Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Magyarország bruttó hazai terméke 2005 I. negyedévében 2,9%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A bázisidőszakba eső szökőnap miatti naptári hatás kiszűrésével ugyanez a növekedési ütem 3,5%.
A gazdasági növekedést termelési oldalról 2003 első negyedéve óta először ismét a szolgáltatások ágazatai, azon belül is a szállítás, valamint a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás teljesítménynövekedése húzta. A GDP felhasználási oldalán legdinamikusabban továbbra is a termékek és szolgáltatások kivitele nőtt. A bruttó felhalmozás és a háztartások fogyasztásának növekedése alatta maradt a GDP növekedési ütemének.
A magyar gazdaság teljesítményének változása követi a világgazdaság tendenciáját, amit 2003 közepétől az élénk, bár kissé lassuló növekedés jellemez. Ugyanakkor a magyar GDP növekedési üteme továbbra is jelentősen (az első negyedévben 2 százalékponttal) meghaladja az Európai Unióét.
Az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) hozzáadott értéke 1,5%-kal növekedett az első negyedévben. A mezőgazdaság teljesítménye – a tavalyi rekordévet követően – az első negyedévben 14%-kal volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában, többek között a magas bázis és a kedvezőtlen időjárás következtében. Az ipar hozzáadott értéke a árutermelő ágazatok GDP növekedésével megegyező mértékben, 1,5%-kal emelkedett. Az ipari ágazatokon belül legnagyobb mértékben a gépipar hozzáadott értéke nõtt – a villamos-, gép- és mûszergyártás, valamint a jármûgyártás teljesítménybõvülése következtében. Az építõipar 12%-os növekedést mutatott, melyben a legnagyobb szerepet az úthálózatok fejlesztése játszotta, míg az épületek építése az elõbbinél enyhébb növekedési ütemet mutatott.
A szolgáltatások ágazatainak bruttó hozzáadott értéke 2005 I. negyedévében 3,6%-kal emelkedett. A szolgáltatások teljesítménye tehát az árutermelõ ágazatokénál gyorsabb ütemben bõvült, ami egy-két éve tartó tendencia megfordulását jelezheti. A szolgáltatásokon belül a szállítás, raktározás, posta és távközlés nemzetgazdasági ág hozzáadott érték növekedése (9,2%) haladta meg számottevõen a GDP növekedési ütemét, elsõsorban a közúti és légi szállítás, valamint a távközlés teljesítményének bõvülése következtében. Jelentõs GDP-növekedés következett be az elsõ negyedévben a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás nemzetgazdasági ágban, ahol a 2002-2003-as visszaesést követõen már 2004-ben is enyhe növekedés mutatkozott. A visszaesõ jármû- és üzemanyag-forgalom kihatott a kereskedelem és javítás nemzetgazdasági ág teljesítményére, így összességében a kereskedelem, javítás, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás ágazatai 3,4%-kal bõvültek az elõzõ év azonos negyedévéhez viszonyítva.
A bruttó hazai termék felhasználási oldalán a növekedés motorja már második negyedéve a termékek és szolgáltatások kivitele (ezen belül elsõsorban a termékeké), amely a felülvizsgált adatok alapján már hatodik negyedéve gyorsabban bõvült, mint a behozatal. Mindeközben a bõvülés üteme egyszámjegyûvé mérséklõdött mind a kivitel (6,2%), mind a behozatal (4,8%) tekintetében.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás bõvülése 2004. IV. negyedévben megtorpant, de 2005. I. negyedévben újra növekedésnek indult (6,8%). Mindez a bruttó felhalmozás alakulására is hatással volt, ami az I. negyedévben 0,8%-os növekedést mutatott.
A háztartások fogyasztása növekedésének további mérséklõdése megállt. A háztartások fogyasztási kiadása az I. negyedévben az elõzõ negyedévhez hasonlóan a GDP növekedésénél kisebb mértékben, 2,0%-kal bõvült. A háztartások végsõ fogyasztása – a kormányzattól és a háztartásokat segítõ nonprofit intézményektõl származó természetbeni társadalmi juttatásokat is figyelembe véve – 2,2%-kal lett több az I. negyedévben, mely ütem ugyancsak elmarad a GDP növekedésétõl.
A végső fogyasztás az I. negyedévben 2,0%-kal nõtt a közösségi fogyasztás 0,4%-os bõvülése mellett.
Az előző negyedévhez képest mért szezonálisan kiigazított adatok3 szerint 2005 I. negyedévében a gazdasági növekedés 0,7% volt. A termelési oldalon az építõipar 3,7%-os és a szállítás, raktározás, posta és távközlés 2,6%-os növekedése volt a legjelentõsebb. A háztartások fogyasztási kiadása 0,6%-kal nõtt. A kormányzattól származó természetbeni juttatások 1,1%-kal növekedtek az elõzõ negyedévhez képest. Így a háztartások tényleges fogyasztása 0,9%-kal bõvült. A közösségi fogyasztás 1,3%-os emelkedése mellett a végsõ fogyasztás 0,9%-kal gyarapodott. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 12,6%-kal nõtt, míg a bruttó felhalmozás 9,9%-kal emelkedett. A belföldi felhasználás mindezek következtében 3,0%-kal bõvült, míg az export 1,0%-kal nõtt, az import 1,1%-os növekedése mellett.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.