Kormányon belül indulhat harc a védelmi iparért
Két miniszter is felelős a területért, a nagy kérdés, hogy kinél van a kasszakulcs.
Két miniszter is felelős a területért, a nagy kérdés, hogy kinél van a kasszakulcs.
Sokkal többet tehetnének a politikusok Európáért, ha hallgatnának a közvéleményre. Donald Tusknak és Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszternek igaza van, amikor fegyverkezésre kapacitálja a Nyugatot: az EU vezetőinek nem elég kiállnia, cselekednie is kell, hogy véget érhessen a háború – úgy, ahogy az európai emberek és értékek megkövetelik. A Visegrad Insight főszerkesztőjének véleménycikke.
Az átalakuló világrendben megjelenő fenyegetések miatt Japán is intenzív haderőfejlesztésbe kezdett, amit behatárol a pacifista alkotmány – mondta Takei Tomohisza tengernagy, a Japán Önvédelmi Erők haditengerészetének volt vezérkari főnöke.
A stockholmi Békekutató intézet – SIPRI – azzal magyarázza ezt a furcsa ellentmondást, hogy a fegyvergyárak nem tudtak eleget tenni a megnövekedett keresletnek, mert a hosszú békés időszakban nem fejlesztették a termelési kapacitásokat.
7,62 és 12,7 milliméteres lőszereket gyárthat Magyarországon az olasz Beretta. Ezekre pont szükség van a Magyarországon is gyártott német Lynx gyalogsági harcjárművekhez és a török-német-magyar Gidrán harcjárművekhez.
Az egyik legnagyobb fegyvervásárlóból jelentős exportőrré vált Törökország, önálló hadiipart teremtve. Legnagyobb felvevőpiacát az öbölbeli arab olajmonarchiák adják.
A fő szerződő fél az F-16-osokat gyártó amerikai cég lesz.
Ingyenes étkezéssel és kedvező áron való lakhatással kecsegtetik munkavállalóikat a cseh és lengyel hadianyaggyárak, amelyek megfeszített tempóban igyekeznek termelni az ukrán háborús gépezet számára, csakhogy ehhez dolgozók is kellenek, méghozzá sok.
Az amerikai katonák átdolgozott HoloLenst tesztelnek hamarosan, hogy kiderüljön, sikerült-e orvosolni a különleges, kiterjesztett valóságot mutató szemüvegben legutóbb felmerült igen kellemetlen problémákat.
A beszerzés értéke százmillió eurós nagyságrendű.
A Honvédség büszkeségét, a Lynx harcjárműveket gyártó zalaegerszegi hadiipari komplexum tesztkamráját és lőcsatornáját figyelő kamerarendszert, valamint a beléptetőrendszert is (részben) kínai gyártók termékeivel tervezték beüzemelni, de végül mást választottak – tudta meg a hvg.hu. Az üzemeltető állami ZalaZone csak annyit közölt: biztonsági és üzleti okokból nem mondhat semmit.
Rekordarányban költi a pénzt fegyverekre a kormány. Az épülő magyar hadiipart egyelőre csak a saját hadsereg fejlesztésére szánják, az exportot ugyanis blokkolja a kapacitáshiány és a kormány „békepártiként” kommunikált álláspontja.
Elérhetjük a célt már idén, és a magyar védelmi kiadások a GDP 2 százalékát tehetik ki. Üzleti lehetőségek vannak ebben, de a méretgazdaságos gyártáshoz nem elég a magyar piacra termelni.
Aligha jár rosszul anyagilag hosszú távon az a befektető, aki bevásárol a hadiipari óriások részvényeiből. Fontos az időzítés, mert a papírok érzékenyen reagálnak a háború eseményeire.
Állítólag a Wagner zsoldoshadsereg is használ amerikai lőszereket Ukrajnában, feltehetőleg több fegyvergyártó is megkerüli a szankciókat.
Főleg német és osztrák cégek gyártanak majd lőszert. A magyar állam most a környezetet alakítja ki ehhez több mint 20 milliárd forintért.
Több mint egymilliárd eurót mozgatna meg az Európai Bizottság új javaslata, amelynek célja, hogy az európai fegyvergyárak kapacitását növelje. Erre egyrészt az ukrán védekezés megsegítése, másrészt a fogyóban lévő európai készletek pótlása miatt van szükség. A fegyverkezés segíti az európai demokrácia védelmét is, ahogy a járvány idején az oltás – mondta a területtel foglalkozó uniós biztos.
A miniszterelnök Aleksandar Vucic szerb államfővel tárgyalt, és ellátogat a batajnicai légibázisra.
Az ukrán légierő öt MiG-29-essel gazdagodik.
A térségben Románia a második helyre pályázik Lengyelország mögött fegyvergyártásban, a NATO- és az EU-tagállamok kiemelt fegyverexportőre lehet.