Átalakulóban a német választási törvény, nem minden egyéni győztes jut be a Bundestagba
Meg kell állítani a parlament alsóháza, a Bundestag létszámának növekedését – erről döntött a német alkotmánybíróság, amelynek függetlenségét kormánypárti és ellenzéki összefogással szándékoznak megszilárdítani.
Berlinben, a német parlament alsóházának plenáris üléstermében négyévente nagy munkában vannak az asztalosok. Képviselői székeket kell átcsoportosítani, burkolatot bontani, új üléseket beépíteni, burkolatot visszaszerelni úgy, hogy a gyanútlan megfigyelőben azt a benyomást keltse, hogy ez mindig így volt.Pedig nem.
A mindenkori választások után a Bundestag még soha nem ült össze ugyanolyan létszámmal, mint amilyennel az előző választási ciklust befejezte.
A magyarázat a listás és az egyéni körzeteket ötvöző német választási törvényben rejlik. E szerint ugyanis Németország 299 egyéni választói kerület van. Ezekben a mandátumot értelemszerűen az ott legtöbb szavazatot elérő induló kapja meg, ő költözhet be a parlamentbe. A másik 299 helyet – a parlament összlétszáma elvileg ugyanis 598 – a listás választás eredményeként osztják el a pártok között.
És itt van a bökkenő. A választási törvény azt is előírja, hogy a listás választás eredménye a mérvadó, annak arányában jutnak képviselői helyekhez az egyes pártok. Csakhogy előfordulhat – és az elmúlt években rendre elő is fordult –, hogy valamelyik párt több egyéni képviselői helyet nyert meg, mint amennyi a listás voksolás alapján járt volna neki.