Tetszett a cikk?

A kínai törvényhozás hétfőn a várakozásoknak megfelelően nagy többséggel megszavazta az államtanács által a múlt héten előterjesztett kormányzati reformot és átszervezést, amelytől Peking a hatékonyság növekedését, a kínai gazdaság rohamos bővülési ütemének megőrzését és a korrupció visszaszorítását is reméli.

A kínai reformterv értelmében létrehoznak több, "amerikai típusú" gazdasági szabályozó testületet, közöttük egy bankfelügyeleti és egy állami vagyonkezelő bizottságot, valamint egy élelmiszer- és gyógyszerhatóságot. Ugyanakkor megszűnik az ötéves terveket eddig szüntelenül gyártó állami fejlesztési és tervbizottság. Az elmúlt évtized immár harmadik jelentős kormányzati reformjára az országos népi gyűlés 2699 képviselője szavazott igennel, s mindössze 88 nemmel.
Az 1998-as legutóbbi átszervezésnél az volt a cél, hogy karcsúsítsák a közismerten óriásira duzzadt és körülbástyázott államigazgatási gépezetet, amely már szinte megfojtotta a gazdaságot, és a változtatásokkal szembeni ellenállásával kedvét szegte még a legfelsőbb vezetőknek is. A mostani reformmal nem csak a bürokrácia felszámolása a cél, hanem a hivatali átfedéseké is, amelyek szintén kerékkötői voltak a gazdaság növekedésének, mert a minisztériumok egymással rivalizáltak az olyan kulcsfontosságú területek feletti ellenőrzésért, mint a bankszektor, a kereskedelem vagy az állami vállalatok. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!