Elhunyt Ferdinandy György író, egyetemi tanár
A 88 éves Ferdinandy Györgyöt tüdőgyulladással vitték kórházba floridai otthonából még novemberben, az állapota azonban nem javult. Vasárnap halt meg.
A 88 éves Ferdinandy Györgyöt tüdőgyulladással vitték kórházba floridai otthonából még novemberben, az állapota azonban nem javult. Vasárnap halt meg.
Ma 70 éves Krasznahorkai László a magyar, sőt, a nemzetközi kortárs irodalom kiemelkedő alakja. Néhány fontos pillanatot villantunk fel életművéből és életműve hatásaiból.
A gyászszertartást helyi idő szerint 15 órától tartják a marosvásárhelyi református temető ravatalozójában.
A Budapest Noir szerzője elmondta, hogy érzelmi kötődése ellenére miért nem él Budapesten.
Lehet, hogy hasonló a munkájuk, lehet, hogy egymás mellett is végzik, mégsem együtt dolgoznak – vallják az írók, akik 35 éve alkotnak egy párt. Erről a különleges és sokrétegű kapcsolatról kérdeztük őket.
110 éve született a legendás párizsi Shakespeare and Co. könyvesbolt alapítója, George Whitman. Élettörténete (de a bolt története is) kész regény.
A Címzett ismeretlen tömör, mégis rendkívül hatásos regény, melynek szerzője Kathrine Kressmann Taylor. Egyed Veronika fordító ajánlója.
Jon Fosse munkásságáról és Nobel-díj-beszédéről magyar fordítója, A. Dobos Éva ír az alábbiakban.
A zsűri eddigi egyenletesen magas színvonalú irodalmi teljesítményéért és különösen a Sokszor nem halunk meg című regényéért részesítette az elismerésben.
Továbbra is mély meggyőződéssel valljuk, hogy a legjobb ajándék a könyv. A választás viszont nem mindig könnyű, ezt igyekszünk leegyszerűsíteni a hagyományos karácsonyi könyvajánlónkkal. Ez a második rész.
A BBC megfilmesíti a krimikirálynő Gyilkolni könnyű című regényét, melynek főszereplőjét ezúttal nem egy fehér bőrű színész fogja megformálni.
Örök hely és mindenhol idő címmel jelent meg Jánossy Lajos író-szerkesztő legújabb könyve. A rendszerváltás előtti negyven év Magyarországán játszódó regény széles tablókép, laktanyától a lóversenypályáig, panellakásoktól budai polgári otthonokig, szerkesztőségektől rockklubokig. Családtörténet is, számvetés is, szembenézés is, amiről ráadásul eszünkbe juthat a rendszerváltást követő időszak. A szerzővel beszélgettünk.
A századfordulós évek fővárosi kávéházainak elnyűhetetlen bútordarabjaként élt a magát Puella Classicának, vagy olykor, bizalmasabb környezetben Laurának nevező nő, aki nem a szépségével, hanem a nem mindennapi műveltségével hódított. Udvarlói, amennyiben óhajtották, akár latinul vagy ógörögül is társaloghattak vele, mielőtt a tárgyra tértek, és mindez zavartalanul zajlott a régi Magyarország 1918-as összeomlásáig, ami után már egészen más szerepben jelenik meg a szemünk előtt a nő, akit valójában egyáltalán nem Laurának hívtak.
Elérkezett kulturális podcastsorozatunk első évadjának vége, amelyben összefoglaltuk, milyen állapotban van a független művészet 2023-ban Magyarországon. A záróepizódban az irodalomé volt a főszerep Tompa Andreával és Erdős Virággal.