Elismert fizikus, holokauszttúlélők unokája és elődje híve Mexikó első női elnöke
Sok tekintetben elsőnek mondhatja magát Mexikó most megválasztott új államfője, Claudia Sheinbaum, ám az igazi feladatot nem a választás megnyerése jelentette számára, hanem az, hogy képes lesz-e kilépni elődje, Andrés Manuel López Obrador árnyékából.
Bár néhány évvel ezelőtt kevesen gondolták volna, hogy az igencsak macsóként és erőszakosként számontartott mexikói társadalom képes lehet „kitermelni” egy női államfőt, a június 2-ai választás eredménye, amely szerint az elnöki posztot a voksok 59 százalékának megszerzésével Claudia Sheinbaum nyerte el, mégsem okozott meglepetést.
A csak Manlóként ismert Andrés Manuel López Obrador ugyanis az alkotmány értelmében már nem indulhatott újabb mandátumért, így elnökségének utolsó szakaszát arra használta fel, hogy megtisztítsa az utat az általa kijelölt utód, a litvániai és bulgáriai holokauszttúlélők családjából származó Sheinbaum előtt. A győztes – aki így hazája első női és zsidó származású államfője lett – egy másik nő fölött aratott diadalt: Xóchitl Gálvez mintegy harminc százalékponttal kevesebb voksot kapott.
2023-as cikkünk:
A korábban Mexikóváros polgármestereként is szolgált új államfő elemzők szerint elsősorban annak köszönheti jelöltségét, hogy miközben ő volt a legkevésbé népszerű a Manlo mögött álló Morena (Nemzeti Újjászületési Mozgalom) párton belül, a leköszönő államfő úgy tartotta, Sheinbaum lehet leginkább az, aki tovább folytatja az utóbbi hat évben kezdett politikát. „Manlo olyan személyt jelölt ki, akit távozása után is irányítani tud” – állítják az elemzők, akik úgy vélik, Andrés Manuel López Obrador annak ellenére sem akar teljes mértékben visszavonulni a politikától, hogy többször is megerősítette, visszaköltözik vidéki birtokára.