Az Év Gondoskodó Munkahelye Díj
Az Év Gondoskodó Munkahelye Díj
Tetszett a cikk?

Egyre több munkáltató ismeri fel azt, hogy milyen sokat jelenthet munkavállalóinak, ha az általános jólléti és egészségügyi juttatások mellett azok hosszú távú anyagi biztonságával is törődik. Az Év Gondoskodó Munkahelye Díj 2024 nyerteseinek gyakorlati megoldásait elemezzük a díj egyik zsűritagjával, Fata László juttatási szakértővel.

Az Év Gondoskodó Munkahelye Díjat a Pénztári Öngondoskodásért Alapítvány hívta életre, a Prémium Egészségpénztár és a Prémium Önkéntes Nyugdíjpénztár támogatásával. Olyan vállalatok nevezését várták, ahol a vállalati kultúra és a működési gyakorlat része az egészség- és/vagy nyugdíjcélú gondoskodás, illetve az öngondoskodásra buzdító edukáció. A díj kiíróinak a pályázattal az volt a céljuk, hogy a legjobb gyakorlatok bemutatásával és díjazásával követendő példát állítsanak a munkáltatók elé. Ugyanakkor, az elismeréseken felül a díjazott gondoskodó munkahelyek láthatóvá tételéhez, ismertségének növeléséhez kommunikációs teret is biztosítanak.

Eltérő utak

„Magyarországon elvileg az önkéntes nyugdíjpénztárak lennének azok, amelyek munkáltatói oldalról működhetnek a nyugdíjcélok támogatásánál, ahol jövedelemként adózik a munkáltatói hozzájárulás” – mondja Fata László, juttatási szakértő. „A magánbefizetések utáni adókedvezményt ugyanúgy igénybe lehet venni ezután is, de ilyen szempontból a vállalatok alapvetően azért vannak nehezebb helyzetben, mert ha jövedelemként adózó juttatásokról van szó, akkor felmerül, van-e értelme annak, hogy azt a munkáltató fizeti be, vagy egyszerűen számfejtse le a cég, és bízza a dolgozóra, befizeti-e vagy sem a kapott összeget.”

Az Euler Hermes SA Magyarországi fióktelepe (Allianz Trade) azt az utat választotta, hogy a munkavállalóinak lehetőséget biztosít a vállalat részvényeinek megvásárlására, ezáltal vonja be őket a vállalat irányításába. Az Allianz Trade részvényvásárlási programjának lényege, hogy a vállalat minden, a programon keresztül befektetett 3 euróhoz további 1 eurót ad hozzá, ezzel ösztönözve a munkavállalókat, hogy aktívan részt vegyenek a vállalat hosszú távú növekedésében. A vállalat rendszeresen szervez webinárokat, ezek egy része oktatási célú, számos kérdést ölel fel, mint például generációs, kulturális, well-being kérdéseket, és emellett oktatási jellegű, például digitalizáció, mesterséges intelligencia vagy agilis működés, innovatív gondolkodás témában. Az Allianz Trade hangsúlyt fektet arra, hogy a munkavállalók gondolkodásmódját, tudatosságát erősítse, ennek érdekében csoportszinten már tart tájékoztatókat a nyugdíjmegtakarítások fontosságáról és a nyugdíjtervezésről. Emellett munkavállalói számára elérhető az Employee Assistance Program (EAP), amely a nap huszonnégy órájában biztosít hozzáférést pénzügyi és jogi tanácsadáshoz. Az Allianz Trade-ben a munkavállalóknak lehetőségük nyílik a cafeteria-kereten belül a nyugdíelőtakarékosságukra is gondolni, és nemcsak az Allianz nyugdíjpénztári alapba, hanem bármely nyugdíjalapba tudnak allokálni összeget a cafeteria-keret terhére. A vállalat számára kiemelten fontos a munkavállalók mentális egészsége, így havonta már 10 nap home office lehetőséget biztosít, továbbá flexibilis munkakörülményeket is. Emellett rendszeresen szervez orvosi szűréseket, ahol a munkavállalók kiegészített orvosi szolgáltatásokat tudnak a kezdeményezés keretében igénybe venni.

Fata László, juttatási szakértő

Fontos a célok meghatározása

„Elengedhetetlen, hogy a cégen belül a hosszabb távú gondoskodás és az erről való gondolkodás már a fiataloknál elkezdődjön. Az ő szemléletformálásukat a munkáltató végre tudja hajtani egyrészt kommunikációval, tájékoztatással, illetve a munkáltató önállóan vagy a munkavállalóval közösen elkezdhet egy megtakarítási programot, akár nyugdíjpénztárba való befizetéssel” – magyarázza Fata László. „Fontos szempont, hogy ha a munkáltató befizeti ezt az összeget a pénztárba, akkor az már biztosan a munkavállaló hosszú távú anyagi biztonságát szolgálja, szemben azzal, ha azt a dolgozó kapja meg, és maga dönt annak sorsáról.”

„Amikor a dolgozókat megkérdezzük, hogy fontos-e az öngondoskodás, a vagyontervezés, akkor azt a választ kapjuk, hogy igen, de amikor elindítunk egy cafeteria-rendszert, és lehet választani az étkezés és a hosszú távú megtakarítás között, akkor sokszor győz az étkezés” – érzékelteti a juttatási szakértő, aki emiatt sokszor inkább annak látja az értelmét, hogy a munkáltató, még akkor is, ha jövedelemként adózik, önálló juttatásként indítsa el ezeket a befizetéseket.

A BorsodChem a pénzügyi tudatosságot önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulással (a mindenkori alapbér 4 százalékával, ha a munkavállaló annak 2 százalékát öngondoskodásként befizeti a velük szerződött pénztárak egyikébe), kedvezményes vásárlási és szállásfoglalási lehetőséggel, illetve telekommunikációs flottával is támogatja. Emellett dolgozóik rendelkezésére áll a Számíthatsz Ránk! program pénzügyi tanácsadási lehetősége, és kedvezményes banki (telephelyi fogadóórák időközönként) csomagok is.

A MVM Csoport időben megkezdi az öngondoskodás támogatását, azáltal, hogy minden aktív munkavállalója részére munkáltatói önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást nyújt, mely a havi kereset százalékában van meghatározva, jellemzően 5,4 százalékos mértékben. Az 55. életévüket betöltött kollégáik részére ehhez további kiegészítő összeget is biztosítanak, hogy még hatékonyabb legyen a nyugdíjcélú megtakarításuk.

A választható béren kívüli juttatás (cafeteria) jellemző összege bruttó 500 ezer forint/fő, egyéni döntés alapján ennek a keretnek a terhére is igénybe vehető további mértékben az önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás a keresetalapú hozzájáruláson felül. A jövő tudatos alakítása és az egészségügyi kockázatok csökkentése érdekében önkéntes egészségpénztári munkáltatói hozzájárulást is nyújt az MVM Csoport, melynek mértéke jellemzően bruttó 12 500 forint/fő/hó az egyes társaságoknál. A pénzügyi tudatosság érdekében a cafeteria-rendszerben főként adómentes és kedvezményes adózású elemeket biztosítanak, segélyeket pedig adómentesen, alapítványaikon keresztül nyújtanak a nehéz élethelyzetbe került kollégáikhoz.

Szemléletformálás és edukáció

Fata László szerint a pénzügyi gondoskodás első lépéseként érdemes a munkáltatónak valamilyen privát vagy családi pénzügyi tervezés gondolatát elültetni a munkavállalói fejében. Hiszen keresettől függetlenül, akár a magas jövedelműeknél is előfordulhatnak anyagi gondok. „Ha kap a munkavállaló egy pénzügyi tervezési szemléletet, eszközt, akkor már ő is gondolkodhat azon, hogy a keletkezett megtakarításait a jövőben mikor, milyen célra kívánja felhasználni és ahhoz milyen eszközt kíván bevonni” – hangsúlyozza a juttatási szakértő.

Az Euler Hermes (Allianz Trade) rendszeresen szervez pénzügyi edukációs előadásokat és webinárokat, amelyek olyan témákat fednek le, mint a nyugdíjtervezés, befektetési lehetőségek, adókedvezmények és a pénzügyi célok elérése. Például bemutatják a “Discover how you can help on your daily routines” és a “Being our best” programokat, amelyek a mindennapi pénzügyi rutinok optimalizálására és a személyes hatékonyság növelésére fókuszálnak. A munkavállalók online fiókon keresztül követhetik nyugdíjmegtakarításaik alakulását, és hozzáférhetnek a Legal & General által biztosított különféle eszközökhöz és információkhoz, amelyek segítik a pénzügyi tervezést és tudatosságot. Ezen kívül folyamatosan tájékoztatják a munkavállalókat a rendelkezésre álló programokról és szolgáltatásokról, valamint az öngondoskodás fontosságáról. E-mail hírlevelek, intranetes bejegyzések és belső kommunikációs csatornák segítségével naprakész információkat biztosítanak.

Fata László szerint ezek azért is fontosak, mert a gondoskodó munkáltató egyik legnagyobb szerepe a dolgozók szemléletformálásában van. A pályázaton volt is külön értékelés arra, hogy mit tesznek a munkáltatók ennek érdekében. A juttatási szakértő szerint nagyon jó volt látni azt a törekvést – amit egyébként ő maga is szokott javasolni a cégeknek –, hogy sokan már nem onnan közelítik meg a kérdést, hogy mire van éppen kedvező adózási lehetőség. Sokkal inkább az a fontos, hogy mi az, amit a munkáltató erre vonatkozó lépéseivel üzenni szeretne munkatársainak arról, hogyan gondolkodnak és gondoskodnak a majdan nyugdíjba vonuló vagy már nyugdíjas dolgozóikról.

A tartalom a HVG BrandLab produkciójában, Az Év gondoskodó munkahelye 2024 díj a Pénztári Öngondoskodásért Alapítvány megbízásából készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Óriási kárt okoz Japánban a mangakalózkodás, most kitaláltak ellene egy 770 millió forintos trükköt

Óriási kárt okoz Japánban a mangakalózkodás, most kitaláltak ellene egy 770 millió forintos trükköt

Az erős szél miatt figyelmeztetést adtak ki vasárnapra 

Az erős szél miatt figyelmeztetést adtak ki vasárnapra 

Lengyel vendégkommentár a Der Standardban: Putyin a tenyerét dörzsöli, mivel Németország követheti az osztrák példát

Lengyel vendégkommentár a Der Standardban: Putyin a tenyerét dörzsöli, mivel Németország követheti az osztrák példát

A MÁV szerint nem műszaki hiba volt az oka, hogy tilos jelzésen ment át a vonat a Keleti pályaudvaron

A MÁV szerint nem műszaki hiba volt az oka, hogy tilos jelzésen ment át a vonat a Keleti pályaudvaron