Kocsis Györgyi: Szotyi
Szubjektív lapajánló.
A Radnóti Színház színésze hosszú nyílt levélben próbálja elmagyarázni a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi elnökének, miért hiba, hogy nem hallgatja meg a hallgatókat.
Székely Gábor szerint “az önmagunkban gyönyörködés szakmánk elárulása”.
A hosszan tűrés és a gyors döntések embere. Amikor hírét vette Vidnyánszky Attila kinevezésének a Színház és Filmművészeti Egyetem kuratóriumának az élére, felmondott a Nemzeti Színháznál. Szakmai kibeszéletlenségek miatt jutott arra az elhatározásra, hogy hét év után „szabad sávra” vált, de zavarta az is, hogy színészileg nem hozták helyzetbe. Interjú.
A rendező a Facebookon reagált Vidnyánszky legutóbbi interjújára.
Kevés diák került be a műszaki és a természettudományi felsőoktatásba, tanárok pedig minden korábbinál kevesebben akarnak lenni.
Az Origónak adott interjúban a kuratórium új elnöke üzent a kinevezése ellen tiltakozó tanároknak is.
Vidnyánszky Attila amellett, hogy az SZFE kuratóriumának az elnöke és a Nemzeti Színház főigazgatója, a Szent István Egyetemen művészeti karért felelős rektori megbízott lett.
Elfogadhatatlannak tartanak néhány kijelentést.
"A Színház- és Filmművészeti Egyetem generációkon átívelő örökségét most politikai-ideológiai céloktól vezérelve lerombolják. Ne hagyjuk, hogy egy egyetem szabadságharcát sárba tiporja a hatalom!" – hangsúlyozza a Facebookon közzétett videójában az SZFE diáksága.
A Színművészeti frissen kinevezett kuratóriumának tagja szerint a kölcsönös bizalmat kellene valahogy visszahozni az egyetem új vezetői és a hallgatók, korábbi oktatók között.
A szombathelyi színház alapító-igazgatója a Facebookra írt egy elképezelt párbeszédet közte és a „Vidnyánszky-pápa” között.
Gáspár Máté, az Elméleti és Művészetközvetítői Intézet vezetője az elsők között távozott a Színház- és Filmművészeti Egyetemről, amikor kiderült, kik lesznek az intézmény kuratóriumi tagjai. A hatalom szerinte már nem akar tárgyalni, ezért már csak az erős gesztusok maradtak. HVG-portré.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem megbízott rektora szerint a frissen föléjük helyezett kuratórium nyers provokáció. Upor világossá teszi, hogy mi lehet reális elvárás az oktatói gárda, illetve a hallgatóság felé jelen helyzetben, beszél a "kenyértörési pontokról", valamint arról, hogy mire emlékszik rosszul Vidnyánszky.
Molnár Áron videóban üzent a Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi elnökének kinevezett Vidnyánszky Attilának. Azt ígéri, lesz folytatás.
A hét végén kiderült, hogy a kormány által önkényesen kijelölt kuratórium elnökeként Vidnyánszky Attila lesz a Színház- és Filmművészeti első embere. A Nemzeti Színház igazgatójának az elmúlt hetekben adott nyilatkozatai és megnyilvánulásai tulajdonképpen végig ennek a feladatnak ágyaztak meg. Összegyűjtöttük Vidnyánszky Attila leghatározottabb mondatait az intézményről, amelynek a diákjai és oktatói tüntetéssel, tiltakozással és felmondásokkal próbálták megakadályozni, hogy ő vegye át az irányítást.
Miközben újabb hét állami egyetem került át alapítványi fenntartásba, úgy tűnik, az egész felsőoktatás finanszírozási rendszerében változások várhatók. Bódis József felsőoktatási államtitkár osztrák mintáról beszél, de tulajdonképpen a 2011 előtti magyar elosztás térhet vissza.
A Kaposvári Egyetem színházi tanszékének egykori vezetője felidézte, mi történt azokban a napokban, amikor a színészképző felett átvette az irányítást Vidnyánszky Attila. Csáki Judit úgy tippeli, hogy a kaposvári esethez hasonló forgatókönyv mentén fogják „leszalámizni” a Színház- és Filmművészeti Egyetemet, melynek kuratóriumi elnöke lett a napokban Vidnyánszky.
Mintha nem volna elég baj, megszólalt Gyurcsány Ferenc is.