Újra kinyíltak a közértek Észak-Koszovóban
A helyi szerbek a két napig tartó zárva tartással tiltakoztak amiatt, hogy a koszovói kormány novemberben százszázalékos vámot vetett ki a Szerbiából érkező árukra.
A helyi szerbek a két napig tartó zárva tartással tiltakoztak amiatt, hogy a koszovói kormány novemberben százszázalékos vámot vetett ki a Szerbiából érkező árukra.
Montenegróban azonnal hatállyal leváltották az ország labdarúgó válogatottjának szerb nemzetiségű szövetségi kapitányát, Ljubisa Tumbakovicsot, mert a vezető nem volt leülni a kispadra a Koszovó ellen vívott mérkőzésen. A zárt kapuk mögött játszott mérkőzés 1-1-es döntetlennel ért véget.
Csak figyelemelterelésként helyezte teljes harckészültségbe a hadsereget Alekszandar Vucsics szerb államfő, aki keménykedéssel leplezi, hogy elengedni készül országa egykori déli tartományát, a függetlenné vált Koszovót.
Legalább huszonhárom koszovói szerbet és bosnyákot, köztük rendőröket fogott el szervezett bűnözés gyanújával a Rosu koszovói különleges rendőri alakulat kedden Észak-Koszovóban. A koszovói elnök a szervezett bűnözés elleni harc támogatására szólított fel, míg a szerb elnök közölte: ha szerbek is veszélybe kerülnek, Belgrád lépni fog.
Száztíz koszovói állampolgár tért haza Szíriából.
Nem jutott most át a schengeni, uniós határon.
Koszovó már 2010-ben és 2015-ben is kezdeményezte felvételét, de mindig vannak, akik blokkolják.
Nem aprózta el: életveszélyesen fenyegette meg.
Miután 2014 óta Magyarország ellenőrzi a Szerbiától 2008-ban elszakadt Koszovó 10 ezer láb fölötti légterét, a NATO megbízta Magyarországot, hogy az eredetileg ötéves mandátum áprilisi lejárta után újabb határidő megadása nélkül folytassa tevékenységét – írta a Balkaninshight nevű híroldalNATO-forrásokra hivatkozva
Koszovó novemberben vetett ki 100 százalékos vámot a Szerbiából és Bosznia-Hercegovinából érkező termékekre, de az intézkedés akkor még nem vonatkozott azokra az árucikkekre, amelyeket a két említett országban, de valamilyen külföldi vállalat állít elő, mostantól az intézkedés ezeket is sújtja.
A NATO-t is megosztja az a pénteken elfogadott törvény, melynek értelmében fokozatosan hadsereggé alakítják át az egy évtizeddel függetlenné vált egykori dél-szerbiai tartomány, Koszovó kis létszámú fegyveres erejét. Az USA és Nagy-Britannia támogatja a döntést, a többi tagállam sajnálkozik és attól tart, még nagyobb lesz a feszültség a Balkánon.
A Szerbia által el nem ismert országnak az ENSZ életben lévő szabályai alapján nem lehetne hadserege, ám Szerbia szerint Koszovó a biztonsági erők hadsereggé alakításába kezdett, amire válaszul ők is megkezdték hadseregük fejlesztését.
Értesüléseink szerint két laktanyából is megindultak a szerbek lakta Észak-Koszovó felé a koszovói albán erők – állította csütörtökön Alekszandar Vucsics szerb államfő.
A koszovói kormány visszavág azért, hogy nem vették fel az Interpolba, az ottani szerbek nem hivatalos hadüzenetet emlegetnek.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) sportági világszervezeteknek szóló állásfoglalása azért született, mert november elején a koszovói karatésok nem szerepelhettek saját zászlajuk alatt a madridi világbajnokságon.
Belgrád a dél-szerbiai Presevo-völgyet adná át Pristinának cserébe az észak-koszovói Mitrovica térségéért. A korábbi hasonló javaslatokat ellenző nagyhatalmak most talán belemennének ebbe.
Öt nap után megszüntette a szerb hadsereg legmagasabb fokú harckészültségét Aleksandar Vucic köztársasági elnök.
Teljes harckészültséget rendelt el Aleksandar Vucsics köztársasági elnök szombaton, mert a koszovói különleges rendőri alakulat mintegy 60 albán nemzetiségű tagját a többségében szerbek lakta Észak-Koszovóba vezényelték – jelentette be a szerbiai közszolgálati televízió (RTS). A válság valószínűleg kapcsolatban van azzal is, hogy az utóbbi hetekben ismét napirendre került egy koszovói-szerbiai területcsere lehetősége.
Ismét napirendre került a Szerbiából 2008-ban kiszakadt, albán többségű Koszovó felosztása, s most úgy tűnik – olvasható az e heti HVG-ben –, a nagyhatalmak a korábbiakkal ellentétben már nem utasítják el a Szerbia és Koszovó közötti területcserét.
A FIFA vizsgálja Xherdan Shaqiri és Granit Xhaka gólörömét, mert egy kétfejű sast formálva provokálta a szerb nézőket. Mégis mi történik itt? És kinek van joga ítélkezni?