szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hazai biobor-előállítás rohamos fejlődés előtt áll, jelenleg mindössze 600-700 hektáron termelnek olyan szőlőt, amelyből biobort lehet előállítani.

A VII. Országos Bioborversenyre 23 tételt neveztek a borászatok, ebből a mennyiségből a zsűri döntése alapján három bor kapott arany érmet, nyolc pedig ezüstöt. Módos Péter, a zsűri elnöke elmondta, hogy az 1960-as évekig - azaz a nagyüzemi szőlőtermesztés megjelenéséig - gyakorlatilag minden Magyarországon előállított bor biobornak minősült.

A szakemberek biobornak nevezik azt a bort, amelyet olyan szőlőből állítanak elő, amelyet csak ökológiailag engedélyezett vegyszerekkel - például rézzel, kénnel - kezelnek, továbbá a bort csak természetes úton, természetes anyagok hozzáadásával készítik. Az így előállított bor a kereskedelmi forgalomban lévők többségénél 2-2,5-szer drágább, ugyanakkor egy hektárra számítva 20-25 százalékkal kevesebb bort lehet ilyen technológiával előállítani.

Magyarországon ökogazdálkodással, azaz biotermeléssel jelenleg 1200-1300 termelő foglalkozik. Mintegy 90 százalékuk növényeket termeszt, és csak 10 százalékuk foglalkozik állattenyésztéssel. Szakértői becslések szerint a bioélelmiszerek eladásából évente jelenleg 20-30 milliárd forint árbevétel származik, a magyar bioélelmiszerek 80 százaléka azonban exportra megy.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Évi hatszázmilliót költhetnek majd bormarketingre

Együttműködési megállapodást kötött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, valamint a Magyar Bormarketing Kht. (MBM Kht.) a 15. Budapesti Nemzetközi Bor- és Pezsgőfesztivál hivatalos megnyitója előtt szerdán. A literenként nyolc forintos járulékból - becslések szerint - évi hatszázmillió forint juthat bormarketingre.

MTI Gazdaság

A szőlő ára emelkedik, a boré nem

A szőlő- és bortermelők várakozásai szerint az idei évben javul a szőlő minősége, ám a leszüretelhető mennyiség jelentősen nem nő - hangsúlyozta a Varga Pincészet Kft. közleménye, amelyet annak kapcsán adott ki a társaság vasárnap, hogy megkezdődött a Balatonon Európa legkorábban érő fajtájával a Csabagyöngyével az idei szüret.