szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Alig fél évvel a legfelsőbb áfakulcs csökkentése után a kormány a 20 százalékos kulcsot 23 százalékosra növelheti. Emellett a középső áfakulcs sem maradna változatlan, 15-ről 17 százalékra nő. Az áfakulcsok változása majdnem minden téren áremelkedést okoz.

A kormány a 15 százalékos áfakulcsot 17, a 20 százalékosat pedig 23 százalékra emelné - jelentette be Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára, az Országos Érdekegyeztető Tanács keddi ülésén. Ezzel elfogadták az egyeztetéseken elhangzott javaslatokat, hogy ne kétkulcsos legyen az áfa, vagyis ne emeljék olyan mértékben a középső kulcsot.

Az indoklás szerint ez kevesebb terhet jelent az alacsony jövedelműek számára, és a kereskedelmi forgalom sem csökkenne olyan mértékben, mint az eredetileg tervezett két kulcsos adónál, vagyis ha 15-ről 20 százalékra emelték volna a középső kulcsot.

Valójában azonban az áfakulcsok emelése majdnem minden termékre és szolgáltatásra kihat. Mivel csak a legalsóbb áfakulcsot nem változtatják meg, ez azt jelenti, hogy a támogatott termékek és szolgáltatások kivételével, minden drágább lehet.

Középső kulcs: 17 százalék

A középső áfakulcsban van például az élelmiszerek túlnyomó többsége. Ez pedig azt jelenti, hogy emelkedni fognak az élelmiszerárak. Ezen kívül drágulni fognak a gyógyászati segédeszközök, a szállodai és éttermi szolgáltatások, a mozijegyek, színházjegyek, valamint drágább lesz a közlekedés is.

A rezsi is nagyobb lesz, többet kell fizetni a vízért, szemétszállításért. Drágább lesz a távhő és többet kell fizetni a gázért is.

Legfelsőbb kulcs: 23 százalék

A kormány január elsejétől csökkentette a legmagasabb áfakulcsot 25 százalékról 20 százalékra. Reményeik szerint ez csökkentette volna az inflációt, és olcsóbbá tette volna az ebbe a körbe tartozó termékek és szolgáltatások árát. Akkoriban még védjegyet is kiadtak azoknak az áruházaknak, melyek valóban csökkentették az árakat.

Bár sok kereskedelmi cég tényleg csökkentette árait - sokan ezzel reklámozták is magukat - az infláció nem csökkent az elvárt mértékben. Vagyis az áfacsökkentést valószínűleg lenyelték.

Most úgy döntött a kormányzat, hogy megint megemeli a legfelsőbb áfakulcsot, igaz nem 25, hanem "csak" 23 százalékra. Ez azt jelenti, hogy drágulni fognak például az elektronikus cikkek, háztartási gépek, adathordozók. Drágább lesz a benzin, többet kell fizetni az áramért. Az élelmiszerek harmada is ebbe az áfakulcsba tartozik, tehát emelkedik például a kávé, az édességek, üdítők, ásványvíz ára is.

De többet kell fizetni az ingatlanokért, lakásokért, drágul az építési anyagok ára is. Drágábbak lesznek a személygépkocsik, többet kell fizetni a cigarettáért és az alkoholért.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A kormány elfogadja a 17 és 23 százalékos áfát

A kormány elfogadja, hogy a 15 százalékos áfa-kulcs 17, a 20 százalékos pedig 23 százalékra emelkedjen - közölte Katona Tamás a Pénzügyminisztérium államtitkára, az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) keddi ülésén.

hvg.hu Gazdaság

Alaposan megdrágul az élet a Gyurcsány-csomag miatt

Megemelik az adókat, egekbe szökik a gázár, nő a villamos energia ára - a szombaton bejelentett megszorító intézkedések jelentős mértékben érintik a lakosságot is. Az alábbiakban összeszedtük, az egyes intézkedések hatására mennyivel nőnek a lakossági terhek.

MTI Gazdaság

Kuncze: az SZDSZ nem tudott az új áfakulcsokról

A kisebbik koalíciós párt nem tudott az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén bejelentett áfaemelésről, erről nem volt kormánydöntés - közölte a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke.