szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Legyőzte a fertőzést Winston, a San Diegó-i állatkert szafariparkjának idős gorillája.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A parkban élő gorilláktól azt követően vettek ürülékmintát, hogy ketten közülük köhögni kezdtek január elején. A székletvizsgálat kimutatta, hogy az állatok egy része megfertőződött az új koronavírussal (SARS-CoV-2), amit valószínűleg az állatkert egyik tünetmentes dolgozója adott tovább nekik a bevezetett járványügyi óvintézkedések dacára.

Ez az első ismert esete a vírus természetes átterjedésének emberszabású majmokra.

A gorillákat megfertőző kórokozó a közlemény szerint egy új, erősen fertőző változata a koronavírusnak, amelyet a közelmúltban azonosítottak Kaliforniában. A diagnózist követően az állatokat karantén alá helyezték.

A legidősebb egyednél, a 48 éves, Winston nevű síkvidéki gorillánál tüdőgyulladást és szívbetegséget állapítottak meg. A súlyosan veszélyeztetett fajba tartozó állatot szívgyógyszerekkel, antibiotikumokkal és monoklonális antitest-terápiával is kezelték.

„A Winstont kezelő állatorvosok úgy vélik, hogy az antitestek segíthették az állatot a vírus legyőzésében” – írta közleményében az állatkert, hozzátéve, hogy várhatóan a megfertőződött gorillák mindegyike fel fog épülni.

A San Diego Zoo Global most azt tervezi, hogy egy kifejezetten állatoknak szánt koronavírus-vakcinával fogja beoltani az állatkert és a szafari park azon lakóit, amelyeknél alkalmazható az oltás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!