szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A világgazdaság folyamatos növekedésének fenntartása érdekében a világ vezető gazdaságai pénzügyminisztereinek és jegybanki kormányzóinak hatékonyabban kell együttműködniük a szélesedő kereskedelmi egyensúlytalanságok csökkentése érdekében és a világgazdaság sebezhetőségét fokozó egyéb tényezők hatása ellen – vélekedik a 360 pénzügyi intézményt tömörítő Institute of International Finance (IIF) szövetség vezetője.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank jövő héten esedékes szingapúri éves ülésén részt vevő miniszterekhez és jegybanki kormányzókhoz intézett levélben Charles Dallara rámutat: a világ legnagyobb gazdaságában, amerikaiban lassul a növekedés, és mivel a világ gazdasági kilátásai nagy mértékben az amerikai gazdaság teljesítményétől függnek, ez jelentősen kihat majd a globális teljesítményre.

Dallara szerint – aki levelét Gordon Brown brit pénzügyminiszternek, az IMF politikairányító bizottsága vezetőjének küldte – az inflációs nyomás, és a tartós egyensúlytalanságok (a növekvő amerikai kereskedelmi hiány, a hatalmas Ázsiában halmozódó devizatartalékok) tovább veszélyeztetik a fejlődést. A dohai kereskedelmi forduló sikeres lezárása azért is alapvető jelentőségű, mivel jelentős hatással lenne ezekre az egyensúlytalanságokra.

Az IIF vezetője támogatja az IMF reformját, egyes feltörekvő államok szavazati súlyának növelését, miközben megismétli felhívását a legfejlettebb ipari államokat tömörítő Hetek (G-7) csoportjának kibővítésére Kínával Oroszországgal, Indiával és Brazíliával, G-11-ekké.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bizonytalansági tényezők a világgazdaságban

Az év későbbi részében erősödik a gazdasági növekedés üteme az iparosodott államokban, és az kiegyensúlyozottabbá is válik - állapította meg a legfejlettebb államokat tömörítő Nemzetközi Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD miniszteri értekezlete.

MTI Gazdaság

Világgazdaság: húsz éves csúcs után jön a lassulás

Az utóbbi húsz év leggyorsabb növekedését produkálta tavaly a világgazdaság, de az idén már csaknem egy teljes százalékponttal kisebb lesz az ütem - áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház új éves jelentésében, amely szerint a nagy hiányaikat külső finanszírozási forrásokból fedező feltörekvő piacokra kockázatot jelent az amerikai kamatemelési hullám várható likviditásszűkítő hatása.

MTI Gazdaság

Az Európa Tanács két veszélyes világgazdasági elemet lát

A világgazdaságban a magas és nagyon változékony olajár, valamint az amerikai költségvetés hihetetlen eladósodása jelenti a két legveszélyesebb tendenciát - mondta Szalay Gábor SZDSZ-es képviselő szerdán Strasbourgban, az Európa Tanács parlamenti közgyűlésén napirendre tűzött, az OECD (a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) és a világgazdaság helyzetét elemző jelentés fő elemeit ismertetve.

MTI Gazdaság

IMF: idén lassul világgazdaság növekedése

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) arra számít, hogy idén a tavalyinál kisebb mértékben, 4,25 százalék körüli ütemben bővül a világgazdaság. Erről egy német illetékes nyilatkozott, aki részt vesz az IMF hétvégi tavaszi közgyűlésén.