Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Nem kell minden kívülről érkező javaslatot végrehajtani, de most az ország érdeke is a költségvetési szigorítás - hangsúlyozta a HVG-nek Veres János pénzügyminiszter, akit az utóbbi hetek viharos pénzügyi eseményeiről és az ezekhez kapcsolódó, egymásnak sokszor ellentmondó politikusi megnyilatkozásokról kérdeztünk.
HVG: A múlt héten zuhantak a tőzsdei árfolyamok, tovább gyengült a forint, és jelentősen emelkedtek az állampapírhozamok. A befektetők kockázatosabbnak látják Magyarországot, és nagyobb kockázati prémiumot kérnek. Hogyan lehet megnyugtatni a kedélyeket?
V. J.: A valóságos helyzetről kell beszélnünk. A magyar gazdaság teljesítőképessége nagyjából rendben van, hiszen az idén 3,5-4 százalék közötti gazdasági növekedés lesz, s várhatóan magas értéket ér majd el a beáramló működő tőke is az után, hogy az első félévben 2,4 milliárd euró jött be. Az államháztartás helyzetéről is a valóságos képet kell festeni.
HVG: Mintha éppen ez utóbbi tény idegesítené legjobban a piac szereplőit.
V. J.: De ezen túl még mit mondjunk? A jövő évi költségvetésitörvény-javaslatban szereplő 1,4 százalékpontos hiánycsökkentés meglehetősen nagyarányú, ennél többet csak szélesebb körű politikai-társadalmi konszenzussal a háttérben lehet megtenni. Azért merem kijelenteni azt, hogy a most beterjesztett hiány tartható - bár ezt bizonyos elemzők a választásokra és más okokra hivatkozva kétlik -, mert a két koalíciós párttal előzetesen megállapodtunk, hogy nem borítják fel a parlamenti vitában a költségvetést, főképpen nem a sarokszámokat.
HVG: Az teljesen elképzelhetetlen, hogy az elmúlt napok hullámzó piaci hangulata miatt az 1,4 százalékpontnál többet faragjanak a hiányból?
V. J.: Nem szabad, hogy az utóbbi napok eseményei hirtelen nagy elhatározásra késztessenek. Globális folyamatok hazai lecsapódásáról van szó, s miután korábban a budapesti tőzsdén emelkedtek a legjobban az árfolyamok, a zuhanás is itt volt a legnagyobb. Persze ha tartósak lesznek a negatív folyamatok, nyilván másként is kell reagálni. De mint mondtam, akkor lehet szigorúbb számsorral kijönni a parlamentből, ha erről egy szélesebb körű politikai egyetértés alakul ki, s ezen dolgozom is.
HVG: Nyilván az sem segíti a munkáját, hogy az euró bevezetésével kapcsolatban - ahogy az egyik lap fogalmazott - egészen a múlt hétig az "egyet a piacnak, egyet a népnek" álláspont érvényesült, azaz mást mondott a miniszterelnök, mint a pénzügyminiszter. Talán éppen azért váltott hangnemet a kormányfő is, mert a piacokat láthatóan nem nyugtatta meg, hogy csak ön állt ki elszántan a 2010-es dátum mellett?
V. J.: Azért vagyok konzekvens ebben a kérdésben, mert azt gondolom, ez áll Magyarország érdekében. Immár azonban a kormányzaton belül is kialakult az egységes álláspont. Az tudott, hogy decemberben Magyarországnak jelentést kell tennie az Európai Uniónak a konvergenciaprogram teljesítéséről. Ott nyilván a folytatásról is nyilatkoznunk kell. Tehát ez előtt kellett dönteni az eurózónához való csatlakozásról. A döntés előtt azonban számos szempontot mérlegelni kellett, például azt is, hogy az eurózónán belüli növekedés láthatóan kisebb, mint az azon kívüli országokban, még akkor is, ha az eurózónának nagyobb a stabilitása. Ezért egyeztetésekre is szükség volt.
HVG: Milyen típusú egyeztetésre gondol? A költségvetési hiány lefaragásáról is másképpen beszélt a kormányfő. Míg ön három év alatt ezermilliárdos megtakarítást emlegetett, ő csak 900 milliárdost, de rögtön hozzátette, hogy szociális szempontból ez sem elfogadható.
V. J.: A hét végén beszéltünk kutatókkal és a gazdasági élet vezetőivel, s mérlegelve a lehetőségeket eldöntöttük: a 2008-as kritériumteljesítési időpont tartható. Hétfőn a miniszterelnök bejelentette ezt a döntést. A látszólagos vitahelyzet ezzel megszűnt.
HVG: Az államháztartási hiány lefaragása azonban évek óta kilátástalan, már szeptemberre teljesül a tervezett deficit 100 százaléka, vagy annál is rosszabb az arány. Hogyan lehet így hihető tervet készíteni? Ráadásul az unióban jóval kritikusabban fogadják majd a programot, miután az államháztartási hiány elfedését szolgáló könyvelési manipulációk miatt Brüsszel szégyenpadjára kerültünk, legalábbis vezető külföldi napilapok szerint.
V. J.: Nem szabad újsághírek alapján megítélni a helyzetet. Az Európai Unió vezetőivel nyugodt hangvételben tárgyaltunk erről. Természetesen van alapja, ha az EU-ban kritizálják Magyarországot, mert magasabb a hiány, de szerintem nem kell vészharangot kongatni. Ami pedig a statisztikai ügyet illeti, nem arról van szó, hogy félrevezettük volna Brüsszelt. Magyarország kezdeményezte az Eurostatnál ez év tavaszán az autópálya-elszámolási konstrukció véleményezését. A valóság tehát nem az, hogy bármit elhallgattunk volna. Az Eurostat azonban úgy reagált, hogy utólag mond véleményt. Nehogy már nekem róják föl azt, hogy kikényszerítettek tőle egy előzetes minősítést!
HVG: Az Eurostat is megkapta a magáét a külföldi lapoktól, mondván, nem elég hatékony, nem veszi észre, amit észre kellene vennie, ha nem hívta volna fel rá a figyelmét a magyar jegybank.
V. J.: Az Eurostat működéséből adódik, hogy nem előzetes jóslatokat hoz, hanem utólagosan minősít folyamatokat a leadott adatok alapján. Magyarország adatszolgáltatását különben az Eurostat egyetlenegy alkalommal sem korrigálta utólagosan.
HVG: Ezek után arra sem számít, hogy bármifajta retorzió érné Magyarországot? A nyugati sajtóban felmerült a támogatások visszatartása.
V. J.: Nincs olyan európai jogszabály, amelynek alapján ezt megtehetnék.
HVG: Az viszont biztos, hogy a bizottság ajánlásokat tesz az államháztartási deficit kezelésére. Mire számíthatunk?
V. J.: Tekintettel arra, hogy október 20-án dönt erről az Európai Bizottság, nem gondolom, hogy bármit is szabad lenne előre elmondanom. A tárgyalások alapján nagyjából tudható, mit javasol majd a pénzügyi biztos a bizottságnak, de azt senki sem tudhatja, hogy ebből mit fogad el a bizottság.
HVG: Azért az elképzelhető, hogy nagyobb költségvetési szigort várnak el.
V. J.: Azt nem vállalom, hogy le a nagykardot a falról és vágjunk. Viszont lépésekre kényszerülünk, s ezt észre kellene vennie a politikai elitnek, a gazdasági szereplőknek és a társadalmi partnereknek.
HVG: Egyedül van ebben a harcban? Úgy állítja be, mintha erről még meg kellene győznie a partnereket.
V. J.: Nem vagyok egyedül, de a partnerek egy része nem tudja pontosan, hogy a jelenlegi szituációban milyen lépéseket kell megtenni a saját magunk érdekében. Természetesen nem kell minden kívülről érkező javaslatot végrehajtani. A Nemzetközi Valutaalap például egy hónapja azt mondta, hogy szüntessük meg a forint árfolyamsávját. A Pénzügyminisztérium és a kormány részéről is világossá tettük, hogy nem hajtjuk végre ezt az ajánlást.
HVG: Mitől válhatna hitelképessé ön szerint egy újabb hiánylefaragó program?
V. J.: A mögötte levő intézkedésektől. Végigvittük azt is, amit 2005-re vállaltunk. Megváltoztattuk a gyógyszertámogatás elszámolását, azaz összenyitottuk a gyógyszerkasszát a járóbeteg-ellátási kasszával. A költségvetési tartalék egy részét zároltuk. Megváltoztattuk az áfaelőírásokat, mert az ország nagyon sokat veszített a túlzotton liberális szabályozás miatt az európai uniós csatlakozást követően. A negyedik vállalás, amit teljesítettünk, a maradványmegtartásra vonatkozott. Benne volt a költségvetési törvényben, csak el kellett volna olvasnia minden költségvetésből gazdálkodó intézmény vezetőjének.
PAPP EMÍLIA
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
A nők szerepét igyekszik erősíteni egy igencsak férfias szakmában Carolina Vergnano, aki négy éve áll a család nevét viselő olasz kávémanufaktúra élén. És közben minden létező sztereotípiát cáfol, legyen szó a munka és család egyensúlyáról, a válságkezelésről vagy akár arról, hogyan és mennyi kávét fogyaszt el valaki, akinek az egész élete erről az italról szólt. Carolina Vergnanóval Budapesten beszélgettünk.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.