Kevesebb társasház épül, ami az árakon is lecsapódik
Drága az építőipar, és az áfakulcs is nő.
Drága az építőipar, és az áfakulcs is nő.
Budapest és Pest megye még húzza az ország lakáspiacát, de az építési engedélyek száma már csökkenni kezdett.
Szakértők szerint a falusi csok elsősorban nem az építőipari vállalkozókat, hanem a malteroskanál megragadására is képes családokat mozgatja majd meg. Csakhogy nemrég megváltozott a jogszabály, és egy bonyolult helyzet állt elő: bár bővült azok köre, akik részt vehetnek a házilagos építkezésben, több dolgot kell dokumentálni.
Több száz közép- és felső-középkategóriás ingatlanról van szó.
A munkaerőhiány és a magas költségek miatt szükségmegoldáshoz folyamodnak a lakásépítők.
A lakások kétharmada nem készül el határidőre, a fejlesztők az értékesítéssel is kivárnak.
Az építőipar annak ellenére teljesített jól, hogy a lakásépítések kapcsán jelentős, több mint 20 százalékos visszaesés volt tapasztalható az előző évhez képest. A szektort a nem lakáscélú magasépítési kivitelezési projektek ismételt csúcsdöntése húzta fel.
Inkább vállalkozókra bízzuk a lakásépítést. 2018-ban átlagosan negyedével, Budapesten és Pest megyében pedig 40 százalékkal több lakás épült, mint egy évvel korábban.
Hat hónapnál is nagyobb lehet a késés a határidőhöz képest a most építés alatt álló lakások majdnem felénél, összesen alig 40 százalék készülhet el időre.
Már kevesebb építési engedélyt kérnek, mint egy éve ilyenkor, de a lakóépületekből még mindig egyre több épülne.
Elolvasták a képviselők a törvénytervezetet a lakástakarékok állami támogatásának megszüntetéséről, és minden kormánypárti kritika annyi volt, hogy négy helyesírási hiba is van benne.
Alig épültek új lakások, ráadásul gyakran medencét vagy szaunát építettek a támogatásból – ezzel az indokkal szüntetnék meg a lakástakarékok állami támogatását.
A főleg uniós pénzekből gründolt útépítések pörgetik a szektort.
Míg a lakáspiac szárnyal, az építőipart az uniós forrásból megvalósuló infrastruktúra-fejlesztések és a stadionépítések repítették. Csakhogy 2020-ban egyszerre apadnak el az uniós támogatások és szűnik meg a kedvezményes áfa.
Emelt otthonteremtési támogatást ígér a kormány szeptembertől a kistelepüléseken. Az 5 ezer lakosnál kisebb falvak reménykedhetnek, hogy az emelt csoknak köszönhetően felpezsdül majd náluk az élet. A polgármesterek egyik szeme sír, a másik nevet a hír hallatán.
Budapesten és a megyei jogú városokban is kevesebb építési engedélyt adtak ki idén, az első félévben, mint 2017 elején.
Varga Mihály pénzügyminiszter az Inforádió műsorában beszélt arról, hogy nem terveznek hosszabbítást, 2019 végéig tart az 5%-os lakásáfával kapcsolatos adókedvezmény. A Portfolio számításai szerint a lépésnek komoly, érezhető hatása lesz.
Akár egy hónap időmegtakarítást is jelenthetnek egy ötszintes ház esetén az előregyártott kéregelemek. Az új technológiákkal csökkenthető az élőmunka szerepe az építőiparban.
A tavalyinál is több lakás épülhet idén, és erős lehet ebből a szempontból a jövő év is - mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.