Lakáson belül megszokott, hogy néhány évente sort kerítünk egy tisztasági festésre. A kapcsolók körüli foltok, az összerugdosott fal az előszobában, vagy a megsárguló hófehér felület minden nap emlékeztet arra, hogy eljött az idő. A homlokzati festésre viszont hajlamosak vagyunk legyinteni, sőt észre sem vesszük, hogy eljárt felette az idő. Pedig éppen ez az a felület, ami a legtöbbet elmond rólunk kívülről, a jelentősége pedig nemcsak esztétikai, hanem funkcionális szempontból sem elhanyagolható.
Statisztikák szerint egy átlagos magyar ingatlantulajdonos legalább tízévente egyszer elvégez vagy elvégeztet egy tisztasági festést otthonában. Az viszont már kevésbé jellemző, hogy ugyanilyen rendszerességgel a ház homlokzatát is karbantartanánk. Pedig ez az épületrész az, amely éjjel-nappal ki van téve a környezeti hatásoknak: az UV-sugárzásnak, az esőnek, a szélnek, a fagynak, sőt a levegőszennyezésnek is. A homlokzat állapota pedig nemcsak a ház megjelenését, hanem az ingatlan értékét és élettartamát is jelentősen befolyásolja.
A homlokzat is igényli a rendszeres karbantartást
A beltéri falak karbantartása természetesnek számít. Tudjuk, hogy ha nem javítjuk a festék lepergését, akkor a probléma csak egyre nagyobb lesz. Vagy ha valahol penész jelenik meg, szintén javításra és gondozásra van szükség.
A homlokzat festése ezzel szemben gyakran háttérbe szorul, pedig sokkal komolyabb terhelés éri, mint az ingatlanon belüli falakat. Ráadásul nemcsak a látvány miatt fontos: a megfelelő festékkel való bevonás a falszerkezetet is védi a nedvességtől, szennyeződésektől és mikroorganizmusoktól.
Nem csak akkor aktuális, ha hőszigetelünk
Sokan akkor kezdenek el egyáltalán gondolkodni homlokzatfestésen, amikor valamilyen nagyobb felújítás – például hőszigetelés – esedékessé válik. De akkor is csak azért, mert elkerülhetetlen, pedig a homlokzat festése nemcsak a szigetelés után lehet aktuális.
Egy újrafestés segíthet megelőzni a vakolat állagromlását és hosszabb távon megőrizni az épület értékét. A jövőben, amikor már egyre több épület lesz korszerűen hőszigetelt, a jó minőségű homlokzatfestés is egyre inkább előtérbe kerülhet.
A homlokzatfesték nem csak szín
Sokan úgy gondolnak a homlokzatfestékre, mint egy színező anyagra. Az újrafestést pedig pusztán esztétikai kérdésnek tekintjük, noha sokkal többről van szó: a homlokzatfestékek sűrűbbek és ellenállóbbak, mint a beltéri társaik, ugyanakkor kötőanyaguk gyakran rokon a homlokzati vakolatokéval.
A legelterjedtebb típusok közé tartoznak a szilikon-, szilikát- és műgyanta alapú festékek, illetve ezek kombinációi. Különböző tulajdonságokkal rendelkeznek a páraáteresztés, szennyeződéstaszítás vagy időjárás-állóság tekintetében.
Az előkészítés kulcsfontosságú
Ha meghoztuk a döntést, és rászántuk magunkat a homlokzat újrafestésére, fontos, hogy minden lépést alaposan átgondoljunk. A legfontosabb, hogy hiába vesszük meg a számunkra legmegfelelőbb anyagot, a legjobb festék sem nyújt tartós eredményt, ha az alapfelület előkészítése hiányos vagy hibás. A meglévő felületek – például vakolat, beton vagy régi festékréteg – csak akkor festhetők, ha stabilak, tiszták és mentesek a málló, laza részecskéktől. Fontos a felület portalanítása, esetenként az alapozás is. Erre ma már sok festék esetében elég lehet az 5-10%-os hígítású előkezelés, de mindig érdemes a gyártói útmutatást követni.
A megfelelő festék kiválasztása
A szín kiválasztása fontos, általában eszerint kezdünk keresgélni is, de nem ez az elsődleges szempont. Előbb tisztázni kell, milyen anyagra kerül majd a festék: régi vagy új vakolat, esetleg hőszigetelő réteg? Penészes, repedezett, vagy jó állapotú felület? Emellett figyelembe kell venni a környezeti hatásokat is. A páraáteresztés különösen kritikus szigetelt falaknál, hiszen a nem megfelelő anyag „bezárhatja” a nedvességet a szerkezetbe.
Általános szabály, hogy azonos kötőanyagú festéket válasszunk, mint amilyen a meglévő vakolat; ismeretlen felület esetén pedig a szilikonfesték biztos választás.
Nem mindegy, hogyan visszük fel
A kivitelezés módja legalább olyan fontos, mint maga az anyag. Simább felületeken megfelelő lehet a henger, de durvább struktúrákhoz a korongecset ajánlott, mivel jobban követi az egyenetlenségeket. A festés időzítése is kritikus: extrém hidegben, nagy melegben vagy eső előtt tilos festeni, mert ezek az időjárási tényezők rontják a tapadást és a végső eredményt. Ha pedig több napon át zajlik a munka, igyekezzünk azonos körülmények között felvinni a festéket a különböző felületekre, hogy azonos száradással egységes legyen a végeredmény.
A festék nem varázsol új vakolatot
Sokan abban reménykednek, hogy egy jól megválasztott festék teljesen eltünteti a felületi hibákat. Ez azonban csak részben igaz. Bár a festés egységessé, frissebbé teszi a homlokzatot, a meglévő struktúrát tompítja, de nem tünteti el. A „stószos”, egyenetlen vakolat mindig látszani fog – erre hiába festünk, ilyen hibákat csak újravakolással lehet teljesen megszüntetni.
A jó kültéri festés évekre meghatározza a házunk arculatát
Egy szakszerűen kiválasztott és kivitelezett homlokzatfestés nemcsak szebbé, hanem tartósabbá is teszi az otthont. Védi a szerkezetet, megőrzi az ingatlan értékét, és esztétikai szempontból is előnyös. Egy új szín – akár merészebb árnyalatban – friss lendületet adhat a háznak, miközben a megfelelő festék még a falak „lélegzését” is lehetővé teszi.
Bár könnyen elmegyünk mellette, ne csak akkor gondoljunk a házunk külsejére, amikor már omlik vagy foltos! Egy alapos, jól megtervezett és kivitelezett festés új életet adhat az otthonunknak – kívül-belül.
A tartalom a Baumit megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.