Az ukrajnai háború elszabadulni látszik, nehéz hónapok jönnek, mindenki a jobb tárgyalási pozícióra hajt

6 perc

2024.11.20. 15:26

2024.11.20. 16:36

Ukrajna és Oroszország is eszkalálja a közel három éve tartó háborút. Mivel mindkét fél arra számít, hogy 2-3 hónapon belül tárgyalások kezdődnek a konfliktus lezárásáról vagy legalábbis befagyasztásáról, a szemben álló felek az utolsó pillanatig igyekeznek javítani pozícióikat – állítják a hvg360-nak nyilatkozó diplomaták. Értékelésük szerint most jön a legnehezebb hónap, de atomháború biztosan nem lesz.  

Az ukrajnai háború eszkalációjának utolsó fordulóját az oroszok indították be, akik minden különösebb indok nélkül a múlt héten minden korábbinál hevesebb rakéta- és dróntámadást intéztek Ukrajna ellen. Az egyik cél az, hogy a megtámadott országot leválasszák az európai energiahálózatról – ennek tudható be, hogy ezúttal a korábbi támadásokból általában kihagyott, részben magyarok lakta Kárpátalja is tűz alá kerül –, a másik pedig az, hogy a katonai és energetikai objektumok rombolásával gyengítsék az ukrán védelmet, és ezzel kedvezőbb helyzetbe hozzák Moszkvát az egyre valószínűbbnek tűnő tárgyalási körök előtt.

A hvg360-nak név nélkül nyilatkozó diplomaták hangsúlyozzák: a heves orosz támadás időzítése sem volt véletlen, Moszkvában minden bizonnyal tudták már, amiről a világ csak pár nappal később értesült, vagyis azt, hogy Joe Biden távozófélben lévő amerikai elnök engedélyezte, hogy Ukrajna a nagyobb, 250-300 kilométer hatótávolságú amerikai rakétákkal is belőjön Oroszország területére, és ezzel megnehezítse az Ukrajnában harcoló orosz erők ellátását és támogatását.

Ukrajna veresége nem szolgálná sem az USA, sem Magyarország érdekeit – interjú Sz. Bíró Zoltánnal és Rácz Andrással

Európa elkényelmesedett, a szankciók elégtelenek arra, hogy valódi váltást kényszerítsenek ki Oroszországból, Észak-Korea szerepvállalása stratégiai eszkaláció – erről is beszélt Sz. Bíró Zoltán Oroszország-szakértő és Rácz András, a Német Külpolitikai Társaság vezető elemzője, akiket az ukrajnai háború ezredik napja alkalmából kérdeztünk.

A hvg360 értesülései szerint Ukrajna – amely ugyancsak jobb pozícióból akar indulni az elkerülhetetlennek tűnő tárgyalásokon – szintén érdekelt az eszkalációban, ezért vetette be azonnal az engedély megszerzése után Oroszország ellen a nagy hatótávolságú manőverező robotgépeket. Az ATACMS-eszközökkel ugyanis hátrébb lehet kényszeríteni az orosz erőket, amelyek pedig maradnak, azok hatalmas veszélybe kerülnek. Példa erre a kedden szétlőtt Brjanszk környéki lőszerraktár és a határ menti Belgorodban eltalált parancsnoki állás.

Kijevben azt remélik, hogy a logisztikai hálózat fenyegetettsége miatt Moszkva hajlandóbb lesz kompromisszumokra.