Két hónap alatt 129 ezren vesztették el az állásukat, de csak 21 ezer hivatalosan munkanélküli
Kiszámolta a KSH: egy hónap alatt egy ezrelékponttal nőtt a munkanélküliség.
Kiszámolta a KSH: egy hónap alatt egy ezrelékponttal nőtt a munkanélküliség.
Egyre nagyobb óvatossággal kéretik kezelni a foglalkoztatási, kereseti és inflációs adatokat, az azokat övező bizalmatlansághoz a költségvetés átláthatatlansága is hozzájárul – figyelmeztet a HVG-nek írt elemzésében Katona Tamás, a Központi Statisztikai Hivatal korábbi elnöke.
Egy kis falu polgármestere mesélte el a hvg.hu-nak, ő hogyan látta a most lezárult országos koronavírus szűrővizsgálatot. Több mindent nem értett, például azt, miért hívtak be olyanokat is, akik már elhunytak. A Központi Statisztikai Hivataltól kaptunk erre magyarázatot.
2 százalékkal nőtt a magyar gazdaság az első negyedévben 2019 január-márciusához képest. Ennek az időszaknak a nagy részében még nem jelentek meg a koronavírus-járvány gazdasági hatásai. Az előző év végéhez képest 0,4 százalékos volt a visszaesés.
Legtöbben a fodrászok és a kozmetikusok közül szüneteltették a tevékenységüket.
Az export és a megrendelések is jelentősen csökkentek a világjárvány miatt elrendelt korlátozások következtében – derül ki a KSH részletes adataiból.
Kétéves mélypontra esett az infláció. Ennek az egyedüli oka az, hogy az üzemanyagok ára 22 százalékkal zuhant, az élelmiszerek ára meredeken emelkedik és minden más ár is nő tovább.
Közzétették a kiskereskedelem márciusi adatait: az emberek megrohamozták az élelmiszerboltokat és a gyógyszertárakat, minden más jellegű üzletben stagnált vagy zuhant a forgalom.
Mindössze 0,1 százalékponttal nőtt a munkanélküliség márciusban, de nincs minek örülni: az 56 ezer ember közül, aki elveszítette az állását, csak 2 ezren minősülnek hivatalosan munkanélkülinek. Ráadásul az igazán rossz számok valószínűleg csak akkor jönnek, amikor már az áprilisi adatokat is közzéteszik.
A KSH már a járvány alatti munkaerőpiaci adatokat fog közölni, illetve még a járvány előtti kereseti adatokat. A Monetáris Tanács kamatdöntő ülést tart, de újabb beavatkozásra nem érdemes számítani.
Februárban 2,5 százalékkal, az év első két hónapjában mindössze 2 ezrelékkel volt nagyobb az építőipar termelése, mint egy évvel korábban.
Sorozatban három gyenge hónapja volt a magyar iparnak már az előtt, hogy a koronavírus-járvány elérte volna az országot – mutatta be egy hete a Központi Statisztikai Hivatal az adatokat. A KSH most részletes számokat is közzétett az okokról.
Hatalmasat nőtt az élelmiszerek ára a járvány miatti felvásárlási lázban. Az infláció mégis alacsonyabb lett az előző néhány hónapban mértnél, annyival esett a benzin ára.
Sorozatban három olyan hónapja volt a magyar gazdaságnak, ami nemrég még meglepően gyengének számított. Nemsokára visszasírjuk azt is, hogy egyáltalán növekedés volt, de a most közölt adatokon látszik, hogy már a járvány előtti időszak sem volt fényes.
Azt tudjuk, hogy a fizetések között nagyok a megyénkénti különbségek, a Központi Statisztikai Hivatal friss adataiból az is kiderül, hogy mennyire.
9,2 százalékkal nőttek az év elején a bérek, de a fizetésemelés jókora részét elvitte az infláció.
A KSH friss elemzésében felhívja a figyelmet arra, a koronavírus miatt a 65 évnél idősebbek különösen veszélyeztetettek, ők a lakosság 19,3 százalékát adják.
Két éven át nem mozdult ki egy szűk sávból a munkanélküliség. Most ennek a trendnek szinte biztosan vége lesz, a legutolsó, még a járvány előtti hónapban épp 4,5 millió alatt maradt a foglalkoztatottak száma.
Az elmúlt hónapok egyik legrosszabb adatát produkálta a magyar ipar, de a decemberi zuhanás után már szerény növekedéssel sikerült zárni a januárt.