szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit sajtó Dr. Rákóczy György meghallgatását úgy értelmezte, hogy szerinte diszkrimináció az ő korában azt kérni, hogy megtanuljon angolul.

Többször futott neki az angol nyelvvizsgának, de a kívánt szintet egyszer sem sikerült elérnie a brit egészségügyben dolgozó Dr. Rákóczy Györgynek.* A 65 éves orvos, akit emiatt többször vizsgáltak már, a brit sajtó beszámolója szerint a legutóbbi meghallgatásán arról beszélt, hogy a nyelvvizsga követelmény kor alapú diszkriminációnak számít, mert az idősek nehezebben tanulnak nyelveket.

Dr. Rákóczy György később lapunknak kifejtette, a probléma az, hogy az alkalmazott angol nyelv-teszt diszkriminatív, mert sosem volt standardizálva 60 év felett, amikor is tudományos kutatások szerint is lelassulnak a különböző szellemi funkciók. Ezért úgy véli, hogy az igen komplex nyelvvizsga során az idősebb korosztálynak több időt kellene adni. Dr. Rákóczy György azt állítja, Angliában ő volt a legidősebb orvos, akitől ezt a vizsgát követelték, miközben ő már 15 éve dolgozott az országban főorvosként.

Dr. Rákóczy György hangsúlyozza, hogy tud angolul, különben „hogy tudtam volna megoperálni eredményesen több mint hatezer beteget, és ellátni több mint 30 ezer járóbeteget, ha az angol tudásom nem lett volna megfelelő.” Hozzátette, hogy 2019-ben az általános orvosi tanács jogi szervezete bizonyította, hogy alaptalanok voltak ellene a szakmai kifogások, és az angol nyelvi és kommunikációs készsége nem jelent kockázatot a betegellátásban.

A brit sajtó érdeklődését már évekkel ezelőtt felkeltette a magyar orvos, miután 2012-ben felfüggesztették, mivel egy négyéves kisfiúnak potenciálisan halálos adag karbolsavat adott be. A BBC akkor híradása ezt azzal hozta összefüggésbe, hogy az orvosnak gondjai voltak az angol nyelvvel. Ő azonban azt állítja, hogy az eset nem nyelvi problémák miatt történt, az ügyében eljáró tanács ezért is engedte teljes kapacitással dolgozni három hónap felfüggesztés után.

A gyereket a brit sajtó szerint aranyér-gyanúval vitték be a kórházba, az orvos pontosítása szerint azonban egy előeső végbél volt a probléma. Dr. Rákóczy azt állítja, hogy a karbolsav üvegére nem volt ráírva a koncentráció. A téves kezelés miatt mindenesetre a gyereknek végül súlyos belső sérülései lettek, és több műtétre volt szüksége a a későbbiekben.

A magyar orvost az incidens után visszaengedték dolgozni ugyanabba a manchesteri gyerekkórházba, ahol korábban praktizált.

Az angol nyelvi és kommunikációs képességeit illető aggályok azonban többször felvetődtek az azóta eltelt években, 2014-ben is zajlott ellene egy vizsgálat, de ekkor elfogadhatónak tartották a tudását.

A mostani meghallgatása után a testület arra jutott, hogy egy orvos életkora nem lehet kifogás arra, hogy a megfelelő angol tudás nélkül korlátozások nélkül praktizálhasson. Ráadásul, mivel a szakterülete nem létfontosságú a koronavírus elleni küzdelemben, így a járvány miatt sem tehetnek kivételt vele. A határozatukban kijelentik, hogy Rákóczy György orvosi munkáját még mindig hátráltatja a nem megfelelő nyelvtudása, ezért újabb 12 hónapot kapott arra, hogy ezen javítson.

*Cikkünk korábbi verzióját kiegészítettük Dr. Rákóczy György állításaival.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!