 éves fiát pedig beadta egy bentlakásos angliai iskolába, az Oundle Schoolba.