szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Akkora sikert aratott szombaton a 65. cannes-i filmfesztiválon bemutatott utolsó versenyfilm, az amerikai Jeff Nichols Mud című alkotása, hogy azonnal a másnapi díjkiosztó egyik nagy esélyesévé vált. Nagy sikerrel mutatták be szombaton Pálfi György Final Cut - Hölgyeim és Uraim című montázsfilmjét is.

Miközben a nagy amerikai szerzői filmek - olyan hollywoodi sztárokkal a főszerepben, mint Brad Pitt, Nicole Kidman vagy Robert Pattinson - a kritikusok szerint nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, a nagy európai alkotók, az osztrák Michael Haneke Szerelem és a román Cristian Mungiu A dombokon túl című drámája napok óta az Arany Pálma legnagyobb esélyeseinek számítanak. A vasárnap esti díjkiosztó favoritjai között emlegetik még a formabontó francia Léos Carax Holy Motors című szürrealista opusát is, valamint a szintén francia Jacques Audiard Rozsda és csont című szerelmi melodrámáját is.

A filmvilág Roland Garrosza

A rendezők benjáminja, a 33 éves Jeff Nichols alkotása azonban még okozhat vasárnap meglepetéseket, miután a szombati sajtóvetítés után tomboló ünneplésben törtek ki az újságírók. Az amerikai rendező - aki a tavalyi fesztiválon a Take Shelter című művével elnyerte a Kritikusok Hete fődíját - harmadik filmjét az igaz szeretetről a Mississippi folyón forgatta, Matthew McConaughey főszereplésével. Az általa játszott, gyilkosság miatt körözött, de álomvilágban élő naiv Mud egy szigeten, a fák tetejére elhelyezett motorcsónakban bujkál. Két, a környéken élő tizenéves fiú segít neki megszervezni a szökést a folyón, és üzeneteket továbbít szerelmének és mesterlövész barátjának. Mindeközben a fiúk nem biztosak abban, hogy Mud mikor mond nekik igazat. Az egyikük, Ellis szeretetre, a másik, Neckbone pedig Mud pisztolyára vágyik. Az Ellis figuráját alakító 15 éves Tye Sheridant tavaly már megismerhette a cannes-i közönség: az Arany Pálmát elnyert Az élet fájában ő játszotta a kegyetlen apa (Brad Pitt) egyik gyermekét.

AP / Francois Mori

A film esti díszbemutatóján egyébként megjelent Sting is. Az énekes késve érkezett, ráadásul váratlanul, azután, hogy a film alkotógárdája - a protokollnak megfelelően utolsóként - már felvonult a vörös szőnyegen. A fotósok és operatőrök már pakolásztak, amikor meglepetésükre a világsztár egyszer csak megjelent előttük.

A nap mondata pedig a fesztivál művészeti igazgatójának szájából hangzott el. A hivatalos program válogatásáért felelős Thierry Frémaux-t a francia sajtó és filmesek hetek óta támadják azért, mert túl sok, korábban már díjazott nagy rendezőt (az osztrák Michael Haneke, a kanadai David Cronenberg, a brit Ken Loach, az iráni Abbas Kiarostami, a francia Alain Resnais és Jacques Audiard, vagy a román Cristian Mungiu) hívott meg az idei versenyprogramba. "Ez nem új hagyomány. Egyáltalán nem baj, hogy a korábban díjazottak újra versenyeznek. Azért is panasz lesz majd, ha Rafael Nadal hetedszer is megnyeri a Roland Garrost?" - vágott vissza egy interjúban Frémaux.

"A legszebb főcímű film"

A közönség mindkét vetítésen hatalmas tapssal jutalmazta Pálfi György Final Cut - Hölgyeim és Uraim című montázsfilmjét is. A filmet Thierry Frémaux művészeti igazgató "a világon a legszebb főcímű" filmként konferálta fel. (A Final Cut elején a filmben felhasznált valamennyi alkotás rendezőjének neve megjelenik.) Emlékeztetett arra, hogy Pálfi György, a "magyar mozi egyik legígéretesebb fiatal alkotója" visszatérő vendége Cannes-nak, miután a Taxidermiát 2006-ban nagy sikerrel vetítették az Un certain regard (Egy bizonyos nézőpont) elnevezésű második legjelentősebb versenyszekcióban.

Pálfi György a közönségnek elmondta, hogy három évig egy kis szobában készült ez a film, amely "tisztelgés" a filmtörténet 116 éve előtt a Lumiere fivérektől az Avatárig. "Azzal, hogy itt lehetünk, egy álom vált valósággá" - hangsúlyozta a rendező. A díszbemutatón pedig azt is bejelentette, hogy a nap folyamán szerződést írt alá az egyik legjelentősebb európai filmforgalmazó céggel, a francia Wild Bunch-csal, amely a nemzetközi forgalmazás érdekében segít megoldani a felhasznált filmek és zenék miatti jogi nehézségeket.
A rendező az MTI-nek elmondta, hogy az elmúlt években négy forgatókönyvön is dolgozott. Ezek közül a cannes-i fesztiválon három különböző producer három filmtervéhez is keresett külföldi partnereket: Arany János Toldijából és Rejtő Jenő A szőke ciklon című regényből készülő adaptációk mellett egy nagyon alacsony költségvetésű sci-fit is szeretne forgatni, ha a Magyar Nemzeti Filmalaptól sikerül támogatáshoz jutnia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

A halál és az utazás szippant be Cannes-ban

A világra való nyitás, az utazás és a halál voltak a szerdán félidejéhez érkezett 65. cannes-i filmfesztivál eddig bemutatott 14 versenyfilmjének a legfőbb témái, amelyek közül Michael Haneke Szerelem című drámája aratta a legnagyobb sikert az újságírók körében. Az egyik szerdai versenyfilm, a fesztivál legkülönösebb és leginvenciózusabb opusa, a Leos Carax Holy Motors című műve azonban átalakíthatja a rangsort, miután a sajtóvetítést követően a tudósítók több díjra is esélyesnek ítélték meg a harmadik francia versenyfilmet.

MTI Kult

Szakadó eső tette tönkre a cannes-i vetítéseket

A folyamatosan szakadó eső miatt vasárnap este annyira beázott a cannes-i filmfesztivál egyik legfőbb külső mozitermének a teteje, hogy a szervezők kényetlenek voltak törölni az oda meghirdetett vetítéseket, és azokat más helyszíneken megtartani.