Tetszett a cikk?

A társaság vagyoni helyzete stabil, és az elmúlt két évben hatékony gazdálkodásának köszönhetően nyereséges volt.

A Hitelgarancia Rt. 2002-ben a mikro-, kis- és középvállalkozások részére nyújtott teljes banki hitelek 12 százalékára, 2003-ban 9 százalékára vállalt kezességet. Az rt. üzleti aktivitása 2002-ben 24, 2003-ban 5,5 százalékkal nőtt, utóbbi teljes egészében a Széchenyi hitelkártyához adott kezességvállalásból adódott. A likviditási gondok miatt a rövid lejáratú, éven belüli hitelek domináltak, a fejlesztési igények háttérbe szorultak.



A kezességvállalás összege - a hitelekre és azok kamataira - a vizsgált időszakban 309 milliárd forint volt, amely 28 500 darab hitelszerződéshez és 400 milliárd forint összegű hitelkihelyezéshez kapcsolódott. A csak a hitelösszegre vállalt kezességek a hitelintézetek által nyújtott teljes hitelösszeg 66 százalékára rúgtak.



A bankok a kezességvállalások 3,6 százalékát váltották be, ami a számvevők szerint arra utal, hogy a kis- és középvállalkozások tevékenysége a társaság biztosítéki hátterével megerősödött, azaz a hitelt törleszteni tudták.



A kockázatmegosztás jól működött, mivel a bankokat átlagosan 34, a költségvetést 46, az rt.-t pedig 20 százalékos kockázat terhelte. A beváltott kezességekből származó követelések behajtásából elért bevétel átlagosan a követelések 37 százalékának felelt meg.



A Hitelgarancia Rt. a magyar állam többségi tulajdonában van, 2003 végén az állam közvetlen tulajdonosi részesedése 50,02 százalék volt, közvetett tulajdoni részesedése - a Magyar Fejlesztési Bank Rt.-n és az Export-Import Bank Rt.-n keresztül - 14,32 százalék. A további tulajdonosok magyarországi hitelintézetek.

(MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!