szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szemhéjrángatózás kifejezetten gyakori jelenség, és számtalan oka lehet. Sokszor banális magyarázat áll a háttérben, mint a kialvatlanság vagy a túl sok koffeinfogyasztás, a rendszeres tikkelés azonban súlyos vagy tartós betegségre is utalhat.

A szemhéj tikkelése valójában a szemhéjizmaink ismétlődő és önkéntelen görcse. Jelentkezése elég kiszámíthatatlan, ahogy az időtartama is. Van, hogy pár másodperc, de előfordul olyan is, hogy több óráig, krónikus esetben akár egy hétig is tarthat. A legtöbb esetben fájdalommentes, ártalmatlan és orvosi beavatkozás nélkül megszűnik. Viszont ha az arcunk egyéb részeinek tikkelése, kontrollálhatatlan mozgása is kíséri a görcsöket, akkor mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni.

Miért rángatózik a szemünk?

A leggyakrabban magunknak okozzuk a tüneteket 

  • kialvatlansággal,
  • stresszel, szorongással,
  • alkoholfogyasztással,
  • vagy túl sok koffeinnel.

Előfordulhat az is, hogy túlerőltetjük vagy száraz a szemünk, esetleg sérült a szaruhártyánk. A kiváltó okok között lehetnek külső hatások – erős szél vagy fény, légszennyezés – rosszabb esetben pedig valamilyen betegségre is utalhat a szemhéj rángatózása. Ez lehet szklerózis multiplex, uveitis (a szem gyulladásos megbetegedése), kötőhártya-gyulladás, de migrén is lehet a kiváltó ok. Ha az utóbbiakra gyanakszunk, akkor mindenképpen szakemberhez kell fordulni.

Gyakran okozhat szemfáradtságot, ha egész nap képernyő előtt ülünk. Érdemes tartani a 20-20-20-as szabályt, ami azt mondja ki, hogy 20 perc képernyőidő után nézzünk 20 másodpercig valamit, ami 20 lábra – nagyjából 6 méterre – van tőlünk. Ez segít abban, hogy a szemünk pihenjen egy kicsit.

A legrosszabb forgatókönyv

Fontos hangsúlyozni, hogy a legtöbb esetben egyszerű fáradtságról van szó. Ritka, de súlyos esetekben viszont a szemtikkelés lehet az

  • arcbénulás,
  • a Parkinson-kór,
  • vagy a Tourette-szindróma tünete.

Ha a tikkeléssel párhuzamosan a szem vörös, duzzadt, könnyezik, a felső szemhéj lóg vagy minden egyes rándulással teljesen bezáródik, vagy a rángatózás az arc többi részét is érinti, akkor feltétlenül forduljon szemész szakorvoshoz.

A tikkelés ellenszere

A görcsök jelentkezése után meleg borogatással, vagy szemcseppekkel lehet küzdeni a tünetek ellen, illetve érdemes csökkenteni a koffeinfogyasztást és odafigyelni arra, hogy megfelelően kipihenjük magunkat. Ez utóbbiak abban is segíthetnek, hogy megelőzzük a bosszantó tikkelést, ha hajlamosak vagyunk rá.

A komolyabb problémát segíthet kiszűrni az is, ha feljegyezzük a koffeinfogyasztásunkat, az alvásunk időtartamát, és hogy milyen stressz ér minket – könnyen lehet, hogy így hamar rájövünk, mi okozza a tüneteket.

A szex mint REM-fázis: extra stressz miatt alszanak vacakul a magyarok, érnek-e valamit az alvásappok?

Egzisztenciális szorongás, képernyőhasználat, koffein és alkohol – a magyarok a globális átlagnál is rosszabbul alszanak. Az alvásfigyelő mobilalkalmazások ígérete, hogy segítségükkel javítható az ágyban töltött idő és így a mindennapi élet minősége. Kérdés, hogyan hat a pszichére a tudat, hogy már a kiszolgáltatott helyzetű alvó énünket is naplózza a „Nagy Testvér”.

Előfordulhat az is, hogy ásványianyag- vagy vitaminhiány áll a háttérben. Régóta ismert, hogy a magnéziumhiány görcsökhöz vezethet, így előfordulhat, hogy szemrángatózás mögött is az áll. A kalcium, B12-vitamin és a D-vitamin hiányát is össze szokták kötni a problémával, ezt azonban kutatások egyelőre nem támasztják alá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!