Ursula von der Leyennel egyeztetett Karácsony Gergely
A főpolgármester szerint a városok a jogállamiság szigeteivé váltak.
A főpolgármester szerint a városok a jogállamiság szigeteivé váltak.
Indokolatlan nyomás a bírákon, a magas szintű korrupció üldözésének hiánya, akadályok az Integritás Hatóság előtt, Szuverenitásvédelmi Hivatal által üldözött újságírók, és nyomás alá helyezett külföldi vállalatok – nem szűkölködik kritikákban az Európai Bizottság idei jogállamisági jelentése. Michael McGrath igazságügyi biztos sajtótájékoztatóján mélységesen kiábrándítónak nevezte, hogy Magyarországon nem tudtak előrelépésről beszámolni.
Az uniós tagállamok elfogadták az egyes tagállamokra vonatkozó úgynevezett országspecifikus ajánlásokat, azt a dokumentumot, amelyben az EU az adott ország gazdasági folyamatairól mond véleményt, egyfajta áttekintést ad, és tanácsokat is megfogalmaz. Magyarország esetében meglehetősen kritikusan.
Hétfőn megtartották a vitát, csütörtökön pedig megrendezik a szavazást, amelyet jövő hétfőre valószínűleg el is felejthetünk: 72 EP-képviselő bizalmatlansági indítványt nyújtott be Ursula von der Leyennel szemben. Az azonban kiderült, hogy az Európai Néppárttal a szövetségeseinek legalább annyi bajuk van, mint az ellenfeleinek.
Ukrán EU-tagság, orosz energia, szankciók, jogállamiság – néhány téma, amelynek kapcsán garantált a konfliktus a magyar kormány és az EU féléves elnökségét július 1-jén átvevő Dánia között. Pedig a dánoknak vannak más terveik is.
A hétvégi budapesti Pride tanulságaival foglalkozik majd az Európai Parlament plenáris ülése jövő héten. A vitát a Szociáldemokrata frakció kezdeményezésére szerdán délután tartják.
Lezárult a lengyel uniós elnökségi időszak, amely alatt két szankciós csomagot fogadtak el Oroszország ellen, a harmadikat a magyar–szlovák duó megakadályozta. Enyhítettek a vállalkozások terhein, és soha nem látott védekezési kiadásnövelésről is döntöttek. Bóka János mindenesetre elégedetlen.
Júniusban visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között, azt finomították a felek, és hétfőn megegyezésre is jutottak. Most a tagállamoknál pattog a labda.
Ursula von der Leyen szerint az EU és a Japánt és az Egyesült Királyságot is soraiban tudó, 12 tagú Transz-csendes-óceáni Partnerség készen áll arra, hogy létrehozzon egy új szervezetet a világkereskedelem szabályozására a működésképtelen WTO helyett. Ez az egész azonban lehet, hogy csak egy blöff, amelyet az Európai Bizottság azért dobott be, mert vészesen közeledik a Trump-féle vámháború július 9-ig tartó tűzszünetének vége.
Az Európai Bizottság az esetleges bírságokkal nem tud mit kezdeni, de a szervezés bizonyos elemei miatt eljárást indíthat.
Bulgária lehet az euróövezet 21. tagállama.
Fenntartanák a nyomást Oroszországon és szembemennének Trumppal is.
Magyarország nyomására kerülhetett be a záródokumentumba a szíriai templom ellen elkövetett terrortámadás elítélése.
Ahogy az várható volt, Orbán Viktor most sem támogatta azt az állásfoglalást, amelyben az uniós tagállamok meghatározták Ukrajnával, illetve az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos politikájukat.
Ukrajna nyugati részén, így a magyar kisebbség körében mindig is népszerű volt az európai integráció gondolata.
A magyar választók felhatalmazására hivatkozva futott neki Orbán Viktor a csütörtöki EU-csúcsnak. Kár, hogy a felhatalmazáshoz félrevezető propagandát vetettek be, ahogy az is, az ilyen típusú kampány szembemegy még a saját uniós tagságunkkal is.
A Voks2025-ben szavazók 95 százaléka Ukrajna tagsága ellen szavazott – jelentette be a brüsszeli EU-csúcs előtt a miniszterelnök.
Csütörtökön délelőtt 11-kor kezdődik Brüsszelben az uniós állam- és kormányfők szokásos csúcstalálkozója, amelyre a legtöbben Hágából, a NATO-csúcsról érkeznek. A napirend igen zsúfolt, a vezetők nagyon sok témát érintenek, mégis, ahogy lenni szokott, azzal kapcsolatban várható a legnagyobb vita, ami hivatalosan nem is szerepel a programban. És ahogy lenni szokott, mindezek fókuszában ott áll Orbán Viktor, kezében egy vétó feliratú táblával.
Kulja András, a Tisza Párt EP-képviselője nyerte a Parliament Magazine által szervezett MEP Awards egyik kategóriáját, három másik képviselő társaságában.
Magyar Péter mentelmi jogát három ügyben kérték ki, az Európai Parlament Jogi Bizottsága pedig mindhárom ügyet a keddi napirendjére tűzte, sőt, az érintettet is meghallgatták. A Tisza Párt elnöke az EUrologusnak azt mondta az ügyészség eljárásáról, hogy politikai ügyről van szó, amely nem zavarja a választási felkészülésüket.