szerző:
Mátrai Anna
Tetszett a cikk?

A TikToknak köszönhetően egyre elterjedtebb a kifejezés, amelyet elsősorban nők használnak arra a jelenségre, ha egyetlen pillanat alatt kiábrándulnak abból, akihez addig vonzódtak.

Semmi sem kiábrándítóbb annál, mint amikor rájövünk, hogy a randipartnerünk tátott szájjal rágja meg a falatot, napszemüveget hord beltéren, jógázik férfi létére, vagy éppen nem jó szögben mozgatja a szellő a fülcimpáját a sétahajókázáson. A modern randiterminológia szerint ez a teljesen irracionálisnak tűnő érzelmi pálfordulás nem más, mint az ick. Rendszerint akkor jelentkezik, amikor valami majdnem teljesen hétköznapi dolog láttán a nők azonnal behúzzák a kéziféket, majd megszólal a vészcsengő: ez nem lesz jó, menekülj! A kifejezés nem új keletű, a külföldi szakirodalomban is hivatkoztak már a romantikus illúzióvesztésre ekképpen, mégis most lett igazán népszerű, nagyrészt egy TikTok-trendnek köszönhetően.

AFP/Adek Berry

Mi az oka ennek az azonnali kiábrándulásnak? Lehet, hogy már az olvasó is találkozott az érzéssel, anélkül, hogy tudta volna, hogy éppen ickje van. Ilyenkor nemcsak partnerünk egy tulajdonsága vagy szokása válik taszítóvá, hanem egész lénye azzá az egy előnytelen tulaljdonsággá változik a szemünkben. A Time magazinnak nyilatkozó klinikai pszichológus, Naomi Bernstein szerint ez sokkal inkább ösztönös reakció, semmint tudatos döntések eredménye, amiben szerepet játszanak egyes evolúciós tényezők is. Ugyanakkor hozzáteszi: annak ellenére, hogy mára több lehetőségük van a nőknek, a testünk fejlődését férfiközpontú világ határozta meg, ahol a férfiak a nőket megvédték a ragadozóktól, erősek voltak és vadásztak.

Így a nők ezeket a berögzült evolúciós tulajdonságokat keresik a potenciális partnerjelöltjükben. Ide tartoznak a jó gének, ahogy arra is be vagyunk programozva, hogy a férfias megjelenéshez vonzódjuk, és a minél magasabb társadalmi státuszt keressük.

Mindezek mellett az ick-nek más kiváltó okai is lehetnek: akár a párkapcsolattól való félelem és szorongás miatt is jelentkezhet, amit sokszor észre sem veszünk – állítja a párterápiával is foglalkozó klinikai szakpszichológus, Phoebe Shepherd. A pszichológus szerint egyfajta védekezési mechanizmus kapcsol be, amikor egy lehetséges randijelölttől hirtelen elmegy a kedvünk. Ez lehet azért, mert félünk attól, hogy sérülünk a párkapcsolatban, vagy túlságosan nagy mértékben befolyásolja majd az életünket.

Shepherd szerint ugyanakkor az sem jelent jót, ha valakihez azonnal, már az első pillantásnál vonzódni kezdünk. Az ismerős érzés ugyanis kialakulhat egy gyerekkorban átélt trauma hatására is, az ick pedig tulajdonképpen egy nagyon is hasznos tudatalatti jelzése ennek.

@lukeandsassyscott New ick unlocked 🔓 binoculars #ick #newick #funny #newickunlocked #youlooksodumbrigntnow #fyp #binoculars ♬ original sound – FEEL GOOD SONGS

Mindemellett még a manapság gyakran használt kifejezés, a „projekció” is szerepet játszhat: ha például a partnerünk túl nyíltan fejezi ki az érzelmeit, az ellenérzést válthat ki belőlünk akkor, ha éppen attól tartunk, hogy elfordulnak tőlünk, ha nyíltan kifejezzük az érzelmeinket. Máskor pedig az ick nem több, mint egy olyan viselkedési minta, ami már a szüleinkben is zavart.

De vajon megéri-e egy ígéretesnek látszó párkapcsolatot ilyenek miatt a sutba dobni? A szakértők szerint vannak esetek, amikor igen, ám ez egyénenként változó. Az igazi kihívás az, hogy eldöntsük, mikor érdemes átküzdenünk magunkat a kezdeti rossz érzésen. Mert bár nem árt hallgatni a megérzésünkre, sokszor átléphetünk egy-egy akadályt, ha szakítás helyett inkább megbeszéljük partnerünkkel azokat a dolgokat, amelyek zavarnak benne. Az ick-nek ugyanakkor „életmentő” funkciója is lehet: segít kiszűrni azt, ami számunkra már biztosan nem fér bele.

Barátokból is elég egy idő után

Nemcsak a párkapcsolatunkban érezhetünk azonnali kiábrándulást, hanem a baráti kapcsolatainkban is. Egy tavalyi brit kutatás szerint a „friendship ick” kifejezésre 33 százalékkal többen kerestek, mint korábban. És hogy mik a leggyakoribb okok, amiért akár a gyerekkori barátainkból is képesek vagyunk kiábrándulni? Legtöbben azért szakítanak a barátaikkal, mert vagy túl sokszor késtek a találkozóról, vagy mert másokkal gorombán viselkedtek, esetleg sokszor csak magukkal foglalkoztak. A brit Cosmopolitannek nyilatkozó pszichoterapeuta a jelenségről azt mondta, a barátságoknak leggyakrabban a túl sok együtt töltött idő vet véget: ami egykor szimpatikus volt a másikban, az egy nap megvetésünk alapjává válik.

@bukiiesmart Friendships are so funny sometimes 🤣 #myfriendshipick #friendshipicks #friendsquestion #outgrowingfriendships #friends #findingmytribe #disagreementishealthy ♬ original sound – Bukiie | Money & Lifestyle

Ha úgy érezzük, túl sokat adtunk magunkból, könnyen megbánhatjuk a túlzott kitárulkozást, és igazságtalannak érezhetjük, ha a másik nem tanúsított hasonló odaadást. De előfordulhat az ellenkezője is: sokszor azok, akik túl sokat adnak, valóban túl sokak lesznek a másiknak.

Az ick „diagnózishoz” azonban manapság nem is kellenek már olyan nagy dolgok, mint a barátság vagy a szerelem. A TikTokon könnyen találhatunk példát olyanra is, hogy valaki a tükörtojásból ábrándult ki, mert túlságosan folyik a sárgája.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!