szerző:
Szentirmai Áron
Tetszett a cikk?

Miért ugrik fel, és miért nem hatékony, ha vízipisztollyal spricceljük? És el lehet-e egyáltalán téríteni a macskát idegtépő szándékaitól?

Akinek van macskája, biztosan gondolkodás tudja nélkül sorolni kedvence idegesítő szokásait. Ezeket ráadásul azzal is tetézi, hogy mintha azt éreztetné: pontosan tudja, mit csinál, és direkt bosszantani akar. Ennek egyik legeklatánsabb példája, amikor a konyhapulton vagy étkezőasztalon korzózik.

Ez a szokás sok szempontból kellemetlen. Egyrészt frusztráló, hogy még ennyire – a mi fejünkben egyértelmű – határokat sem képes tiszteletben tartani, és nyilván annak sem örülünk, ha belenyal az ételbe, italba, nem mellesleg otthagyja a kihullott szőrét, ami aztán a tányérunkon vagy az evőeszközön köszön vissza.

Macska a pulton
Sara Monika / Connect Images / Connect Images via AFP

Mi jár a macska fejében?

A macska kíváncsi, mindig az ösztönei alapján cselekedik. Ennek része, hogy tudnia kell, mikor és honnan fog legközelebb táplálékhoz jutni. Elképzelhető, hogy éhes, de az is lehet, hogy csak be akarja magát biztosítani, hiszen a vadonban nem úgy működik a dolog, hogy majd leülök ebédelni, ott folyton vadászni kell – írja Dr. Jo Lewis a Mi jár a macskám fejében című könyvében (HVG Könyvek, 2022.).

A szerző szerint a macska nagyon hamar megtanulja, hogy a finom falatok a konyhából kerülnek elő, és elképzelhető, hogy ki akarja szolgálni magát. Persze nem kizárt az sem, hogy egyszerűen csak élvezi a kilátást vagy éppen ott kényelmes neki feküdni valami miatt.

Mi jár a fejében?
Dirk Lindner/Connect Images via AFP

Felejtsük el a vízipisztolyt

Akár a konyhapultról, akár a szobanövények nemkívánatos megrágásáról van szó, sokan a vízben keresik a megoldást, spricceléssel próbálják jobb belátására bírni macskájukat. Lewis szerint azonban ez sajnos nem működik, mert a macska – bár képes ok-okozati kapcsolatot teremteni – ilyenkor nem azt gondolja, hogy ő csinált valamit rosszul, hanem azt, hogy a gazdi szándékosan szívatja. Ezzel tehát csak azt érjük el, hogy olyankor fogja csinálni a tiltott tevékenységet, amikor nem látjuk.

Vízipisztolyozás helyett a szerző azt javasolja, hogy próbáljuk meg megérteni, mi jár az állat fejében. Ehhez olyan kérdéseket kell megválaszolni, hogy

  • milyen gyakran tapasztaljuk az adott viselkedést?
  • Mit csinál előtte a macska?
  • Mi az, amit megpróbálhat elérni, esetleg elkerülni a viselkedésével?

A konyhapultra ugrálás mögött állhat az éhség, olyan természetes viselkedések, mint a felfedezésre való vágy, de akár tanult viselkedés is.

A macskáknak is van preferált mancsa
Kevesen tudják, hogy miként az embereknél, úgy a macskáknál is van, amelyik a bal, és amelyik a jobb kezét mancsát preferálja. Lewsi azt írja, hogy a kandúrok jellemzően bal-, a nőstények pedig jobbmancsosak, a perzsák pedig mind a kettővel egyformán ügyesek. Meg is tudjuk állapítani, hogy a mi macskánk melyik csoportba tartozik, ehhez elég megfigyelni, hogy melyik mancsával nyitja ki a konyhaszekrényt, melyikkel játszik inkább, vagy piszkálja többet az ételt.

Ne legyen vonzó a konyhapult!

Lewis szerint a legjobb, ha egyszerűen olyan környezetet teremtünk, ahol a konyhapult nem vonzó a macskának. Ehhez azt javasolja, hogy tegyünk rá csúszásgátlót, mozgásérzékelő légfrissítőt – ezek azért jók, mert a spricceléssel ellentétben nem csak akkor működnek, amikor mi ott vagyunk, ezért a macska kénytelen a viselkedést és a kellemetlen kimenetelt közvetlenül összekötni, és nem a gazdájához kapcsolni.

Szintén fontos, hogy legyen rend a konyhapulton, ne hagyjunk elől maradékokat, amik arra késztethetik az állatot, hogy felugorjon. Elképzelhető az is, hogy egész egyszerűen unatkozik, erre az a megoldás, ha játszunk vele.

AFP/Ed Jones

A macska beleiszik a poharamba

A pultra, étkezőasztalra ugrálással sokszor együtt jár, hogy a macska beleiszik a poharunkba, de az sem ritka, hogy amint kinyitjuk a csapot, egyből rohan is oda. Miért van ez? Lewis szerint ennek is leginkább az állat ösztöneihez van köze.

Mint írja, a macska nem felsőbbrendűnek hiszi magát, hanem egyszerűen csak túl szeretne élni, ez pedig nagyban függ attól, hogy milyen minőségű vizet iszik. Ezért inkább iszik folyó vízből, mint pocsolyából, és szívesebben választ olyan vízforrást, ami távol van az étkező- vagy az ürítőhelyétől. Ezen kívül szereti a nyugalmat, ezért a nyüzsgő folyosón vagy a konyhában lerakott tálka kevésbé vonzó számára. Emellett a csap vagy az asztalon árválkodó vizespohár láthatóbb és csábítóbb, mint a sarokba dugott edény, magasabb helyen helyezkedik, el így ivás közben kedvencünk nagyobb biztonságban érzi magát.

macska Nicosia Ciprus
Michel Gunther / AFP

Lewis azt javasolja, hogy ha mindenképpen szeretnénk leszoktatni az asztali iddogálásról, akkor se szidjuk le, hagyjuk, hogy befejezze az ivást, hiszen minden bizonnyal szomjas volt. Hosszú távon viszont érdemes kísérletezni az itatótálka anyagával, méretével, formájával és helyével. Gyűjthetünk esővizet is, ezt általában jobban kedvelik, mint a kémiai úton tisztított vizet. Amikor pedig már semmi sem működik, végső esetben változtathatunk a saját szokásainkon is: pohár helyett ihatunk kulacsból.

Hogyan tanul egy macska? És miért jó ezt tudni?

Ha megfejtjük, hogyan tanul egy macska, megváltoztathatjuk vagy átalakíthatjuk a viselkedését, csökkenthetjük az őt érő stresszt, egészségesebb és boldogabb életet biztosíthatunk neki.

Nyitókép: A Dzindzisz család cicája, Kikó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!