szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

7,62 és 12,7 milliméteres lőszereket gyárthat Magyarországon az olasz Beretta. Ezekre pont szükség van a Magyarországon is gyártott német Lynx gyalogsági harcjárművekhez és a török-német-magyar Gidrán harcjárművekhez.

Magyarországi lőszergyártásról írt alá szándéknyilatkozatot az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt., valamint az olasz Beretta vállalatcsoport képviseletében a tulajdonos, Pietro Gussalli Beretta, a honvédelmi miniszter ellenjegyzésével Budapesten – közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM).

Az N7 védelmi ipari holding és a nagy hagyományokkal rendelkező olasz Beretta vállalatcsoport közti szándéknyilatkozat aláírásával két új – a Magyar Honvédség számára nagyon fontos – lőszerfajtát is Magyarországon gyártanak majd – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. „A 7,62 milliméteres és a 12,7 milliméteres lőszer többek között a már jól ismert Lynx és Gidrán harcjárműveink fegyverzetéhez szükséges".

„Mindkét eszközünk gyártása Magyarországra került, nemsokára pedig már a muníció is itthon készül” – fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

Rákapcsolt a fegyvergyártásban a "békepárti" kormány

Rekordarányban költi a pénzt fegyverekre a kormány. Az épülő magyar hadiipart egyelőre csak a saját hadsereg fejlesztésére szánják, az exportot ugyanis blokkolja a kapacitáshiány és a kormány „békepártiként" kommunikált álláspontja.

A Lynx („Hiúz”) egy páncélozott gyalogsági harcjármű, amelyet a német Rheinmetall Landsysteme GmbH fejleszt. A Lynx KF41 első rendszeresítője a Magyar Honvédség, amely első harcjárműveit 2022-ben kapta meg. 2023-ban indul a zalaegerszegi gyár próbaüzeme is, ahol heti egy komplett Lynx harcjármű készül majd a tervek szerint a gyártás felfutása után, vagyis éves szinten 45-50 harcjármű kerül legyártásra a hazai igények kielégítésére.

A Gidrán eredeti török neve Ejder, amely sárkányt jelent, viszont a Magyar Honvédség egy igen jelentős történelmi háttérrel rendelkező magyar lófajtáról nevezte el. A Gidrán platform új magyar közös vállalkozással történő fejlesztését 2020. december 21-én jelentették be Budapesten. A Rheinmetall Hungary Zrt. magyar partnere a HT Division Zrt. lesz a gyártásban. A gyártás a fejlesztő török Nurol Makina licencével és műszaki támogatásával történik, Kaposváron.

Az N7 a magyar állami hadiipari cégeket tömörítő holding.

A magyar hadsereg a Varsói Szerződésben ragadt: ha akarna, se tudna a keleti határon védekezni

Csillagászati áron vett harckocsikat filléres drónokkal is meg lehet semmisíteni - ez az egyik olyan tanulsága az orosz-ukrán háborúnak, ami indokolttá tenné a magyar haderőreform újragondolását. Kérdés, hogy a gigabeszerzésekre kiépített rendszer képes-e erre. A logisztikai infrastruktúra például nem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!