Tetszett a cikk?

Miközben az amerikai tőzsdei befektetők közel 7000 milliárd dollárt vesztettek a részvényárfolyamok esésén, Warren Buffet, a sikeres befektető, a világ második leggazdagabb embere tovább növelte amúgy sem csekély vagyonát. Hogyan? Részvények helyett kötvényekkel kereskedett.

Utoljára az 1939-41 közötti periódusban fordult elő, hogy a kötvénypiacon elérhető éves hozamok három esztendőn keresztül meghaladták a részvénypiacon realizálható nyereséget. Bár az évnek még nincs vége, a két befektetési forma közötti különbség nagyon feltűnő: november végéig a tíz éves amerikai állampapírokon több mint 4 százalékos hozamot lehetett elérni, miközben a legnagyobb vállalatokat tömörítő S&P 500 index több mint 20 százalékot zuhant 2002-ben. Warren Buffet, a befektetőpápa a hagyományos recepttel szerezte vagyonát: olcsón vásárolt cégeket. Az igazán sikeres pénzembereket azonban az különbözteti meg az átlagos befektetőktől, hogy időben képesek új, nagyobb profittal kecsegtető piacokat felfedezni: ezt tette Buffet, amikor áttért a kötvénypiacra, miközben az amerikai részvényesek óriásit buktak.
2001-ben Buffet cége, a Berkshire Hathaway (BH) 42 milliárd dollár értékű amerikai állampapírt és egyéb kötvényt vásárolt össze, hogy idén, amikor szárnyalnak a kötvényárfolyamok, jelentős nyereséggel adjon túl rajtuk: 2002 első háromnegyed évében cége 793 millió dollár adózás előtti nyereséget ért el ezzel a húzással. Buffet ráadásul nem csak a saját pénzével kereskedik: kihasználja, hogy cége olcsóbban jut kölcsönhöz, mint amekkora hozamot a kötvények adásvételén elérhet. Úgynevezett repo-ügylet (értékpapírt adunk el, amit egy távolabbi időpontban magasabb áron vissza is vásárolunk) révén jut igen kedvező, 1 százalék körüli éves kamaton hitelhez, majd ezt a pénzt a 4 százalékos hozammal kecsegtető államkötvényekbe fekteti.
Buffett azt látta meg helyesen még tavaly, hogy az amerikai gazdaság gyengélkedése miatt a jegybank szerepét betöltő FED jelentős kamatcsökkentéseket foganatosít majd. Az, hogy az irányadó kamat történelmi mélyponton van, kétszeresen jó a befektetőnek: olcsón jut kölcsönhöz a bankközi pénzpiacon, a kötvények piaci árfolyama pedig emelkedik. Az amerikai részvénypiacok zuhanása és a sorozatos vállalati botrányok ráadásul egyre több befektetőt terelnek át a biztonságosabbnak hitt kötvényekhez, ezzel is emelve az árfolyamokat. Buffet tovább növelheti a Forbes magazin szerint 35 milliárd dollárt is elérő vagyonát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!