Akár fél év alatt csodát tehetünk a szervezetünkkel
Még mindig nem figyelünk eléggé életmódbeli szokásainkra, holott a táplálkozás, a mozgás, az alvás és a stresszkezelés módja és minősége akár egy olyan összetett tünetegyüttes kialakulását is okozhatja a szervezetünkben, mint a metabolikus szindróma, amely minden harmadik magyar felnőttet érint. A jó hír, hogy az állapot visszafordítható, ráadásul az életminőség javításában a technológia is segítségünkre lehet.
A metabolikus szindróma civilizációs népbetegség, amely minden harmadik magyar felnőttet érint, a fogalom mégsem terjedt el annyira a közbeszédben. Összefoglaló neve néhány olyan tünetnek, amelyek közös eredete, hogy a cukor- és zsírháztartás felborul a szervezetben, és lényegében anyagcserezavarként szoktunk rá hivatkozni. Ez az állapot számos klinikailag jól mérhető paraméterben változtatja meg a szervezet működését: a legláthatóbb jele a hízás, ami az esetek nagy részében a mögöttes anyagcsere-problémák markáns tünete. Együtt jár még a vérnyomáshoz, a vércukorszinthez, a vérzsírhoz és a májenzimhez fűződő értékek megemelkedésével és gyulladásra utaló vizsgálati eredményekkel.
A legújabb kutatások szerint ezeknek a kórképeknek a hátterében egy helytelen életmóddal magyarázható krónikus gyulladás áll, melynek oka a bélbaktérium-flóra kóros megváltozása. A bélflóra ezernyi baktériumból áll össze, melynek összetétele ha megváltozik, kóros irányba mozdíthatja el az anyagcserét, ami negatív változásokhoz vezethet. Ezek közül néhány egyszerűen mérhető, például a vérnyomás emelkedése, míg a többi érték laborvizsgálattal vagy vércukorterheléses vizsgálattal mutatható ki. A metabolikus szindrómás állapotra jellemző az inzulinrezisztencia is, ami jobban a közbeszéd része.
Az alapoknál érdemes kezdeni
A metabolikus szindróma kialakulásához vezető okok főleg a nyugati életmódban keresendők – ennek jellemzői az egészségtelen táplálkozás, a mozgás hiánya, a nem megfelelő alvásminőség és az elégtelen stresszkezelés. A csapból is az folyik, mennyire fontos az egészséges táplálkozás, mégsem fordítunk kellő figyelmet az életmódunk alapköveire. Fontos, hogy mennyit és mit eszünk, de már azzal is egyre többet foglalkoznak a kutatások, hogy hányszor és mennyi idő alatt érdemes bevinnünk a tápanyagokat a szervezetünkbe.
„A korábbi »sokszor együnk keveset« elvet a tudomány egyre inkább vitatja. Célszerűbb ehelyett korlátozni az étkezések számát, és kitolni azt az időszakot, amikor nem viszünk be táplálékot, azaz időszakos böjtöt folytatni. Érdemes ezt az ablakot minél hosszabbra nyújtani, így több időt adunk a szervezetünknek a regenerációra, a bélflóra igazítására, az inzulinszint csökkentésére” – fejti ki dr. Kóka János, a Doktor24 orvosvégzettségű alapítója.
Ökölszabály még, hogy legalább tegyünk meg napi 6000-10000 lépést, vagy sportoljunk lehetőség szerint naponta minimum fél órát. Célszerű olyan sporttevékenységet is beiktatnunk, ami izomtömeget épít, ezzel is hozzájárulunk az anyagcserénk helyes irányba billentéséhez. A legalább 7-8 óra alvás is alapvető kellene, hogy legyen. Nem utolsósorban, ami talán a legnehezebbnek tűnhet rohanó világunkban: a hatékony stresszkezelés, mivel a stressz, számos élettani hatása mellett, sajátos módon a bélflóra összetételére is hatással van. Mindezek az életmódbeli szokások fontos szerepet játszanak a metabolikus szindróma megelőzésében. Mondani sem kell, hogy a dohányzás, a kábítószer- és alkoholfogyasztás szintén rontják a helyzetet, és növelik a krónikus gyulladásos állapot kialakulását.
„A jó hír, hogy a kialakult metabolikus szindróma komplex életmódváltással visszafordítható. Ez azért fontos, mert az inzulinrezisztencia a prediabétesz előszobája, ami pedig a cukorbetegségé, így még ebben a fázisban a megfelelő szokások felvételével jelentősen javíthatunk ezen az állapoton. A leggyakoribb népbetegségek egyikéről van szó, ami minden harmadik magyar felnőttet érint. Ezért a Samsunggal közösen úgy gondoltuk, hogy egy célzott vizsgálati csomag segítségével próbálunk segíteni elkerülni vagy visszafordítani ezt a veszélyes tünetcsoportot” – meséli dr. Kóka.
A közvetlen anyagcserezavar akut hatásain túlmutató probléma, hogy a metabolikus szindrómában szenvedők esetében megnövekszik a szív- és érrendszeri betegségek, a daganatos betegségek, illetve olyan egyéb, potenciálisan fatális kimenetelű betegségek kockázata, mint a stroke vagy a szívinfarktus.
Ahol az orvostudomány és a technológia legjava találkozik
Kóka János szerint nagyon jó dolog, hogy a technológiai cégek viselhető okoseszközei egyre több információt képesek szolgáltatni viselőjük életmódjáról és egészségügyi értékeiről, követik például a szívritmus változásait, a véroxigén szintjét. Egyes okosórák jól mérik a vérnyomást is. Ezekből az élettani adatokból, a testmozgásból és aktivitásból, a lépésszámokból és az alvási adatokból nagyon jó következtetéseket lehet levonni a szervezet aktuális állapotára, energetikai szintjére vonatkozóan. A Doktor24 alapítója azonban kiemeli, hogy ezek nem orvosi eszközök, hanem csak életmódeszközök, amelyek felhívhatják a figyelmet olyan elváltozásokra, amikor már érdemes lenne orvosi diagnosztikai eszközökkel is utánajárni egy-egy problémának.
Az adatok önmagukban csak mérőszámok, azokat értelmezni is kell – az információkat összefüggéseiben kezelve. A dedikált alkalmazások (mint amilyen például a Samsung Health) segítségével értékes következtetések vonhatók le. Ezeket azután érdemes kiegészíteni olyan adatokkal, amelyek egy okosóra által nem mérhetők. A Samsung és a Doktor24 együttműködésének eredményeként ezen a ponton jönnek be a mobiltelefonok mellé kínált laborcsomagok, amelyek eredményét megismerve a páciens szakemberekkel (dietetikussal, szükség esetén pedig szakorvossal) konzultálhat a felmérés és kiértékelés után arról, hogy merre érdemes indulni, milyen kezelésre van szükség.
– laborvizsgálatokat,
– eredménykiértékelést,
– dietetikai konzultációt,
– személyre szabott orvosi szolgáltatások szervezését, amelyek célzottan a metabolikus szindróma elleni küzdelmet támogatják.
„Az együttműködésünk nem azért mérföldkő, mert ajándékot adunk az okostelefonok mellé, hanem mert a technológia és az orvostudomány legjava találkozik a programban. Ahol véget ér a Samsung Health és az okosórák szenzorainak képessége, ott belép az orvostudomány, ami kiegészíti a láncot a vizsgálatokkal, így egy átfogó képet tudunk adni a páciensnek anyagcsere-állapotáról és élettani működéséről. Utána egy komplex programjavaslatot tudunk tenni számukra, ha netán már kialakult a szindróma, akkor segítünk visszafordítani, más esetben pedig megelőzni” – mondja dr. Kóka.
A viselhető eszközök a kezelés utánkövetésében is segítenek, mivel az orvosok számára mérhető, kiegészíthető adatokat szolgáltatnak a labormérések mellett arról, hogy a kezelés után pár héttel, hónappal miként változnak a mérhető élettani változások, például a vérnyomás vagy az alvás minősége.
Kunos Balázs, a Samsung alelnöke kiemeli, hogy a cég okoseszközeivel a felhasználók megismerhetik az alvásuk minőségét, követhetik energiaszintjüket, és akár ösztönző üzeneteket is kaphatnak a mozgáshoz. Személyre szabott fitneszcéljaik eléréséhez hasznos tanácsokat kaphatnak, egészségüket illetően pedig a készülékekkel mért eredmények a Doktor24-nek köszönhetően laborvizsgálattal és orvosi szakjavallatokkal egészülnek ki.
„A partnerségünk új szemléletet képvisel a technológia és az egészségügy integrációjában. A Samsung készülékek elsősorban jólléti és fitneszcélokat szolgálnak, ezért látják el a felhasználókat – többek között – alvási tanácsokkal, vérnyomás- és szívritmusmérésekkel vagy olyan emlékeztetőkkel, miszerint ideje mozogniuk vagy folyadékot pótolniuk. A legmodernebb technológiát alkalmazva a szakemberek személyre szabott egészségügyi javaslatokat tehetnek, hogy az érintetteknél a metabolikus szindrómát megelőzhessék vagy akár visszafordíthassák. Bízunk abban, hogy az együttműködésünk ehhez hozzájárul.”
Kóka János, aki szintén érintett volt a tünetcsoporttól, személyes tapasztalatait is megosztotta: orvosi-dietetikusi segítséggel mintegy 20 kilogrammtól szabadult meg, a kezelés megkezdése után fél évvel pedig a korábban eltolódott vérképe is helyreállt. A Samsung és a Doktor24 közös csomagjában is kínált mérésekkel és dietetikai konzultációval már pár hónap után kiváló értékeket produkált.
„Mi is egy ilyen csomagra teszünk javaslatot, az általunk elindított program akár százezreknek tenné lehetővé, hogy jobb minőségű életet éljenek. Ezt az utat szeretnénk egy komplex program keretén belül elérhetővé tenni sokaknak.”
A Samsung Magyarország alelnöke hozzáteszi: „Együttműködésünk célja, hogy a Samsung hardveres és szoftveres képességeit a Doktor24 orvosszakmai kompetenciáival ötvözve a jóllét érdekében közösen lépjünk előre. A Doktor24 egészségügyi szűrőcsomagja részletes és alapos információt ad az aktuális egészségügyi állapotról. A laborvizsgálatok és az eredmények kiértékelése mellett az ügyfelek egyéni egészségügyi célokat fogalmazhatnak meg tanácsadás keretében, mely magában foglal dietetikai konzultációt és egyéni étrendet is. A Samsung Health ökoszisztéma előnyeit kihasználva a felhasználók okoseszközeik segítségével folytathatják az egészséges életmódhoz vezető utat, átfogó képet kaphatnak mindennapi jóllétükről, hatékonyabban megelőzhetik a betegséget.”
Az alelnök szerint a Doktor24 mind szakértelme, mind pedig széles, országos lefedettsége révén az egyik legjelentősebb vezető egészségügyi szolgáltató ma Magyarországon. Az együttműködés a közös ügyet szolgálja, hogy a felhasználóiknak magas színvonalú jólléti szolgáltatást nyújthassak.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Samsung megbízásából a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.