szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A múlt héten már „bizonyított a piac, a gyors áresések kimozdították az eddigi növekvő trendből a BÉT részvényindexét, biztosan állítható, hogy az állampapírpiaci trend is megtört és a forint korábbi stabilitása is a múlté már.

A mögöttünk álló napok a további esést vetítik előre, mivel a globális tőkeallokációs folyamatok relatív hosszú távú piaci trendeket eredményeznek. Ezen a héten valamivel hosszabb időtávot vizsgálunk, mivel a nagy trendek féléves/éves, vagy még hosszabb időtávon érvényesülnek.

Azért indokolt a teljes 2005-ös év áttekintése, mert egyes napokon jelentős emelkedések is voltak, és a továbbiakban is lehetnek, de alapvetően bearish a piaci hangulat. A forinteszközök tartása a külföldi befektetők számára ma nem vonzó, ahhoz viszont, hogy a piaci hangulat változzon, friss tőkére lenne szükség. Ennek esélye egyre kisebb, mivel az EU illetékes szervei újabb figyelmeztetése erősíti az egyébként is jellemző feltörekvő piaci tőkekivonást a hazai piacon.

Devizapiac. A nemzetközi kereskedésben az EUR/USD azokat a szinteket teszteli, amelyek áttörése újabb erőteljes dolláremelkedést hozhat. Ennek egyértelműen a kamatkülönbözet az oka, de egyes elemzők máris felhívják a figyelmet arra, hogy a magas amerikai kamatszintek jelentősen visszavethetik az Egyesült Államok gazdasági teljesítményét.



Jól kirajzolódik a trendszerű dollárerősödés, amely – mára már egyértelmű – egész 2005-öt jellemezte. Az erősödés csak azokban az időszakokban állt meg, amikor a kamatemelések várható mértékének csökkenését prognosztizálták az elemzők a makrogazdasági folyamatok alapján.

A kötvénypiaci hozamszintek jelentősen emelkedtek, miközben a hozamgörbe lassan vízszintessé válik. A tízéves állampapírhozamok 4 százalékos szint fölötti hozama újabb kamatemeléseket vetít előre, amit a FED többször megerősített.

A FED céljai a foglalkoztatás és az árstabilitás, de az utóbbi évtizedekben az utóbbi érvényesült az előbbi rovására és Greenspan elnök is kifejtette, hogy az infláció emelkedése esetén nem habozik a kamatemelés mértékét és ütemét fokozni. A hazai piacon a forint kereskedése során lassú gyengülést figyelhetünk meg – hosszabb távon -, de rövid távon szemlélve a volatilitás is jelentősen emelkedett.



Ma már biztosra vehető, hogy a hétfői kamatvágás elmarad, de a kamatemelés esélye is közelít a nullához, így változatlan kamatszintre számítunk, miközben a piaci hozamok további lassú emelkedése következhet. Ajánlásunk így nem változott a 252-es EUR/HUF szintnél erősebb forintnál a devizapozíciók építését javasoljuk.

A legrövidebb futamidejű diszkont kincstárjegyeket ajánljuk (Oldaltörés)


Állampapírpiac. A hozamok tovább emelkedtek az elmúlt napokban, ami a – főleg spekulatív – tőke kivonását jelenti a magyar piacról. Ez a tendencia nem egyedi magyar sajátosság, hanem az egész térséget, illetve a feltörekvő piacokat érintő folyamat.



A referenciahozamok a hónapokkal ezelőtti szintekre estek vissza, a trend fordulni látszik itt is, hiszen itt is érvényes az, hogy a gyengülő piac további friss tőkét nem csalogat be, de a korábban kockáztató befektetők ma már más piacokat keresnek az átlagot meghaladó növekedési potenciál reményében.

Ez a trend lassú folyamatként játszódik le, „véres drámák” nem történnek, komoly kilengés nem veszélyeztet a továbbiakban sem, de a trend egyre határozottabb formát ölt. Ajánlásunk továbbra is a kivárás, mivel a hozamok korrekciója várhatóan tovább folytatódik. Inkább likviditási mint stratégiai befektetésként is csak a legrövidebb (max. 3 hónap) futamidejű diszkont kincstárjegyek ajánlhatók, a kifutásig megtartva azokat.

Részvénypiac. A részvénypiac produkálta ismét a leglátványosabb áreséseket, de elképzelhető, hogy a 20 000 pontos lélektani (és technikai szint) szint megtartja a piacot, legalábbis egy ideig. Technikai alapon vizsgálva „fej és vállak” alakzat kezd kirajzolódni, ami azt jelenti, hogy egy ideig a 20000-21000 pontos sávban mozoghat az index, de később (egy, másfél hónap) további esés után 17 000 pontra is eshet. És ez még a jobbik verzió, mert az sem kizárt, hogy kisebb korrekciók mellett jelentős esésekkel tovább csökken az index értéke. Ebben az esetbe a 17 000 pontos szint sem jelent komolyabb ellenállást.




Addig a defenzív részvények tartása (de nem vétele) javasolt, ami azt jelenti, hogy ezek portfólióban tartása relatív kisebb veszteséget okoz a piac zsugorodása esetén, de a későbbi kedvező piaci körülmények közt ismét jó növekedést érhetnek el.

Ajánlások (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok: tartás (max. 3 h. lejárat) , kivárás

Vállalati kötvények:

- eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: tartás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények:

- tartás: Émász, Démász, Elmű, Mtelekom

Befektetési alapok:

ingatlan alapok vétele, euróban denominált alapok (arany-, kötvény alapok)








HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!