Takei Tomohisza tengernagy: A japánok annak látják Kínát, aminek Ukrajna tekinti Oroszországot

5 perc

2023.12.18. 09:10

Az átalakuló világrendben megjelenő fenyegetések miatt Japán is intenzív haderőfejlesztésbe kezdett, amit behatárol a pacifista alkotmány – mondta Takei Tomohisza tengernagy, a Japán Önvédelmi Erők haditengerészetének volt vezérkari főnöke.

HVG: Hogyan csapódik le az ukrajnai háború hatása Japánban? Változott a biztonsági környezet megítélése?

Takei Tomohisza: Japánban a háborúról úgy beszélnek, mint egy közös ügyről. Kisida Fumio miniszterelnök azt mondta, hogy az ukrajnai konfliktus lehet az első lépés egy új világrend felé. Ezt rajta kívül is sokan gondolják így. A japánok annak látják Kínát, aminek Ukrajna tekinti Oroszországot. Talán Kína is ugyanezt fogja tenni Kelet-Ázsiában, ha eljön az ideje.

Idén nyáron Japánban egy közvélemény-kutatásban a megkérdezettek 91 százaléka vélekedett úgy, hogy be fog következni a válság a Tajvani-szorosnál. Vagyis úgy gondolják, hogy itt is a küszöbön áll egy konfliktus. Nem csoda, hogy a japánoknak már a 70 százaléka támogatja a védelmi költségvetés növelését és a katonai képességek megerősítését, amire a kormány kész.

HVG: Tavaly decemberben három új stratégiai dokumentumot készített Japán. Ez már a változó biztonsági környezetre adott válasz?

T. T.: Abe Sinzo kormánya még – 56 év után először – 2013-ban adott ki új nemzetbiztonsági stratégiát, ami rögzítette az alapelveket. A 2022-es dokumentumok a védelmi képességre és a diplomáciára vonatkozó ambíciókat tartalmazzák, és kitérnek a gazdasági biztonságra. A legfontosabb eleme, hogy Kínát soha nem látott méretű stratégiai kihívásként határozza meg.

 

Japánban egyre nagyobb fejtörést okoznak Kína hegemón törekvései a térségben

A Japán Külpolitikai Intézet kutatója szerint az USA-hoz fűződő katonai szövetséggel és a nemzetközi jogrend betartásához való ragaszkodással kell Peking hegemón törekvéseivel szembeszállni az ázsiai térségben. Hanada Rjoszuke úgy véli, nem gyakorlati lehetőség, hogy Tokiónak atomfegyvere legyen. Interjú.

A szintén tavaly kiadott amerikai nemzetbiztonsági stratégia is így vélekedik Kínáról, ami azt jelenti, hogy a két kormány megítélése összhangban van egymással, és reflektál a világra. A japán stratégia kimondja, hogy az országnak katonai erőre alapozott ellenállási képességgel kell elrettentenie bárkit a támadástól, ám ezen a területen Japán rá van utalva az Egyesült Államokra.