szerző:
KSH
Tetszett a cikk?

A kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma kismértékben emelkedett az előző évhez képest 2005-ben - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A vendégéjszakák háromnegyedét uniós polgárok töltötték el. A kereskedelmi szálláshelyek bevétele összesen 214,4 milliárd forint volt.

A közlemény szerint a külföldi vendégek a múlt évben 1 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek Magyarországon kereskedelmi szálláshelyen, mint az azt megelőző évben. A külföldi vendégek száma 4 százalékkal emelkedett.

A kereskedelmi szálláshelyeken 2005-ben 3,4 millió külföldi vendég fordult meg, akik 10,6 millió vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon. A belföldi vendégek száma 5 százalékkal, míg a vendégéjszakák száma 4 százalékkal volt több tavaly a 2004 évinél.

A múlt évben a kereskedelmi szálláshelyeken 8,7 millió vendégéjszakát regisztráltak, amelyet 3,5 millió belföldi vendég töltött el a magyar szállodákban.

Az EU országaiból érkezett vendégek töltötték el a külföldi vendégéjszakák mintegy háromnegyedét a múlt évben Magyarországon, megközelítőleg 8 millió vendégéjszakát. A legtöbb külföldi vendég Nagy-Britanniából, Japánból, Írországból, Kínából és Norvégiából, valamint Romániából érkezett Magyarországra. 

A statisztikák szerint a gyógyszállókban 6 százalékkal, a wellness szolgáltatást nyújtó szállodákban pedig 19 százalékkal nőtt a külföldi vendégéjszakák száma. A külföldi vendégforgalom Közép-Magyarországon, a Közép-Dunántúlon és Észak-Magyarországon 2-6 százalékkal nőtt. A többi régióban a külföldi vendégforgalom 4-11 százalékos csökkenését mutatták a múlt évi statisztikák. 

Magyarországon a belföldi szállodai forgalom az átlagosnál jelentősebb mértékben bővült: a vendégéjszakák számát tekintve 11 százalékos, a vendégek számát mérve pedig 13 százalékos volt a növekedés. A gyógyszállókban a belföldi vendégforgalom növekedése 13 százalékos volt.

A panziókban kismértékben nőtt a belföldi vendégek és vendégéjszakák száma. A magyar panziókban 3 százalékkal több vendég fordult meg 2005-ben, mint az előző évben és a vendégéjszakák száma 2 százalékkal volt magasabb az előző évinél.

A szállodák átlagos szobakihasználtsága 48,2 százalékos volt 2005-ben. A kihasználtság 2004-ben 1,8 százalékponttal volt alacsonyabb a múlt évinél. 

A kereskedelmi szálláshelyek bevétele tavaly Magyarországon összesen 214,4 milliárd forint volt. Ez folyóáron számolva 13 százalékos növekedést mutat az egy évvel korábbi bevételekhez képest. Az összes bevétel 52 százaléka a szállásdíjakból, 25 százaléka a szálláshelyi vendéglátóegységek forgalmából, 23 százaléka pedig a szálláshelyek által nyújtott egyéb szolgáltatásokból származott. A kereskedelmi és magánszálláshelyeken több mint 7 milliárd forint értékben fogadtak el üdülési csekket. 

A szálláshely szolgáltatás, vendéglátás nemzetgazdasági ágak 2005-re számított árindexe 6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Ezen belül a vendéglátás területén 6 százalékos, a szálláshely szolgáltatás területén pedig 5 százalékos árnövekedést mértek a statisztikusok. 

A múlt év december 31-én 1911 kereskedelmi szálláshely működött Magyarországon. Ezen belül 692 volt a szállodák és 907 a panziók száma. Az országban működő szállodák száma 2004 decemberéhez viszonyítva 30-cal, a rendelkezésre álló szállodai szobák száma pedig 1400-zal nőtt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A legsikeresebb évét zárta a hazai turizmus

A 2005-ben rekord évet zárt a turizmus, a becslések szerint az év végére az összesített vendégéjszakák száma első alkalommal lépi át a 19 milliós határt - nyilatkozta Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter.