Belpolitikai feszültség a Matáv montenegrói akvizíciójából?

A montenegrói privatizációs kormánytanács tenderbizottsága hétfőn javasolta a kabinetnek, hogy a magyarországi Matávnak adja el a Telekom Montenegro többségi állami tulajdonát. Egy civil szervezet azonban a pályázat megsemmisítését követeli.

  • MTI MTI
Belpolitikai feszültség a Matáv montenegrói akvizíciójából?

"A bizottság megállapította, hogy a magyar partnerekkel folytatott tárgyalásokon összehangolták az adásvételi szerződés minden elemét, s a megállapodás teljes mértékben védi az állam, a dolgozók és a kisebbségi részvényesek érdekeit" - olvasható abban a közleményben, amelyet hétfői ülése után adott ki a tenderbizottság. A montenegrói kormány várhatóan csütörtöki ülésén tekinti át az adásvételi szerződést.

A Matáv 114 millió eurót ajánlott a Telekom Montenegro 51,12 százalékáért, további 67,288 millió eurót ötéves beruházási program keretében fektet a cégbe. Ezzel az ajánlattal a magyar vállalat lekörözte versenytársait, és január közepén első helyre rangsorolták. 

A podgoricai sajtóban megjelent hírek szerint a magyar cég képviselői kérték a helyi tisztviselőktől, hogy az eladásra kínált 51,12 százaléknyi állami tulajdonrészen felül a Matáv megvehesse a befektetési alapok birtokában lévő 16 százaléknyi részvényt. A Matáv ezzel kétharmados tulajdonhoz jutna a montenegrói  vállalatban. A podgoricai kormány állítólag értékpapíronként harminc centet kínált a kisrészvényeseknek, ha 2,2 eurós áron eladják értékpapírjaikat a magyar vállalatnak. 
 
"A kormány megszegte a versenypályáztatási eljárás szabályait, és a Telekom Montenegro gyors eladása érdekében nyomást gyakorolt a befektetési alapokra, hogy a piaci árnál olcsóbban adják el a Matávnak a birtokukban lévő részvényeket - állítja Nebojsa Medojevics, a Csoport a Változásokért nevű befolyásos podgoricai civil szervezet  igazgatója 
 
Medojevic felszólította a montenegrói államügyészt és a montenegrói hatóságok munkáját ellenőrző legfelsőbb revizori testületet, hogy reagáljanak a távközlési cég privatizációja során tett kormányzati lépésekre, a második és harmadik helyre sorolt szerbiai, illetve szlovén Telekomot pedig felhívta, hogy követeljék a pályázat megsemmisítését. 

 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Átlátnak és átnéznek Magyarországon – elégett a bizalmi tőkénk a diplomácia színpadán

Átlátnak és átnéznek Magyarországon – elégett a bizalmi tőkénk a diplomácia színpadán

Hiába próbálja magát a kormány nemzetközi tényezőnek bemutatni, 15 év dúlás után hatalmas feladat lesz újjáépíteni Magyarország tekintélyét a diplomáciában – mondja Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund regionális igazgatója. Mi várható 2026 áprilisáig? Mi lenne a legveszélyesebb forgatókönyv a kormányváltás szempontjából? Mi lehet Amerika szerepe a Fidesz választási eredményében?