Ezt a rengeteg könyvet ajánljuk az ünnepekre és az év végére – 1. rész

6 perc

2023.11.25. 10:45

A HVG 25 + 1 ajánlattal készült: van köztük rendszerváltó regény, hazai klasszikus, irodalmi Nobel-díjas remekműve, magyar színészkedvenc életrajza. És ez nem minden, jövünk majd a második könyvkupaccal is.

Paul Auster: Baumgartner

Lehet álnév mögé bújni, de minden egyes leírt szóból kiderül, ki van az avatar mögött. Az amerikai író időskori önarcképe. „Éppen betöltöttem a tizenhetet, amikor az Északi kerület főbírója szófogytig írásra ítélt. Ennek több mint fél évszázada, azóta egyedül élek a cellában a 7-es számú Büntetőintézet második emeletén. Kétségtelenül súlyos büntetés volt, de a hatóság becsületére legyen mondva, a cellám ajtaját sosem zárják, és szemernyi kétségem nincs, hogy bármikor kisétálhattam volna. Nem mintha nem éreztem volna kísértést, mégis maradtam, magam sem értem teljesen, hogy miért.”

A kortárs amerikai irodalom egyik védőszentje álmodni és repülni tanítja olvasóit

Szárnyakat sem kell növeszteni, elég elmerülni a magyarul megjelent szinte hiánytalan Paul Auster-életműkiadás köteteiben.

Babits Mihály összes versei 2. 1906–1910 (Kritikai kiadás)

„Ne nézd kik állnak jobbra, ne, balra kik / előre fuss csak ahol az uj lakik.” Babits-verssor ez a javából, noha a költő gyűjteményes köteteiben a Magamhoz című 1909-es vers nem szerepel, a Kelevéz Ágnes által jegyzett kritikai kiadásban (ötven másik publikálatlan verssel, illetve töredékkel együtt) viszont olvasható az opus keletkezés- és (más költeményben való) felhasználástörténetével egyetemben. Az irodalomtörténet számára nélkülözhetetlen tudományos munka páratlan élmény és felfedezés forrása lehet a szakmán kívüli versszerelmeseknek is.

A könyv borítója

Alessandro Baricco: A játék

DigItália, az új reneszánsz. A Torinói Egyetem professzora járt már a Selyemúton, autóverseny-pályán és egy zongoristával átszelte az óceánt. „Ha megrémíti önöket a digitális forradalom, fordítsák meg a sorrendet, és kérdezzék meg maguktól, éppen honnan menekültünk, amikor egy hasonló forradalom ajtaját nyitottuk meg. Keressék azt az intelligenciát, amely a digitális forradalmat létrehozta.”