The Washington Post-elemző: Putyint megalázták az ukránok, az orosz légierő kénytelen saját területeket bombázni
A The Wall Street Journal szerint az ukrán támadás mutatja, hogy Moszkva nem tartja kézben a háború menetét. Kelet-Németországban politikai földrengéssel fenyeget a szélsőségesek megerősödése a tartományi választásokon – figyelmeztet a Financial Times elemzője. A szlovák kormány hadba lép a művészek és az „LMBT-ideológia” ellen, olvasható a Le Monde-ban. Nemzetközi lapszemle.
Der Standard
A bécsi Modul Egyetem rektora továbbra is vitatja, hogy az új magyar többségi tulajdonos, az Orbán-kormányhoz közel álló Mathias Corvinus Collegium (MCC) beleszól az intézmény életébe. Karl Wöber, aki az osztrák magánegyetemek konferenciájának elnökeként nyilatkozott, még úgy is fenntartja a véleményét, hogy a magyar fél saját ügyvezetőt állított az iskola élére, és jelezte, hogy kész kifizetni az intézmény tetemes adósságait.
Hogy a Fidesz miért szerezte meg a tulajdonjog 90%-át, arról azt mondja: fogalma sincs, de nem látja, hogy bármiféle politikai szándék húzódna meg mögötte. De még ha az ellenkezője volna igaz, akkor sem befolyásolhatja sem az oktatást, sem a kutatást – tette hozzá. A tartozásokat persze ki lehetne egyenlíteni a tandíjak jelentős felemelésével is, de akkor meg az lenne a vád, hogy antiszociális az egyetem.
Arra a megjegyzésre, hogy Magyarországon megkurtították a felsőoktatás szabadságát, és rövid pórázra vették a Tudományos Akadémiát, a válasz az, hogy magyar földön több magánegyetem kellene, és azok elterjedését elősegítheti a Modul és az MCC együttműködése.