A kormánynál lassabb növekedést és nagyobb inflációt vár az Equilor
A pénzügyi befektető jelentése a forintpiac kilátásait bizonytalannak látja.
A pénzügyi befektető jelentése a forintpiac kilátásait bizonytalannak látja.
Olyan munkát végeznek, amit a hazaiak már nem akarnak. Ha ellehetetlenítik alkalmazásukat, magyarok munkahelyei is megszűnhetnek. A magyar gazdaság jelenlegi helyzetében nélkülözhetetlenek, sorolják, és figyelmeztetnek: mindenki veszít, ha korlátozzák ittlétüket.
Rossz adatokat még rosszabbak követtek a magyar gazdaságban, a magyar kormány pedig úgy döntött, hogy most leírja azt, amit az EU diktál neki. Az autóipari beruházások továbbra sem állnak le, pedig egyre több jel mutat arra, hogy zsákutcába hajtottunk. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
Hurráoptimista és erősen kritikus – sőt, személyeskedő, fenyegető – hangulat jellemezte az indiai téli nyaralásáról hazatért Orbán Viktor péntek reggeli rádióinterjúját. Rogán Antal szankciós listára kerülése egy mondatot ért, annál több szó esett a Washington–Brüsszel-tengelyről, a Soros-hálózatról és hogy 2025 a középosztály megerősödésének éve lesz.
A 2024-es naptári év jelentős változást hozott a multinacionális cégek életében, ugyanis ez az első év, amikor a globális minimumadóra vonatkozó szabályoknak eleget kell tenniük. Cikkünkben a szabályozás főbb sarokpontjait, illetve a jogalkotás legfontosabb fejleményeit foglaljuk össze.
Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.
Próbálták már elképzelni, milyen nehéz lehet a zenészeknek, akik a legnagyobb nyári hőségben éneklik fel a karácsonyi dalokat? Vagy hogy nem is dőlnének össze a boltok, ha nem volna karácsony, sőt, akkor mindenki jobban ünnepelné a születésnapokat? És hogy még olyan ország is érzi az ünnep hasznát, amely amúgy üldözi a keresztényeket?
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) megbízásából negyedévente készül el a KKV-szektor üzleti hangulatát mérni hivatott felmérés, a VOSZ Barométer. Ennek részleteiről, a vállalkozások előtt álló kihívásokról és lehetőségekről is beszélgettünk Perlusz Lászlóval, a VOSZ főtitkárával.
Nem a magyar gazdaság teljesítményét fejezi ki a gyengélkedő forint, hanem Soros Györgyhöz hasonló héják nyerészkednek rajta a miniszterelnök szerint. Egy interjúban beszélt erről.
A miniszterelnök Brüsszelben állt meg válaszolni pár újságírói kérdésre.
Repül a gyenge forint, ki tudja, hol áll meg, és kit hogyan talál el.
A Fidesz három alapértékébe – 1956, gyermekvédelem, kereszténység – is sikerült páros lábbal beleszállnia az Orbán-kormány bizalmi embereinek idén, mégsem fájt semmi annyira, mint a gazdasági helyzet. Nagy Márton tombolását még a kegyelembotrány se tudta felülmúlni a HVG szavazásán.
Elég sűrű hetünk volt a gazdaságban: gondok a költségvetéssel, újabb pénz Orbán külföldi szövetségeseinek, a 4iG Elon Muskkal tárgyalt, könnyítések a Babavárónál és a csok-nál, illetve mindaz, ami majdnem lett: a Shein Budapesten, illetve egy új, környezetbarát üzemanyag a kutakon. Heti összefoglaló a HVG-n.
Tavaly a foglalkoztatottak több mint felének, idén pedig minden ötödiknek csökkent a reálkeresete. Sokaknak van áruhitelük, és a többség jóval kevesebbet keres, mint az átlag. Nem csoda, hogy nem tudnak többet vásárolni.
Megvan, hogyan oldaná meg a 2025-ös költségvetés finanszírozását az állam: állampapírcserével tartanák meg a lakossági pénzeket, de sokat várnak az extraprofit-adójukat állampapír-vásárlással csökkenteni kívánó intézményi szereplőktől is.
Gyengül a forint, 414,5 fölött az euró pár órával a fontos hitelminősítői döntés előtt.
Belgiumban sem éppen rózsás a gazdaság állapota, amíg viszont nincs új kormány, addig az ügyvezető kabinet semmiféle átfogó, a gazdaságot érintő kérdésben, még az új költségvetés összeállításában sem illetékes, írja szerzőnk.
A volt pénzügyminiszter szerint sem a nemzeti valutában, sem a magyar kormányban nem bíznak az emberek, ez egyértelmű jele annak, hogy a kormány zsákutcába került és innen csak hátrálva lehet kijönni.
Nagyon távlatinak tűnik az a növekedési ív a gadaságban, amivel a kormányzat érvel, ezzel együtt is kétségtelen, hogy adottak a növekedési kilátások. Az Erste Bank aktuális prognózisa szerint sok, leginkább bizalmi alapú kérdőjel merül fel a gazdaságban, és emiatt összességében a következő években is visszafogottabb növekedést várnak, mint amit a gazdasági kormányzat remél.
Nemcsak alacsonyan kell tartani az inflációt, de az emlékét is ki kell törölni a fejekből. Ezért nem mernek például beruházni a vállalkozások.