Soha ennyi zöld energiát nem használt még az EU, mint idén
Az összes elektromosáram-termelés háromnegyede zöld vagy zöldnek tekintett forrásból származott, ami jó a klímának, de nagy kihívás a hálózatoknak.
Az összes elektromosáram-termelés háromnegyede zöld vagy zöldnek tekintett forrásból származott, ami jó a klímának, de nagy kihívás a hálózatoknak.
Nincs messze a pillanat, amikor a háztartások energiafogyasztása maximálisan a lehetőségekhez és az aktuális igényekhez igazodik majd. Ez egyfelől hatékonyabbá teszi például az áramellátást, másfelől a környezeti haszna is jelentős a pazarlás kiküszöbölésével – véli Almási László, az ALTEO portfóliómenedzsere.
Nagyjából annyit, mint amennyi hozamot kapna, ha napelemes rendszer helyett állampapírba tenné a pénzét.
A napelemek újrahasznosítása jelenleg súlyosan mérgező anyagokkal oldható meg csak, az olasz 9Tech nevű vállalat viszont mert nagyon álmodni. Jelenleg napi 800 napelem újrahasznosítása a cél.
Az Európai Unió célja, hogy 2030-ig 600 gigawatt fotovoltaikus napelem kapacitást építsen ki a kontinensen. Ezzel az EU nettó zéró technológiák iránti keresletének 40 százalékát fedezné. A jelentős mértékű bővítéshez rengeteg új, ezen a téren szakképzett munkavállalóra van szükség. Az induló Európai Napenergia Akadémián az első két évben 65 ezer munkavállaló át- és továbbképzése valósulhat meg.
A kanadai Waterlooi Egyetem kutatói a NASA mesterségesen előállított holdporával kísérleteztek, hogy kiderüljön, mi mindenre lehetne hasznosítani az anyagot. Az eredmény igen biztató.
Egy kisebb ország komplett éves energiafogyasztását is teljesen fedezné az a naperőmű, amit a napokban üzemeltek be Kínában.
Cégek bedőlését, profilváltást, bizalomvesztést eredményez a napelemes piacon a nyögvenyelősen futó 2021-es állami támogatási program. A megítélt összegek rendkívül lassú kifizetése és a bruttó elszámolásra átállás okozta keresletcsökkenés miatt azok a családi kis- és középvállalkozások vannak bajban, akik támogatását előszeretettel hangoztatja a kormányzat. Pedig ha bedőlnek a most pengeélen táncoló cégek, az akár az új Napenergia Plusz Program végrehajtását is elbizonytalaníthatja. Vannak ugyan pozitív jelek, de kérdés, hogy kitartanak-e a kampányidőszak után is?
Az eddig működő két legnagyobb napelempark ugyancsak Kína nyugati részén található, mindkettő 3 gigawatt kapacitású.
Eddig 50 milliárd forintnyi összeget nyertek el a pályázók a Napenergia Plusz Programban. A 2021-es előző pályázatban 48 milliárdnál áll a kifizetett támogatások számlálója.
Évek óta küzdenek a lakossági ingyen napelemes pályázaton indulók és kivitelezőik a bonyolult és döcögő pályázati felülettel és a támogatás folyósításával, miközben a lebonyolító hiánypótlásokkal húzza az időt, és épphogy csak csurgatja a pénzt. A kormány a legújabb pályázatos kifizetésekkel veri a mellét, holott a három éve indult előző pályázat nyertesei közül kevesebb mint minden tizedik jutott hozzá a támogatáshoz.
Európai tudósok azon dolgoznak, hogy még a mostaninál is több napfény érje a Földet. De csak akkor és ott, amikor és ahol hasznos. Így javítható lenne a napenergia hatékonysága.
Ezzel egymást követő három hónapban dőlt meg az ipari létesítmények termelési rekordja.
Csak 2024 első negyedévében 50 ezer olyan napelemet vásároltak a németek, amit erkélyre lehet felszerelni. A mérnökök szerint a megoldással csak jól járni lehet.
Már annyi támogatási igény érkezett be, ami kimeríti a teljes keretet, ha mindenki a maximális támogatási összegre hajt. A pályázatok ötödét már el is bírálták a Napenergia Plusz programban.
Először fordult elő, hogy egy hónap leforgása alatt több napelemek segítségével megtermelt áramot fogyasztottak a texasiak, mint amennyit a szénerőművektől kaptak.
A helyi Solar Duck vállalat egy 5 MW-os naperőművet telepít Hollandia nyugati partjához.
Kiszámíthatatlan a jogi környezet, visszaható hatályú a jogalkotás, veszélyben a beruházói és befektetői bizalom a kormány háztartási méretű napelemes rendszereket érintő intézkedései miatt – mondja a Napelem-felhasználók Érdekvédelmi Platformja.
Mintegy 2-2,5 gigawatt naperőművi kapacitást építhetnek az országba települő kínai akku- és autógyártók. A kormány frissített energiastratégiája 2030-ig összesen 6 gigawatt plusz kapacitással számol. Közben az európai napelemgyártókat tönkreteszi az olcsó kínai import. Az EU azonban aligha fog lépni, az importra ugyanis szükség van az energetikai zöld átmenethez.
Soha nem volt még olyan hatékony egyetlen teljesen átlátszó, vagy legalább félig átlátszó napelem sem, mint amit dél-korai mérnökök most kifejlesztettek.