szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A közösségi oldal vezetője a hétfői nap folyamán jelentette be, hogy alaposan átalakítják az üzenetküldő szolgáltatást: jönnek a facebook.com végződésű e-mail címek, SMS-t küld a rendszer és várhatóan kevesebb érdektelen levelet kapnak majd a felhasználók.

Az MSNBC értesülései szerint Mark Zuckerbergnek, a cég egyik alapítójának az a szándéka, hogy sokkal egyértelműbb, egyszerűbb legyen az üzenetküldés a közösségi oldalon regisztrált internetezők számára. Erre szükség is van, ugyanis a Facebook több mint félmilliárd felhasználójából mintegy 350 millió küld egymásnak üzeneteket minden nap, ez 24 óránként akár négymilliárd üzenetet is jelenthet.

A Messages nevű szolgáltatásnak három fő eleme lesz. Ebből az első az összevont üzenetküldés, melynek lényege, hogy mostantól a felhasználóknak nem kell gondolkodniuk, hogy melyik ismerősüket milyen módon érhetik el a leghatékonyabban (e-mailben, a közösségi oldalon küldött üzenetben, vagy SMS-ben), a rendszer ugyanis az ismerős beállításai alapján küldi tovább az üzenetet.

Mark Zuckerberg az átalakított üzenetküldő szolgáltatás bejelentésén
AP

Az ismerőseinkkel folytatott kommunikációt a rendszer a formátumtól függően elmenti, így a későbbiekben könnyen kereshetünk az elküldött és fogadott üzenetek között. A beérkezett üzeneteket az úgynevezett social inbox nevű szolgáltatás szűri majd, a prioritást a hús-vér ismerőseinkre helyezve: a tőlük érkezett levelek a postafiókban sorakozó levelek elejére kerülnek, a különböző automatizált szolgáltatásoktól érkező értesítések pedig egy külön mappában gyűlnek majd. A felhasználóknak arra is lehetőségük lesz, hogy teljesen letiltsák az ismeretlenektől érkező küldeményeket – az ilyen feladók üzenetei egyszerűen visszapattannak majd.

Három elemből áll majd az átalakított szolgáltatás
Facebook

Aki korábban gyártott saját felhasználónevet, a szolgáltatás teljes indulása után a felhasználónév@facebook.com formátumú e-mail címet is használhatja majd. A közösségi oldal üzemeltetői elismerték: a teljes szolgáltatás csak hónapok alatt áll majd üzembe és eleinte csupán meghívásos alapon lesz elérhető.

Korábban a Google levelezési szolgáltatásának konkurenciát jelentő szolgáltatást Gmail-gyilkosnak is nevezte a sajtó, Zuckerberg azonban ettől kifejezetten elhatárolódott. „Az Üzenetek nem e-mailek” – áll a Facebook vállalati blogjának bejegyzésében. „Nincsen tárgy sor, nem lehet másolatot vagy titkos másolatot küldeni, és az Enter gomb lenyomásával lehet az üzeneteket elküldeni.”

„Ha jól csináljuk a dolgunkat, minden nap egyre több ember üzen majd egymásnak az oldalon keresztül vagy azonnali üzenetküldő szolgáltatások felhasználásával” – mondta Zuckerberg. „Ha jól dolgozunk, néhány hónap vagy év múlva az emberek azt mondják majd: így kellene működnie a jövőnek, lehet, hogy az e-mail a jövőnek nem is annyira része, mint korábban volt.”

Mit szólnak a felhasználók?

Bár a szolgáltatás még kezdetleges állapotban van, ráadásul egyelőre még csak az oldalon regisztrált felhasználók töredéke érheti el, az interneten már elérhető néhány vélemény a tengerentúli szakújságíróktól és bloggerektől.

Sam Diaz, a ZDNet szakértője kilenc pontban foglalta össze első benyomását a Facebook Messages-ről. A közösségi oldalon már több alkalommal okozott problémát, hogy az adatvédelmi beállításokat sokszor a felhasználók tudta nélkül változtatták. Diaz ezért üdvözölte, hogy az átalakított szolgáltatásban aktiválni kell az egyes szolgáltatásokat, illetve igény szerint ki lehet iktatni, amire nincs szükségünk. A szakember szerint egyébként az SMS-értesítés kifejezetten zavaró, ő ezért ennek a kikapcsolásával kezdte az ismerkedést. Emellett a regisztrációs folyamat elemeit is igen könnyűnek találta.

Jól láthatóan megszaporodnak a jelzések a különböző üzenetek miatt
Facebook

Diaz megjegyezte, hogy bár a csevegő funkció ki volt kapcsolva, hirtelen egy üzenet jelent meg a levelei között, amely egy beszélgetést kezdeményező ismerősétől érkezett. Az újságíró megjegyezte, ez picit zavarónak tűnt, mivel első ránézésre nem volt egyértelmű, hol kell rá válaszolni, a csevegőben vagy üzenet formájában, a postaládában.

Az SMS-szolgáltatás tűnik az új rendszer Achilles-sarkának, ugyanis Diaz szerint nem egyértelmű, hogy mikor és miért küld üzeneteket a rendszer a felhasználó mobiltelefonjára: ha egy státuszüzenethez valaki ír egy hozzászólást – és mobilszámunk meg van adva profiloldalunkon – a Facebook nem csak egy értesítést küld SMS-ben, hanem a hozzászólás teljes szövegét. Ezután egy e-mail is megérkezett SMS formájában, ám egy a csevegőben megkezdett (tehát az üzenetek között megjelenő) beszélgetésről semmiféle jelzést nem küldött a rendszer. Diaz szerint kényelmetlenségeket okozhat, ha valaki aktív kommunikációt folytat a Facebookon, ez ugyanis azzal járhat, hogy mobiltelefonja folyamatosan pittyegni fog.

A ZDNet újságírójának is feltűnt, azonban cikkünk írásának pillanatában a „régi” üzenetküldő rendszerben is jelentkezik egy különös anomália: a rendszer egyes üzeneteket duplikál, esetenként pedig az elküldött szövegek után a piros állapot jelez, mintha új levelet kaptunk volna. Emellett a régebbi üzenetek archiválása is elég következetlenül működik: akár a legfrissebb üzenet is „eltűnhet”, ilyenkor ki kell keresni az archívumból, hogy a teljes kontextust láthassuk.

Az új rendszer felismeri a külső címekről küldött leveleket is, ilyenkor ha olyan felhasználótól kapunk levelet, akinek a címe szerepel Facebook-profiljában is, az üzenet „szokott” helyén jelenik meg, ha teljesen ismeretlen címről érkezik, bekerül az Egyéb (Other) nevű mappába, megkímélve a felhasználót a kéretlen reklámoktól is.

Az újságíró úgy találta, hogy az egyesített rendszer miatt hirtelen rendkívüli mennyiségű üzenetváltás került be a postafiókba, mivel az egyes csevegések is külön üzenetváltásként jelennek meg. Diaz összegzésében hangsúlyozta, időre lesz szükség az új rendszer megszokásához, abban azonban egyetértett Mark Zuckerberggel, hogy a Facebook Messages nem a Gmail alternatívája.

A Mashable blog egyik szerkesztője, Christina Warren a bejelentést követően arra hívta fel a figyelmet, hogy a kiterjesztett levelezőrendszer egyik veszélye, hogy jelentősen megszaporodhatnak az e-mailben terjesztett adathalász támadások. A közösségi oldal már így is a negyedik leggyakoribb célpontja az adathalászoknak, a jövőben pedig újabb rosszindulatú alkalmazások jelenhetnek meg, illetve sűrűbben kaphatunk majd olyan üzeneteket, amelyekben külső – feltehetően rosszindulatú – weboldalakra igyekeznek majd irányítani minket. Graham Cluley, a Sophos IT-biztonsági cég munkatársa szerint „a Facebook számára kritikus fontosságú, hogy az eddigieknél hatékonyabb szűrőket állítsanak üzembe, amelyekkel megvédhetik felhasználóikat a csalóktól.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A tévémaci lenyomja Radnótit a Facebookon

A közösségi oldal statisztikáit eddig csak egyetlen oldalon lehetett követni, nemrégiben azonban létrejött egy kifejezetten a magyar Facebook-felhasználók viselkedését vizsgáló oldal is. A Facebooker nevű oldalról megtudhatjuk, hogy a magyarok szerint melyik a legnépszerűbb márka, közéleti személyiség, vagy éppen rajzfilmfigura a közösségi oldalon.

hvg.hu Shake

Videó: találd meg életed szerelmét a Facebookon!

Egy Youtube-ra feltöltött videó kereng a Facebookon, mely bemutatja, hogyan alakulhat az ember élete, ha a közösségi világháló részesévé válik. Hasonló témában már a Google is reklámozta a webes boldogságkeresést.

Tech

Internet Hungary 2010: „a Facebook bűvöletében élünk”

A 11. alkalommal megrendezett szakmai konferencia és előadássorozat idén rendhagyó módon a Balaton északi partjáról Siófokra költözött, az előadások és kerekasztalok beszélgetései azonban a már megszokott témák - közösségi hálózatok, keresőoptimalizálás, személyiségi jogok, adatvédelem - körül forogtak. Míg az egyik teremben az internet egyénre gyakorolt hatásait fejtegették az előadók, néhány méterrel arrébb a fogyasztók behálózásának kérdéseivel foglalkoztak a meghívott vendégek. Néhány jelenlévő szakértő segítségével igyekeztünk betekintést nyerni az éppen uralkodó trendekbe, ami internetes életünk jelenét és jövőjét illeti.

Hírszerző/FH Hálózat

Email szolgáltatást indít a Facebook

Ezentúl minden felhasználónak lehet facebook.com-os e-mail címe, de a chatelést, az sms-ezést is ötvözi a Facebook új szolgáltatása, amelyre nemcsak a közösségi oldal felületéről, hanem kívülről is be lehet majd jelentkezni.

MTI Tech

Magyarul is kijött a Facebook-könyv

Megjelent magyarul Ben Mezrich Véletlenül milliárdos - Hogyan született a Facebook című könyve, mely a minden idők legfiatalabb self-made milliárdosaként emlegetett Mark Zuckerberg történetét dolgozza fel egy harvardi kollégiumi szobától egészen a világhírnévig.