Még korai megbecsülni a kárt, de hatalmas környezeti pusztítást okozhat az Északi Áramlat szivárgása
Még legalább egy hétig fog tartani, amíg a Balti-tenger felszínére jutó gáz áramlását megállítják.
Még legalább egy hétig fog tartani, amíg a Balti-tenger felszínére jutó gáz áramlását megállítják.
A GHGSat szerint az 1973-ban megnyitott Raszpadszkva nevű orosz szénbányából óránként nagyjából 90 tonna metán tör fel.
Az amerikai kormány adatai szerint 2021-ben már a második egymást követő évben nőtt rekordmennyiséggel a légkör metánszintje.
Türkmenisztán, Oroszország és az USA olaj- és földgázkitermelői eregetik a legtöbb metánt.
Több mint 80 ország írta alá a metánkibocsátás csökkentésére vonatkozó globális célkitűzést, jelentette be Joe Biden amerikai elnök a glasgow-i klímacsúcson. A csatlakozók még ebben az évtizedben 30 százalékkal csökkentenék a szén-dioxidnál sokszorosan károsabb gáz kibocsátását, amivel 0,2 Celsius fokot nyeshetnének le a felmelegedésből.
Alacsony költségen, sőt akár profittal is csökkenthetik a metánszivárgásokat a szénhidrogén-kitermelő vállalatok – véli egy kutatóintézet.
A magas hőmérséklet hatására a fagyott talajban lévő metán olyan mértékben került ki a légkörbe még 2020-ban, hogy Szibéria felett 5 százalékkal megnőtt a koncentrációja.
Az ENSZ szerint a technika, és így a lehetőség is adott ehhez.
Az élelmiszerhulladékot most is világszerte hasznosítják, igaz, metángáz formájában. Egy csapat tudós azonban úgy látja: másfajta felhasználás is létezik, amivel tovább enyhíthetnénk a környezetre nehezedő terhet.
Nagyon nem mindegy, milyen energiaforrással működtetnek egy műhúst előállító labort, ugyanis akár nagyobb is lehet az üvegházhatású-gáz kibocsátása, mint a hagyományos hús esetében.
A tudósok eddig úgy tudták, a Naprendszerben csak a földi hegyeknek van hósapkájuk, ám néhány éve kiderült, ez nem így van.
Egy biotech vállalkozás mikrobák segítségével alakítja át az üvegházhatású metánt olyan anyaggá, amiből például könnyen lebomló evőeszközöket és szívószálakat tudnak készíteni.
Az elkövetkező évek fontos küldetése, hogy az emberiség minimális szintre csökkentse a mesterséges eredetű metánkibocsátást, amely a klímaváltozás egyik beindítója. A feladatot egy különleges műhold is segíti.
Szibériában 2014-ben fedezték fel az első olyan krátert, amit egy metánkitörés okozott. A tudósok szerint több millió ilyen van még.
A rossz hír az, hogy a metán innen egyenesen a légkörbe kerül és azok a mikrobák, amelyek ezt megakadályoznák, nem jelentek meg.
Már egészen fiatal koruktól speciális diétára fognák a szarvasmarhákat.
A metán üvegházhatású gáz és az elmúlt évek növekedése még ahhoz képest is különösen nagy, hogy a légköri koncentrációjához az elmúlt évtizedekben az emberiség így is elképesztő mértékben hozzátett.
A sörfogyasztás gázképződéssel jár.
Ha megvalósul az USA környezetvédelmi hivatalának terve, nehezebb lesz megakadályozni a metánszivárgást Amerikában.
A tudomány segítségével lehetne megoldani a tehenek bendőjében kialakuló metán gáz mértékének csökkentését.