szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A csütörtöki több mint 5 százalékos zuhanás után pénteken tovább esett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, és lassan a 20 ezer pontos lélektani határt is megközelítette. A szakértők szerint az amerikai kötvénypiac hírei is befolyásolhatják a továbbiakat, és akár további "óriási zuhanás" sem kizárt a pesti piacon.

Nem sok jó várható
A BUX pontértékben 1997 októbere óta nem zuhant ekkorát. A márciusi nagy zuhanás óta ez már a második példa 5 százalék feletti mértékű esésre ebben az évben; akkor hetekig nem talált magára a piac a mélyrepülés után. Ahogy tavasszal is, tegnap a régió többi fontos indexe, szintén jelentős hanyatlást mutatott, jóllehet egyik sem a magyar tőzsdén tapasztalt mértékben - írja elemzésében az OTP Bank.

A rossz hangulat oka részben az általános világpiaci szentiment megváltozásának tudható be, mely fokozottan érinti azokat a piacokat, ahol az elmúlt időszakban folyamatos emelkedés történt - tette hozzá az elemzés.

Hazánk esetében azonban ehhez jelentős mértékben hozzájárult a romló makrogazdasági helyzet, a módosított hiánycélok, az euróbevezetés dátumának várható csúszása, s a kérdést illetően tapasztalható kormányzati határozatlanság.

Mindezen okok miatt várhatóan a közeljövőben sem következik be jelentős javulás a befektetők hangulatában, és folytatódhat a volatilis kereskedés a magyar
részvénypiacon - írja az OTP.
A részvénypiac forgalma péntek délelőtt 12,9 milliárd forint volt, a vezető részvények ára csökkent az előző napi záráshoz képest. A Mol árfolyama 650 forintot esett, 19800 forinton forgott a papír. Az OTP részvények értéke 180 forinttal 7475 forintra süllyedt. A Magyar Telekom részvények 936 forintot értek, 9 forinttal kevesebbet, mint csütörtökön záráskor. A Richter árfolyama 1245 forinttal 33905 forintra csökkent.
 
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője azt mondta: amennyiben az amerikai 10 éves állampapír kötvény hozama tovább emelkedik folytatódhat az eladás a közép-európai piacokon. Hozzátette: az eladási kedvet növelheti az amerikai inflációs adat is, amelyet pénteken kora délután hoznak nyilvánosságra. Amennyiben az amerikai hó/hó alapon számított infláció 0,9 százaléknál magasabb lesz, "óriási zuhanás" is elképzelhető.

A CIB Bank elemzése szerint a csökkenő kockázatvállalási kedv és a növekvő amerikai 10 éves hozamok miatt a befektetők elkezdték realizálni profitjaikat az amúgy meglehetősen túlértékelt piacokon. Ha ez a tendencia folytatódik és az a tőke, amely korábban történelmi csúcsokra emelte az árfolyamot most inkább kifelé áramlik, akkor további jelentős csökkenés lehet a régiós piacokon.

A következő napokban sem várható túl sok jó: ha megindul az eladási hullám, és a korábban beérkezett külföldi tőke iránya megváltozik, akkor hasonló kereskedésre lehet számítani; az árfolyamok magas forgalom mellett tovább zuhanhatnak - áll a bank elemzésében.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1163 pontos, 5,24 százalékos visszaeséssel, 21051 ponton zárt csütörtökön. A tőzsde forgalma 39,4 milliárd forintot tett ki, a vezető részvények mindegyike 4-6 százalékot vesztett értékéből az előző napi záráshoz viszonyítva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Árutőzsde: hattyúdal október 28-án

A Budapesti Árutőzsde (BÁT) igazgatósága a Budapesti Értéktőzsdével való integráció kapcsán úgy határozott, hogy a BÁT-on az utolsó kereskedési nap 2005. október 28. lesz.

MTI Gazdaság

Új tőzsdeindex magyar részvényekkel

Az idei évben a bécsi tőzsde várhatóan 6 milliárd dolláros többleteszköz beáramlással számol tőkeemelések és új kibocsátások formájában - jelentette be Stefan Zapotocky, a bécsi tőzsde vezetője. Zapotocky szerint a közép-és kelet európai tőzsdék szoros és egyenlő jogokat biztosító együttműködése hozzájárulna a régió versenyképessége emelkedéséhez.

MTI Gazdaság

Nem számítanak tőzsdei növekedésre a szakértők

Stagnáló, vagy gyengülő árfolyamokat valószínűsítenek pénteken a budapesti részvénypiacon az MTI által megkérdezett szakértők. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX pénteken 15,45 pontos emelkedéssel, 20890,07 ponton nyitott pénteken. A csütörtöki záró értékhez képest ez 0,07 százalékos erősödés.