szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Türkmenisztán, Oroszország és az USA olaj- és földgázkitermelői eregetik a legtöbb metánt.

Elkészült a globális felmelegedésben nagyon nagy szerepet játszó metánt kibocsátó olaj- és gázmezők műholdas felmérése – számol be a BBC. A felmérés során olykor hatalmas, több, mint 300 kilométeres felhőket fedeztek fel.

2021-ben több, mint 100 ország köteleződött el amellett, hogy 2030-ra csökkenti a metánkibocsátását – amely egyébként a globális átlaghőmérséklet jelenleg tapasztalható emelkedésének feléért-harmadáért is felelős lehet. Épp ezért a klímakutatók szerint a metánkibocsátás csökkentése „könnyű győzelmet” jelent a klímaváltozás ellen vívott háborúban.

Számos emberi tevékenység (például a mezőgazdaság, állattenyésztés) jár metán kibocsátásával, a kutatók most kimondottan az olaj- és földgáz-kitermeléshez kapcsolódó kibocsátásra fókuszáltak. A kitermelés során jellemzően karbantartás közben kerül metán a légkörbe. Vagyis ezeket a kibocsátásokat meg lehet szüntetni, ehhez mindössze beruházásokra van szükség a kitermelő vállalkozások részéről, és nagyobb odafigyelésre.

A mostani felmérés azért is nagyon fontos, mert eddig a metánkibácsátásokról mindössze az országok és az érintett vállalkozások önbevallásai alapján lehetett képet alkotni. A vizsgálat szerint a legnagyobb metánkibocsátó országok (ami az olaj- és gázkitermelést illeti): Türkmenisztán, Oroszország és az USA. A felmérést befolyásolhatta, ha egy-egy területet felhőzet takart, illetve az óceáni és a magasföldfelszíni forrásokat nem vizsgálták.

A kutatók szerint a következő években felbocsátott műholdak nagyobb felbontású kameráinak köszönhetően pontosan azonosítani lehet majd a metánkibicsátásért felelős létesítményeket, ami nagyban hozzájárulhat a „szivárgások” megszüntetéséhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!