Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy Coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

5 perc

2025.01.07. 11:00

2025.01.07. 12:42

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.

Tombolnak a járványok Magyarországon, mindenkinek a családjában, környezetében akad egy-egy beteg. A Semmelweis Egyetemen január eleje óta kötelező a maszkhasználat, és látogatási korlátozásokat vezettek be az egyre több légúti megbetegedés miatt. Eközben a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szerint a koronavírus-fertőzések száma várhatóan nem fog jelentősen emelkedni a közeljövőben – viszont az influenzafertőzésekről ugyanez már nem mondható el.

A helyzet fokozódása miatt Kemenesi Gábor virológust és Várdi Katalin pulmonológust kérdeztünk arról, hogyan lehet megkülönböztetni a koronavírus-fertőzést az influenzától és a mezei megfázástól, mikor érdemes orvoshoz fordulni, illetve hogyan lehet elkerülni a megbetegedést?

A virológus szerint már december végén átütötte a küszöböt a járványhelyzet, azóta pedig csak súlyosbodott. A növekvő számú fertőzés mellett Kemenesi szerint az is indokolja a tudatos védekezést, hogy a pandémia óta teljesen felborultak a járványidőszakok. „A Coviddal felkavartuk az állóvizet, ezért nem tudni, mi várható” – fogalmazott. Ha orvoshoz fordulunk, a gyorsabb gyógyuláson túl azt is elősegíthetjük, hogy legyen statisztikája az NNGYK-nak – tette hozzá.

Pihenés, inhalálás, vitaminok

Ha valaki megbetegedett, akkor sem kell kétségbe esni, de azért nem érdemes félvárról venni a helyzetet. Amennyiben valaki megbetegedés tüneteit észleli magán, maradjon otthon, pihenjen, gyógyuljon, és tartson távolságot másoktól, hogy megelőzze a fertőzés terjedését. Erőteljes, színes váladékozós köhögésnél ajánlott beszerezni egy inhalátort, ugyanis Várdi Katalin szerint a hagyományos, lábas fölé hajolós megoldás nem elég hatékony. Már húszezer forint alatt is kaphatók a Miko kompresszoros inhalátorok, amelyek sóoldat bevetésével javítanak a légzésen.

„Az idősebbek és a gyerekek szedjenek köptetőt is, illetve fontos, hogy az orr tisztítása se maradjon el. Viszont az orrspray-vel csínján kell bánni, mert könnyedén ráfügghet az ember – tanácsolta a pulmonológus.

A fent említetteken túl az otthoni praktikák sem elvetendők, sőt. A tea- és gyömbérfogyasztás megbetegedés esetén alapvetés, de más gyógyhatású növények fogyasztása is ajánlott, például az echinacea és a fokhagyma is fokozza az immunrendszer működését, valamint gyulladáscsökkentő hatású. A kritikusabb időszakokban sem maradhat el a napi ezer milligramm C-vitamin, míg a D-vitaminból átmenetileg akár a megszokottnál nagyobb adagot is be lehet szedni.

Őrizzük meg egészségünket és fokozzuk jóllétünket gyógynövényekkel! – 1. rész: Mi az egészség és mi a betegség?

Ez az otthoni használatra szánt kézikönyv több mint száz gyakori betegség kezeléséhez nyújt útmutatást. Javaslatokat tesz arra, mit tartsunk a házi gyógynövénypatikánkban, és hogy mely növényeket érdemes termesztenünk, hogy bármikor kéznél legyenek. Andrew Chevallier elismert fitoterapeuta és bestsellerszerző nemcsak a tünetek enyhítésére tanít meg, hanem a háttérben rejlő okok felismerésére is.

Mi fertőzött meg?

Amikor arról kérdeztük a szakértőket, hogyan lehet megkülönböztetni a különböző fertőzéseket, egyöntetűen a tesztelést javasolták. Ennek első számú oka, hogy a koronavírus-járvány és az influenza tünetei nagyon hasonlók, ezért azok alapján szinte lehetetlen megkülönböztetni a két betegséget. A gyógyszertárakban kaphatók kombinált Covid-19- és influenza-tesztek, amelyekkel könnyedén megállapítható, akár otthon is, hogy pontosan mi okozza a panaszokat. Hosszabb távon azonban már teszt nélkül is jobban megtippelhető, hogy melyik betegségről van szó.