SSI Schäfer
SSI Schäfer
Tetszett a cikk?

Ahogy az élet sok más területén, úgy a raktárautomatizáció esetében is célravezető a fokozatosság elve. Ennek érdekében érdemes lépésről lépésre alkalmazni az új technológiák bevezetését. A digitalizáció elemeit kombinálva a fejlesztések egymás hatását erősítik, ez pedig jelentős hatékonyságnövelést eredményez a vállalatok számára. Megnéztük, hogy miben segíthetnek az automatizációt támogató műszaki elemek és digitális rendszerek a kis- és középvállalkozások számára.

A raktárak munkafolyamatai során változhatnak, és a legtöbb esetben változnak is a kihívások: megnövekedhet az árucikkek száma, ami megnehezítheti a tárolást, vagy túl sok időt vehet igénybe a telepen történő gyaloglás és a tételek kikeresése. Előfordulhat, hogy túl lassúvá és hibákkal terheltté válik a komissiózás. A részleges automatizálás több megoldást kínál ezekre, például gyorsabb intralogisztikai folyamatokat, alacsonyabb hibaarányt, hatékonyabb helykihasználást, ergonomikusabb munkafolyamatokat és alacsonyabb költségeket eredményez.

A folyamatok felgyorsításához és a költségek csökkentéséhez a raktártechnikai eszközök, az automatizáció és a robotizáció mellett a logisztikai megoldások kombinációja is hozzájárul. A raktárautomatizálás területén a kis- és középvállalkozások egyszerű „Plug & Play” elemekkel okosíthatják fel a technológiájukat. Nézzük meg, mit is takar ez pontosan a gyakorlatban!

Az első lépések

Egy folyamat vagy terület automatizálására jó példa a munkaállomások összeköttetése egy rövid szállítópálya szakasszal. A szállítórendszer közvetlenül egy vertikális tárolóautomatához is vezethet, amely a kisáruk kompakt tárolására és gyors komissiózására alkalmas. Ugyanakkor egy szállítórendszer telepítése állandó tárolóterületet igényel, ami nem minden helyszínen biztosítható. Ilyenkor rugalmasabb megoldást jelentenek a vezető nélküli raktári szállítójárművek (AGV – Automated Guided Vehicles).: az intelligens érzékelőkkel rendelkező gépek akár a vegyes közlekedésű, manuális raktárakban is biztonságosan alkalmazhatóak.

A tároló- és komissiózó rendszerek intelligens kombinációival jelentősen megkönnyíthető a kis- és középvállalkozások számára a részben automatizált logisztikai folyamatok kialakítása. A félautomata rendszerekkel helymegtakarítás, üzembiztonság, fejlettebb raktárirányítási rendszer, valamint gyorsaság- és hatékonyságnövelés érhető el.

A vezető nélküli járművekkel kombinált megoldásra kiváló élő példa a Bács-Kiskun megyében, Baján található AXIÁL Kft. Alkatrész Logisztikai Központja. A cég központi telephelyén, Baján az SSI SCHÄFER kombinált megoldásait használva egy 14 méter belmagasságú, 4200 m2-es raktárcsarnokot alakítottak ki és üzemeltetnek 2021 óta. A fejlesztéssel 4000 EUR raklapon, illetve 13 ezer polcos tárolóhelyen nagyjából 3500 tonna alkatrész tárolására nyílt lehetőség. A létesítmény létrehozása nélkülözhetetlen volt a mezőgazdasági-, építőipari- és anyagmozgatógépek, valamint az ezekhez használható munkagépek és eszközök értékesítésére szakosodott cégnél.

Az épület megtervezésekor fontos szempont volt a bővíthetőség, így idővel fokozatosan nőtt a fedett terület. Ez lehetővé tette a logisztikai központ, a tárolóhelyek és az alkatrészek számának növekedését is, de a raktár bővülésével egyre többféle, alkatrészekhez kapcsolódó szolgáltatás is elindulhatott, mint például a hidraulikatömlő-gyártás, bálázókés-élezés, a magasnyomású mosók szakszervize vagy a kardántengely-felújítás. A raktárautomatizáció fejlesztése azért vált indokolttá, mert az eladott és szervizelt gépek egyre nagyobbak és bonyolultabbak, illetve egyre gyakoribb a típusváltás. Ezáltal többféle, méretében nagyobb, vagy nehezebb alkatrészt kell készleten tartani, nagyobb mennyiségben.

A 2021. augusztus 27-én átadott, összesen 8500 négyzetméteresre bővített logisztikai központ főépülete egy 48x48 méteres alapterületű, 14 méter hasznos belmagasságú csarnokkal bővült. A hozzáépítéssel megvalósult épületben egy 38 ezer doboz tárolására alkalmas Schäfer Miniload rendszerű automata kisalkatrész-raktárat működtetnek, amit egy PR600-as raklapos KDR görgős átfolyós rendszer követ – ez utóbbi a műanyag ládák görgőkön áramló tárolására szolgál 24 oszlopban és 4 szinten.

Ugyancsak az új épületrészben található egy induktív, 1800 milliméter szélességű munkafolyosójú raklapos magasraktár, amiben 5500 raklaphely van. Az anyagmozgatást három vertikális/felrakó, valamint három darab horizontális, komissiózó elektromos targonca segíti.

Van, amikor a menyét is hasznos a raktárban

Az automatizációs fejlesztések a bajai példához hasonlóan további területeken is segítik a raktározást. A kisáruk komissiózása szűk helyen a WEASEL® raktári szállítójármű használatával egyszerűsíthető. A belső szállítás automatizálásának első lépéseként az SSI LOGIMAT® vertikális tárolóautomatával is ötvözhető a hatékony tárolási és komissiózási megoldások kialakításához. Ez a megközelítés növeli a tárolási sűrűséget és teljesítményt, és javítja a komissiózás minőségét is.

További fontos fejlesztés a statikus állványrendszerekkel kombinált mobil robotok jelenléte. Ezek csökkenthetik a komissiózás és a rendelések teljesítésének időigényét, gyorsan telepíthetők meglévő raktári létesítményekbe, ideálisak az e-kereskedelemhez, továbbá bármikor egyszerűen bővíthetők és csökkentik a logisztikai költségeket. Ráadásul a munka kedvezőtlen ergonómiájú lépéseivel, a nehéz árucikkekkel és a fárasztó, ismétlődő feladatokkal nem a raktári dolgozóknak kell foglalkozniuk, ami komoly munkakörülmény-javulást eredményez.

A programok ereje: logisztikai szoftverek az optimális irányításához

A raktárak automatizálásának azonban nem feltétlenül kell a műszaki elemekkel kezdődnie, komoly lehetőség a raktárirányítási rendszer bevezetése. Az SSI SCHÄFER WAMAS® nevű logisztikai szoftvere integrálható a vállalati rendszerek infrastruktúrájába, és egy intelligens, átfogó programban egyesíti a bejövő és kimenő rendszereket. Támogatja a leltározást és a rendelések konszolidálását, valamint könnyen átlátható folyamatokkal irányít minden árumozgást.

Az intelligens raktártechnikai rendszerkombinációk a kisebb és közepes méretű vállalatok tipikus igényei egyszerű Plug & Play megközelítéssel is megvalósíthatóak. A mobil robotok a raktári polcrendszerekkel együtt, egy rendszerben használva jó eredményeket hoznak a gyors komissiózás területén is. Az áru a személyhez elv (GtP - Goods-to-Person) minimalizálja a raktárban a gyaloglási távolságokat és a keresési időt, miközben csökkenti az alkalmazottak fizikai megterhelését. Ezáltal többszörös termelékenységnövekedés érhető el a komissiózásnál, miközben a szállítási pontosság még a szezonális csúcsidőszakokban is biztosított. Ezzel egyidejűleg csökkennek a raktári folyamatok költségei és a meghibásodási kockázatok. A fejlesztés által meglévő hely optimális kihasználása is elérhető, az intralogisztikai rendszerek pontosan integrálása pedig jó tervezéssel a raktározási sűrűség 80 százalékos növekedését eredményezheti.

A mobil robotok lehetővé teszik a hatékony ember-gép együttműködést. Akár hat pufferállomással is rendelkeznek, óránként körülbelül 35 dupla ciklusra tervezték őket, és alig 10 méteres maximális magasságú raktárterületeket fednek le. Fontos, hogy a robotok száma és az állványrendszer kialakítása igény szerint módosítható. A Plug & Play kialakítású keretrendszerrel az állványrendszerek gyorsan és egyszerűen összeszerelhetők.

Ugyanakkor fontos, hogy a szoftverek és/vagy a műszaki elemek fejlesztése nem minden esetben kell, hogy teljes vertikumban történjen meg, a raktárautomatizálás lépései fokozatosan is bevezethetők. A részleges automatizálás és digitalizálás révén a tárolás és a logisztika a vállalat fejlődéséhez igazítható. Ez pedig a nagyobb hatékonyság és az alacsonyabb költségek mellett a vállalatok versenyképességét és biztonságos növekedési ütemének támogatását is magával hozza.



A tartalom az SSI Schäfer megbízásából, a HVG BrandLab közreműködésével jött létre, a cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.