Nemzetközi lapszemle: Mi lesz a botladozó kínai gazdasággal?

8 perc

2024.09.27. 08:30

2024.09.27. 10:18

Kína merész lépéseket határozott el, de nem tud segíteni a gazdaságán, írja a Time. Joschka Fischer volt német külügyminiszter szerint Franciaországban és Németországban olyan a helyzet, mintha Vlagyimir Putyin helyet kapna a kormány asztalánál. A Daily Telegraph szerint Emmanuel Macron eltanulta Machiavelli módszereit, ám képesség dolgában messze elmarad tőle. A Times és a Bloomberg Putyin világpolitikai ambícióit tárgyalja. A Der Standard beszámol arról, hogy Burgenlandban egymásnak esett a hatalmat gyakorló Szociáldemokrata Párt, valamint a szélsőjobboldal a korábban híresztelt – azóta cáfolt – vitnyédi menekülttábor kérdésében. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.

Project Syndicate

Joschka Fischer arra figyelmeztet, hogy ha Németországban és Franciaországban a politikai közép nem képes stabil kormány alakítani, akkor az EU bizonyosan stagnálni fog és megbénul. Azaz ismét meggyengül a földrész. A szélsőjobb választási sikere nem csupán a demokráciát veszélyezteti, hanem a kontinens szuverenitását és jólétét is.

A volt német külügyminiszter és alkancellár szerint november 5-én kiderül, feladja-e vezető szerepét a világban az Egyesült Államok. Európa viszont a jelek szerint már leszavazott, és lehangoló, hogy két legnagyobb tagállamában előretört a Nyugat-ellenes szélsőség. Sőt, közel került ahhoz, hogy hatalomra jusson.

A franciáknál az előrehozott választás döntésképtelen parlamentet eredményezett. Macron kinyitotta az ajtót a Nemzeti Tömörülés előtt, hogy az beleszóljon a kormányzásba, hiszen a Barnier-kabinet működése attól függ, Le Penék mikor szánják rá magukat a megbuktatására.

Hasonló viszonyok fenyegetnek Németországban is. Türingiában és Szászországban csak úgy lehet az AfD-t a hatalom sáncain kívül tartani, hogy be kell vonni a kormányba Sahra Wagenknecht oroszbarát pártját.