szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyár óta 30 százalékkal csökkentek a lakásárak, és egymás után mennek csődbe az ingatlanközvetítők: a nemrég még a világ egyik legdinamikusabb ingatlanpiacának számító Sanghajban igen erős lelassulás tapasztalható.

A kínai lakásszektor fékevesztett beruházási láz tárgya volt az elmúlt években, különösen Sanghaj városában. A metropolisznak állandó jellegzetességévé vált az éjjel-nappal működő toronydaruk sokasága és a falvakból érkezett építőmunkások serege.

Az ingatlanárak három év alatt a duplájára nőttek ezen a lázas piacon, egészen 2005 első hónapjaiig. Az ingatlanpiaci buborék kipukkanásával számos kistulajdonos súlyos helyzetbe került az általa felvett túl nagy hitelek foglyaként. Nem olyan rég még igen szerencsésnek érezhették magukat, ha több órás vagy éppen több napos sorban állás, várakozás után előjegyzési sorszámot kaptak egy még tervezőasztalon lévő lakás megvásárlására.
   
A túlhevülés kockázatát látva azonban a 17 millió lakosú metropolisz hatóságai tavaly tavasszal intézkedéseket tettek a beruházási kedv és az ingatlan-spekuláció megfékezésére: nyereségadót vezettek be, kötelezővé tették az építkezési kölcsön visszafizetését az ingatlan újbóli eladása esetén, megtiltották félkész épületek eladását, megemelték a kölcsönök kamatát és a kötelező befizetési hányad nagyságát.

Az árak már júniustól zuhanni kezdtek és azok, akik első lakásukat vásárolták meg, hirtelen ráébredtek, hogy tartozásaik nagyobbak, mint az általuk vásárolt ingatlan értéke - magyarázta el az AFP-nek Szung Haj (Song Hai) ingatlan-szakértő.

Így például a négyzetméterár több mint 33 százalékkal csökkent a központtól 40 percre lévő Hszienfeng (Xianfeng) negyedben, ahol egy éve egy száz négyzetméteres új lakás még 500 ezer jüanba (csaknem 14 millió forint) került. "A legtöbb befektető legalább 350 ezer jüan bankkölcsönt vett fel a vásárláshoz, de a mai piaci körülmények között ezek a lakások ma már ennyit sem érnek" - fejtette ki a szakértő, akinek irodája számos hasonló esettel találkozott az elmúlt év során.

"Az új tulajdonosok jó része kénytelen visszaadni az ingatlant a banknak és megvárni, mit tud az adni érte. Sokan még így sem tudják kiegyenlíteni adósságukat" - fűzi hozzá.

Az elemzők aggasztónak tartják az ilyen típusú tartozások növekedését. 2005-ben a kétes ingatlanhitelek 1,55 milliárd jüanra nőttek a hivatalos statisztikák szerint, míg 2004-ben még csak 558 millió jüant képviseltek. "Ez állandó kockázat a sanghaji bankok számára" - figyelmeztetett Jonathan Anderson, az UBS bank elemzője.

A Savills China nevű ügynökség szerint 2005 végére az átlagár 31,9 százalékkal csökkent az előző évhez képest. Még nagyobb az áresés az új sanghaji negyed, Pudong esetében, ahol a nyolcvanas évek végétől ultramodern épületek valóságos dzsungele nőtt ki a semmiből.

Azoknak, akik bírálják a brutális ingatlanpiaci fékezést, a városi hatóságok azt felelik, hogy vissza kellett állítani a stabilitást ebben a szektorban.
  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Mitől nő egy lakás értéke?

Evidens és trükkös tulajdonságok különböztetik meg az értékes lakást a csak olcsóbban eladhatótól. Vevőként tisztában kell lennünk ezekkel az ismérvekkel: nézzük, hogyan döntenek a profik.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Gazdaság

Lakáspiac: mire számíthatunk 2006-ban?

Többezer eladatlan lakás, bővülő kínálat, számos új beruházás, engedékeny eladók, és kevesebb vevő - foglalható össze röviden a lakáspiac pillanatnyi állapota. Lassan a beruházók, eladók is kezdenek megbarátkozni a piac ciklikusságával. De mi várható a közeljövőben, lesz-e változás 2006-ban? Lássuk az előrejelzéseket!