szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A napelemek újrahasznosítása jelenleg súlyosan mérgező anyagokkal oldható meg csak, az olasz 9Tech nevű vállalat viszont mert nagyon álmodni. Jelenleg napi 800 napelem újrahasznosítása a cél.

Bár a napenergia hasznosítása nagyban hozzájárulhat a globális felmelegedés visszaszorításához, a panelekkel van egy igen komoly probléma: nagyon nehezen lehet őket újrahasznosítani, a folyamat során ugyanis mérgező anyagokkal kell dolgozni. Erre a problémára kínál megoldást az olasz 9Tech nevű startup cég, aminek módszerével a napelemek alkatrészeinek 99 százalékát lehet újrahasznosítani.

Az alapvető probléma, hogy a manapság telepített napelemek többsége szilícium-nitriddel bevont lapkákból áll. Ezek felületére ezüstből és rézből nyomtatnak vezetőket, az egységet pedig olyan ragasztóval fixálják, ami megóvja őket a nedvességtől. Ezután az egészet edzett üveglapok közé helyezik, a konstrukció pedig végül egy alumínium keretben foglal helyet.

Ahhoz, hogy a panelt újra lehessen hasznosítani, először a ragasztót kell eltávolítani, ez azonban nem egyszerű feladat. Bár égetéssel eltávolítható, az égés közben mérgező gázok keletkeznek, a drága alkatrészek, mint például az ezüst kinyeréséhez pedig szintén mérgező anyagokra, hidrogén-fluoridra és salétromsavra van szükség. Emiatt a panelek inkább a hulladéklerakókban végzik – írja az Interesting Engineering.

Recyling photovoltaic panels – 9-Tech

Uploaded by 9-Tech srl on 2024-03-07.

A 9Tech azt állítja, az üveg és az alumínium eltávolítása után egy 400 Celsius-fokra felfűtött kemencébe teszik az egész szerkezetet, ahol elpárolog a polimer. Ezt a gőzt egy szűrővel fogják fel, míg a kemence hőjét újrahasznosítják.

Ezután egy sor szűrőn és szitán megy keresztül a maradék anyag, amely során mechanikusan távolítják el a rezet, valamint szerves savat használ az ezüst visszanyerésére. A szilíciumot eközben egy háló fogja fel, így végül azt centrifugálással könnyen el lehet távolítani a többi anyagtól. A cég szerint a kísérlet üzem az ezüst 90 százalékát, a szilícium 95 százalékát és a réz 99 százalékát nyerte vissza. Az erről szóló tanulmány az IEEE Spectrumban jelent meg.

Az eljárás ugyan költségesebb, mint a jelenlegi megoldások, ám a környezetbarát tulajdonság és a visszanyert anyagok mennyisége (értéke) kárpótlás mindezért. A csapat jelenleg azon dolgozik, hogy napi 800 panelt dolgozzon fel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!